Kontaktní čočky a brýle

Sdělil Vám oční lékař, že je nutné, abyste začali nosit dioptrické brýle? Díky současné bohaté nabídce brýlových obrub vůbec nemusíte řešit, že byste v nich vypadali směšně. Naopak si můžete vybrat takové, které podtrhnou Vaši vizáž.

Ovšem nejen v případě brýlových obrub máte na výběr. Jsou příležitosti, kdy je vhodnější brýle odložit. Vidět však budete i bez nich. A to v případě, že si pořídíte některé z kontaktních čoček. Při výběru Vám mohou být nápomocny následující řádky.

Jaké jsou výhody nošení brýlí místo kontaktních čoček?

Brýle jsou výhodné v tom, že je během okamžiku máte nasazené i sundané. Nemusíte u nich pamatovat na nutnost dezinfekce. A tím pádem nemusíte ani kupovat čistící roztok. Díky bohaté nabídce brýlových obrub s nimi můžete docílit vizáže, kterou si přejete. Můžete z Vás vyzařovat extravagance, výjimečnost, ale také solidnost, serióznost aj. Není tak výjimkou, že brýle používají i ti, kteří je nepotřebují. Manažeři, úředníci, obchodníci totiž vypadají s vhodnými brýlemi důvěryhodně.

Kdy je lepší zvolit kontaktní čočky místo brýlí?

Kontaktní čočky přináší svému nositeli celou řadu výhod. Čeká Vás ples, maturitní večírek, promoce, či jiná společenská akce? Pak můžete vyměnit brýle, které běžně nosíte, za kontaktní čočky. Ty totiž nijak nebudou narušovat outfit, který si vyberete. Ne každý má totiž hned několik různých brýlových obrub, které by ladily k barvě a stylu oblečení.

Kontaktní čočky při sportu

Ať už se vydáte na kolo, či si zahrát volejbal, nebo zaplavat, bezpochyby oceníte** výhody kontaktních čoček**. Při většině sportů jsou kontaktní čočky vhodnější, než brýle. Nikde Vás nic nebude tlačit, zamlžovat se, klouzat apod. Navíc ani nehrozí, že byste se brýlemi zranili.

Kontaktní čočky nijak neomezují prostorové vidění

Ať už máte brýle, které jsou z velmi tenké obruby, vždy budete mít jistá omezení ve výhledu, a to převážně do stran. Oproti tomu kontaktní čočky Vás nijak nebudou limitovat. Jakmile si zvyknete na jejich nasazování a vyndávání, nebudete je prakticky vůbec vnímat. Může se také stát, že je ani již nebudete střídat s brýlemi. Zvyknete si totiž na jejich lehkost a bezproblémovost.

Kontaktní čočky se Vám nezamlží

Nosíte-li brýle, pak jste se bezpochyby potýkali s problémem zamlžování, jakmile jste vstoupili z chladu do tepla. Co jste pak dělali? Čekali jste, než se Vám brýle odmlží, nebo jste se jali hledat po kapsách čistý kapesníček, abyste je očistili? V obou případech se však jednalo o nepříjemnost, která Vás zdržovala. S kontaktními čočkami nic takového řešit nemusíte.

Barevné kontaktní čočky

Je zcela normální, že většina z nás chce to, co má druhý. Ten, kdo má vlnité vlasy, by rád rovné. Ten, kdo má rovné, by rád kudrnaté. To samé může platit také o barvě očí. Ten, kdo má oči hnědé, by rád nebesky modré nebo zelené. Že je nemožné splnit takové přání? S barevnými kontaktními čočkami to však jde.

Dobarvovací kontaktní čočky

Budete-li pouze zvýraznit Váš přirozený odstín očí, pak si můžete pořídit tzv. dobarvovací kontaktní čočky. S nimi budou Vaše hnědé oči ještě více čokoládové. Máte-li modré oči, pak ty mohou být ještě více nebesky modré aj. Tyto dobarvovací kontaktní čočky zvýrazní Váš pohled. Přátelům a kolegům, kteří Vás znají, bude vrtat hlavou, co je na Vás jiného.

