Zdravá výživa - rybí tuk, lecitin a cholin

Naše tělo pro své správné fungování potřebuje spousty důležitých látek. Pro přehled se rozdělují do skupin jako vitamíny, mimerály, případně stopové prvky. A ty, co se do těchto skupin nehodí řadíme k "užitečným doplňkům stravy".

Lecitin a cholin - zdravá játra, dobrá paměť

I když jsou to dvě látky, uvádíme je spolu, neboť spolu těsně souvisí. Obě mají velmi příznivé účinky pro udržování zdravých jater a nervového systému. Samotný lecitin je obsažen v mnoho rostlinných a živočišných produktech. Příkladem mohou sloužit játra, vejce, sója, hrozny, květák, kapusta nebo arašídy. Často bývá lecitin pro své schopnosti emulgovat tuky přidáván do výroby zmrzliny, čokolády a umělých tuků. V organismu se lecitin štěpí na cholin, tudíž je jejím bohatým zdrojem. Lecitin i cholin jsou díky svým vlastnostem užívány při léčbě hepatitidy a cirhózy jater. Pomáhají při prevenci žlučových kamenů a játrům vylučovat z těla ven nebezpečné jedy. Zvýšit přísun lecitinu by měli všechny páry, kterým se nedaří otěhotnět. Poradit se s lékařem je nejvhodnější varianta, ten by měl doporučit i dávkování. Vzhledem k tomu, že jak lecitin, tak cholin jsou jedny ze základních prvků nervové tkáně, podílí se na zlepšení paměti a prevenci nebo léčbě Alzheimerově nemoci. Před užíváním lecitinu nebo cholinu je dobré poradit se s lékařem. Není totiž předepsaná přesná denní dávka tohoto potravinového doplňku a větší množství často vede k nevolnostem, zvracením, průjem a poruchy srdečního rytmu.

Lněný olej - není olej jako olej = nekupovat v železářství

Krteček z dětské pohádky sbíral len, utkal z něj plátno, z kterého následně ušil kalhotky. Možná už i to má značit užitečnost lnu. Z lněného semínka se lisuje olej, který se užívá k léčbě a prevenci několika onemocnění. Například pomáhá při srdečních chorobách, udržuje zdravou kůži, nehty a vlasy. Často je užíván při léčení neplodnosti, impotenci a při menstruačních potížích. Pomáhá při zácpě a je užitečný i při nerovových onemocněních. Účinnou látkou lněného oleje jsou právě esenciální mastné kyseliny, které si tělo nedokáže vyrobit samo. Je proto nutné je dodávat organismu prostřednictvím stravy. Dietáři se nemusí vůbec ničeho obávat. Tyto mastné kyseliny vám tuk nenahromadí, ba naopak. A navíc skvěle bojují s viry, bakteriemi, plísněmi a proti tvoření nádorů, tedy proti rakovině. Lněný olej snižuje hladinu škodlivého cholesterolu a tím snižuje tlak krve. Tento doplněk stravy se obvykle užívá ve formě tekutého oleje dvakrát denně jedna lžička a to nejlépe po jídle. Lidé, kteří samotnou chuť oleje nesnáší, si ho zamíchávají do jogurtů, či jiných potravin. Pozor si dejte při koupi. Stává se, že si lidé koupí lněný olej v železářství nebo drogerii. Ten nebývá většinou určen ke konzumaci.

Pupalkový olej - léčí a hojí, ne však všechny

Rostlina vypadající jako kříženec petrklíče a lnu má původ v Americe. Již staří domorodci učili přistěhovalce léčivé účinky pupalky. Obsahuje kyselinu gamalinelenovou, mastnou kyselinu, urychlující hojení ran, zhmožděnin. Vykazuje také dobré výsledky při léčbě hemeroidů, chrapotu a bolení v krku. Kyselina je pro lidský organismus nezbytná už je proto, že se v těle mění na látky řídící mnoho funkcí. Pupalkový olej pomáhá zmírnit bolesti revmatického původu a je skvělou látkou pro zdravou kůži. Nejen že zmírňuje akné, mimořádně účinný je při léčení ekzému. Pupalka také pomáhá při svalových křečích. Doporučuje se užívat 1000 miligramů třikrát denně a to vždy při jídle pro lepší vstřebávání. Miligramy se uvádí záměrně, neboť je pupalkový olej lepší užívat v tobolkách. Opět je na místě se před užíváním poradit s ošetřujícím lékařem, trpíte-li nějakou chorobou.** Pozor** by si měli dát zejména epileptici. Pupalkový olej může napomoci vyvolání záchvatu.

