Zdravá výživa - karnitin, kreatin, včelí produkty

Naše tělo pro své správné fungování potřebuje spousty důležitých látek. Pro přehled se rozdělují do skupin jako vitamíny, mimerály, případně stopové prvky. A ty, co se do těchto skupin nehodí řadíme k "užitečným doplňkům stravy".

Karnitin - nedostatkem trpí vegetariáni

Karnitin jako doplněk stravy nemá téměř nic společného s D-karnitinem, který je toxický. Zdravý L-karnitin si organismus vyrábí v menším množství sám. Přírodním zdroji bohatými na L-karnitin je maso, také mléčné výrobky, zejména sýry, a vejce. Z rostlinných zdrojů to jsou ořechy, obiloviny, chřest, brokolice a česnek. Nedostatek karnitinu se projevuje hypoglykémií, tedy sníženou hladinou cukrů v krvi, a zároveň zvýšená hladina mastných kyselin, taktéž v krvi. Organismus pozná svalovou slabost a únava. Karnitin je také podáván při redukčních dietách, je totiž výborným spalovačem tuků a pravidelně by jej měli doplňovat sportovci při nadměrné fyzické síle a samozřejmě osoby se srdečním onemocněním, neboť karnitin posiluje srdce. V běžné stravě je karnitin dostatečně obsažen. Problém s nedostatkem se vyskytuje u vegetariánů a hlavně veganů. Opět se potvrzuje, že pro zdravý organismus je důležitá pestrá strava jak rostlinného, tak živočišného původu.

Kreatin - pro pevné svaly a dostatečnou energii

Kreatin je v organismu důležitý pro přenos energie a tvoří takzvanou zásobárnu energie. Logicky tuto energii tělo využívá při fyzické práci. Další vlastností kreatinu je jeho schopnost proniknout do svalů, tam na sebe vázat vodu a tak zvětšuje objem svalové hmoty. Strava bohatá na kreatin navýší energetické rezervy organismu a umožní tak delší intenzivní fyzickou zátěž. Kreatin v potravinových doplňcích užívají zejména sportovci v silových sportech jako je kulturistika, ale výjimkou není žádný jiný vrcholový sportovec. Obecně pro organismus je kreatin prospěšný pro osoby s onemocněním dýchací soustavy a srdce. Účinnost kreatinu snižuje současné požití kofeinu. Přírodními zdroji kreatinu jsou ryby, maso, mléko a brusinky.

Včelí produkty - zejména proti rýmě

Včelí pyl, mateří kašička a propolis jsou včelí produkty, jež přispívají ke zdraví jedinců. Pozor ale na alergie při onemocnění astmatem. Zejména včelí pyl se propaguje jako všelék, jenže vše není tak jednoznačně potvrzeno. V každém případě je to výborný prostředek k léčbě senné rýmy, zmírňuje kýchání a další projevy sezónních alergií. Dávkování včelího pylu v doplňcích stravy je různé, záleží na závažnosti a počtu symptomů. Dávkování je napsáno na obalu. Pokud si však jedinec neví rady, nejvhodnější je se poradit s lékařem. A protože včelí produkty jsou častými alergeny, doporučuje se začít s menší dávkou a postupně zvyšovat. Osoby, u kterých byla přítomnost alergie na včelí produkty prokázána a osoby s onemocněním astmatem, by v žádném případě neměli užívat mateří kašičku. Prolis známe jako účinnou látku vnějších zranění a problémů kůže. Skvěle například léčí afty.

Bromelin - napomáhá vstřebávání antibiotik

Bromelin je enzym obsažený v ananasu a jeho nejčastější využití je při zmírňování bolestí a otoků. Také léčí infekce nebo revma a je zvyšuje účinnost chemoterapie. Díky svým protizánětlivým účinkům je bromelin užíván jak** při pooperačních stavech**, tak při akutních případech zlomenin, vkloubení nebo pohmožděninách. Bromelin také zabraňuje přílišnému shlukování krevních destiček a tím pomáhá předcházet srdečním onemocněním a chorobám krevního oběhu. Tím, že podporuje vstřebávání antibiotik a jiných léků, přispívá k snadnějšímu průběhu akutních onemocnění. Doporučená denní dávka bromelinu je 250 až 500 miligramů denně v potravinových doplňcích, avšak nejvhodnější je konzumace čerstvého ananasu. Jste-li však na ananas přecitlivělí, neužívejte ani bromelin v potravinových doplňcích. Nejvhodnější opět je poradit se s lékařem.