Krycí kontaktní čočky

Budete-li chtít změnit barvu Vašich stávajících očí, pak si můžete zakoupit tzv. krycí kontaktní čočky. Díky nim je možné efektně překrýt původní barvu očních duhovek. Můžete mít během krátké chvilky barvu očí, kterou jste si tajně přáli. V tomto případě nic není nemožné.

Jak dlouho se mohou kontaktní čočky nosit?

Kontaktní čočky je možné dělit podle materiálu, ale také dle možnosti nošení. Co se týká materiálu, pak si můžete vybrat kontaktní čočky měkké, nebo tvrdé. Podle možnosti nošení pak můžete volit kontaktní čočky jednodenní, čtrnáctidenní a měsíční.

Jednodenní kontaktní čočky

U jednodenních kontaktních čoček je nutnost jejich každodenní výměny. Můžete je nosit po celý den. Ovšem, než půjdete spát, pak je nezbytné je vyndat. Následující den si pak vezmete nové jednodenní kontaktní čočky. S jednodenními kontaktními čočkami významně eliminujete případný vznik infekcí. S jednodenními kontaktními čočkami také nemusíte řešit jejich čištění. Na druhou stranu však počítejte s většími finančními nároky.

Čtrnáctidenní kontaktní čočky

Tento typ kontaktních čoček je možné nosit po dobu čtrnácti dnů, a to aniž byste je museli na noc sundávat. Můžete se však také setkat s kontaktními čočkami, které je možné nosit čtrnáct dnů, ale přerušovaně. Tj. opět není nutné během uvedené doby vyměňovat za nové. V případě, že je budete nosit přerušovaně, tj. například vždy na noc sundáte, pak je nutné je dávat do čistícího roztoku.

Měsíční kontaktní čočky

Třetím typem jsou kontaktní čočky měsíční. Ty je možné vyměnit až po jednom měsíci od jejich nošení. U měsíčních kontaktních čoček však musíte počítat, že pokud nebudete dbát na jejich pečlivé čištění, můžete zkrátit jejich životnost. Co se týká komfortu, pak zcela jistě nejvyšší nabízí kontaktní čočky denní.

Jak zacházet s kontaktními čočkami?

S kontaktními čočkami je zapotřebí zacházet opatrně. A to převážně v momentech, kdy si je aplikujete do očí a naopak je vyndáváte a dáváte do čistícího roztoku.

Čištění kontaktních čoček

Abyste se mohli těšit z kontaktních čoček po celou dobu jejich možného používání, je třeba pamatovat na pravidelné čištění. Vždy, když vyndáte kontaktní čočky, je nutné je uložit do čistícího roztoku. Ten kontaktní čočky nejen dezinfikuje, ale také je zbaví veškerých usazenin. Malujete se? Pak i drobné částečky z očních stínů, nebo řasenky, mohou ulpět na kontaktních čočkách. I kdybyste nepoužívali make-up, pak je tu ten fakt, že v ovzduší je plno prachu a nečistot. Navíc budou čočky hydratovány, když je budete čistit.

Důležitost čištění kontaktních čoček

Určitě nechcete, aby se Vám do očí zbytečně dostala infekce a/nebo došlo k poškození kontaktních čoček. Vše zmíněné můžete eliminovat, pokud budete pečliví v údržbě i čištění kontaktních čoček.

Jak správně čistit brýle?

Jak čistíte skla brýlí? Vezmete si na ně čistý papírový kapesníček? Pak ovšem musíte počítat s tím, že zanedlouho podřete brýlová skla. A ta nejsou zrovna levná. Místo papírových kapesníčků si určitě pořiďte speciální utěrku na čištění brýlí. Čas od času si můžete také nechat brýle vyčistit ultrazvukem.

Rady při čištění brýlových skel

I když budete mít utěrku na čištění brýlí, pak je třeba pamatovat na správné čištění brýlí. Vždy před vyčištěním brýlová skla ofoukněte. Tím je zbavíte malých prachových částeček a další špíny. Kdybyste tam částečky nechali a utěrkou pak brýle čistili, mohli byste si brýlová skla poškrábat.

Máte-li na brýlových sklech například stopy po prstech, pak je můžete opláchnout ve vlažné vodě s kapkou mycího prostředku. A následně je pak vyčistěte utěrkou na brýle.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id18999 (novesluzby.cz#23207)


Přidat komentář