Řasy - redukce zápachu z úst

Bohatým zdrojem na rostlinné bílkoviny jsou řasy. Nejznámější a nejužitečnější je *zelená spirulina,***redukující zápach z úst a zdroj minerálů, vitamínů či bílkovin**, a ***hnědá mořská řasa*** léčící sníženou funkci štítné žlázy. Hnědá řasa totiž obsahuje vysoké množství jódu, nezbytného minerálu pro správně fungující štítnou žlázu. Je také prostředkem pro redukci váhy, ale pouze u osob potýkající se s nadváhou právě kvůli špatné funkci štítné žlázy. Hnědá řasa se tedy užívá pouze pod lékařským dohledem. Oproti tomu zelená spirulina se může užívat bez lékařského dohledu. Díky bohatému zdroji chlorofylu je výborným prostředkem k redukci zápachu z úst. Ale jen v případě, že důvodem zápachu z úst není onemocnění nosohltanu, chronického zánětu dýchacích cest anebo onemocnění dásní. Užívá se v tobolkách, jejích rozžvýkáním anebo rozmícháním kapslí ve vodě. Ať již zelená, tak hnědá řasa může způsobovat vedlejší účinky, kterými obvykle jsou nechutenství, zvracení, nevolnost.

Rybí tuk - lék na všechno

Už je toto slovní spojení vyvolává v mnoha jedincích odpor. Bohužel, nebo bohudík, je tímto potvrzeno rčení, že co je nedobré, je zdravé. Logicky se rybí tuk získává z ryb. Nejbohatšími zdroji rybího tuku jsou ryby tučné, chované ve studenějších vodách, neboť tuk si ryba sama nevytváří, získává ho potravou z planktonu. Čím je voda studenější, tím více obsahuje omega-3 mastných kyselin, obsažených v rybím tuku. A čím že je rybí tuk tak výjimečný pro tělo? Zejména v prevenci a léčbě onemocnění srdečních chorob. Dále podporuje správnou funkci oběhového systému a snižuje krevní tlak. Rybí tuk však není prospěšný pouze pro srdce. Celkově zvyšuje imunitu, má vysoké protizánětlivé účinky a působí jako preventivní prostředek u mnoha chorob. Dobré výsledky vykazuje při léčbě a prevenci onemocnění pohybového aparátu. Zejména těch kloubních. Skvěle působí i na pokožku a je výborným prostředkem při léčbě lupénky. Uvnitř těla pomáhá při trávení a zmírňuje mnoho střevních obtíží. Dokonce je rybí tuk pokládán za lék pro duševní zdraví. Napomáhá zmírnění projevů schizofrenie a u dětí zabraňuje vzniku poruch učení. Nové studie prokázaly, že rybí tuk je výborným preventivním opatřením v boji s rakovinou, zejména tlustého střeva a prsu. U normálního zdravého organismu se doporučuje jíst minimálně dvakrát týdně tučnou rybu. Doplňky stravy se užívají pouze při onemocnění a to pod dohledem lékaře. Ten také určí dávku.

Žraločí olej - redukce nežádoucích účinků chemoterapie

Žraločí olej je něco jako rybí tuk. Ale vyráběn je pouze a jen z tuku žraloka. Žralok je velice imunitní živočich. To nejspíš vedlo k tomu, zkoumat jeho maso a tuk. Objevem bylo prokázáno, že žralok, zejména jeho játra jsou bohatá na imunní látky. Olej se tak získává ze žraločích jater a obsahuje vysoké množství alkylglycerolu, zdraví prospěšné látky. Pomáhá nejen posilovat imunitu, je také výbornou obranou organismu proti nachlazení a chronickými infekcemi. Alkylglycerol je také vhodný při léčbě onemocnění dýchací soustavy, zejména astmatu, anebo pomocníkem při zánětlivých onemocnění. Konzumace žraločího oleje přispívá k rychlejšímu a méně bolestivějšímu hojení ran. Výborných výsledků dokazuje při chemoterapiích, neboť redukuje její nežádoucí účinky. Žraločí olej zvyšuje tvorbu červených i bílých krvinek a krevních destiček. Doporučená denní dávka znamená 2g žraločího oleje a k sehnání bývá ve formě kapslí.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id18597 (novesluzby.cz#20329)


Diskuze a zkušenosti

arev@volny.cz | 01.08.2013 23:28
Re: Zdravá výživa - rybí tuk, lecitin a cholin Dobrý den,bylo mně řečeno,že lecitin se nemá brát při léčbě štítné žlázy. Beru 5x týdně letrox. Můžete mně dát správnou informaci ? Děkuji.


Přidat komentář