Glukosamin - zdravé klouby a vše kolem nich

Slovo glukosamin často slýchávají lidé s problematickými klouby. Tato látka pomáhá vytvářet chrupavku a tím chrání samotné kosti v opotřebení se. Tělo si vytváří vlastní glukosamin, ale zejména u zmíněných problémů a přece jen vhodné užívat potravinové doplňky. Protože je glukosamin ochráncem zdravých kloubů, pomáhá i při ztuhlých svalech a celkově pohybové soustavě. Zmírňuje otoky a bolesti jak namáhaných kloubů, tak pohybové soustavy trpící artrózou nebo revmatem. Glukosamin vykazuje také dobré výsledky při akutních poškození kloubů. Běžně se glukosamin užívá dlouhodobě a i když při akutních bolestech neuleví tak, jako jiné léky, jeho účinky jsou mnohonásobně vyšší. Glukosamin se užívá jak před jídlem, tak po jídle. Objeví-li se však nevolnosti a jiné trávicí obtíže, doporučuje se užívat glukosamin ihned po jídle. Mimo potravinové doplňky je glukosamin obsažen v potravinách. Bohatými zdroji jsou mořské plody, nejvíce však krabi a ústřice.

5-HTP = 5-hydroxytryptofan - správná funkce mozku

Je potravinovým doplňkem podporující dobru náladu, pomocníkem proti** migréně**, užívá se při redukci váhy a také při problémech s nespavostí. V obecném pojetí je nejdůležitější pro bezproblémové fungování mozku. Ovlivňuje tam veškeré sektory, od chuti, přes náladu, citlivost až ke spánku. 5-HTP zvyšuje hladinu serotoninu zejména v mozku. Serotonin je látka obsažená také v krevních destičkách, a ve střevech. Zpět ale k mozku, kde jeho snížená hladinu vede nejen k migréně, poruchám chuti k jídlu, nespavosti, ale i násilnému chování. 5-HTP působí jako přírodní antidepresivum, ale jestliže organismus přijímá současně předepsaná antidepresiva a 5-HTP jako doplněk stravy, měl by se o tom nejprve poradit se svým ošetřujícím lékařem. Užívání této látky společně s antidepresivy totiž může vyvolat opačný efekt. Tedy úzkost, zmatenost, také zrychlení tepu, nadměrné pocení, a problémy trávicího traktu. Na jednotlivý organismus může 5-HTP působit odlišně. Jestliže jste ještě nikdy tuto látku neužívali, vyzkoušejte její reakci tím, že se vyhnete jakýmkoli činnostem vyžadující pozornost, například řízení, práce na strojích, a další rizikové práce. 5-HTP může vyvolat větší spavost, zhoršit astma nebo způsobit jaterní problémy. Nesmí se užívat při těhotenství. Doporučená denní dávka je 50 – 100 miligramů a to třikrát denně a nalačno. Volně se nesmí brát déle než tři měsíce. Nejvhodnější získání této látky je však přirozenou cestou, tedy pestrou stravou. 5-HTP je nejvíce obsažena v hovězím mase a rybách.

Kyselina tioktová - povzbuzuje a udržuje zdravé nervy

Někdy je známá pod jménem alfa-lipoová kyselina a je výborným zdrojem povzbuzující energii a** přírodním antioxidantem.** V minimálním množství ji vyrábí samo tělo a v taktéž malém množství se získává z potravy. Proto se doporučuje například při záškubů nervů užívat kyselinu tioktovou pomocí potravinových doplňků. Kromě správného fungování nervů také pomáhá chránit poškození jater, brání ve vývoji šedého zákalu a je pomocníkem při Alzheimerově chorobě. U téměř zdravého jedince zvyšuje imunitu, bojuje s únavovým syndromem a funguje jako antioxidant. Doporučená denní dávka kyseliny tioktové je obvykle 50 až 150 miligramů denně pro zdravý organismus. Při onemocnění je vhodné poradit se s lékařem. Přírodními zdroji bohatými na kyselinu tioktovou je špenát, játra, maso a pivovarské kvasnice. Co možná každý neví je, že alfa-lipoovou kyselinu používají lékaři u pacientů při akutním požitím jedovaté muchomůrky.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id18598 (novesluzby.cz#20330)


Přidat komentář