Vysoký krevní tlak - hypertenze
Oznámil Vám lékař, že máte vysoký krevní tlak? Dobrou zprávou je, že výši krevního tlaku můžete ovlivnit. Budete ale muset změnit životosprávu a dosavadní způsob života. Následující článek Vám poradí jak na to.Vysokým krevním tlakem, neboli hypertenzí, trpí 15 – 20 % populace. Jde o civilizační chorobu, na jeho vzniku se tedy podílí životní styl. Většinou se neprojevuje žádnými většími příznaky, dokud nezpůsobí horší zdravotní potíže, například infarkt myokardu. Vysoký krevní tlak také může - kromě způsobení onemocnění srdce - zvýšit riziko onemocnění ledvin, či očí. Vysoký tlak je nebezpečný, a proto je nutné ho léčit.
Co je to krevní tlak
Jde o tlak, kterým působí krev na stěnu cévy. Běžně se tlakem krve míní arteriální tlak – tlak krve ve velkých tepnách. Krevní tlak se zapisuje pomocí dvou čísel oddělených lomítky, přičemž první číslo udává systolický tlak a druhé číslo tlak diastolický. Normální tlak je 120/80 torr, vysoký krevní tlak je vyšší než 140/90 torr a nízký krevní tlak (hypotenze) je menší než 110/65 torr. Velikost krevního tlaku ovlivňuje kromě věku také psychické rozpoložení, denní doba či okolní teplota.
Co je to vysoký krevní tlak
Jako vysoký krevní tlak se klasifikuje tlak, který dosahuje 140/90 torr a je měřený několikrát za sebou. Zpočátku působí hypertenze jen malé potíže. Můžete trpět bolestmi hlavy, nebo se Vám jednou za čas rozbuší srdce. Jediným způsobem jak hypertenzi včas zjistit jsou pravidelná měření krevního tlaku.
Příčiny vysokého krevního tlaku
Příčin vysokého krevního tlaku je hodně. Jak již bylo řečeno, hypertenze je jednou z civilizačních chorob, vliv na jeho vznik má tedy i životospráva. Obecně se příčiny dělí na primární a sekundární. Primární hypertenze je samostatným onemocněním, nevzniká v důsledku nějaké jiné choroby. Kdežto sekundární hypertenze vzniká důsledkem jiné choroby, je tedy spíše symptomem než nemocí v pravém slova smyslu.
V 95 % případů zůstává skutečná příčina hypertenze neobjasněna. Lidé, kteří vysokým krevním tlakem trpí jsou ve většině případů neklidní a napjatí. Jsou neustále pod tlakem, v zaměstnání jsou velmi ctižádostiví. Jednou z možných příčin vzniku hypertenze je tedy také psychika.
Primární hypertenze příčiny
- Dědičnost – pokud má v rodině někdo vysoká krevní tlak, je větší pravděpodobnost, že jím budete trpět také
- Kouření, alkohol, drogy, káva – zvyšují krevní tlak a zhoršují stav cév, snažte se jejich konzumaci omezit
- Jídelníček – slané jídlo, nebo jídlo s velkým obsahem tuku zvyšuje krevní tlak
- Stres, úzkost a potlačování emocí
- Obezita – obezita způsobuje zátěž pro celý organismus a ničí cévy
- Nedostatečný pohyb
Sekundární hypertenze příčiny
Následující nemoci se projevují mimo jiné i vysokým krevním tlakem: cukrovka, choroby srdce, nemoci ledvin, deprese, arterioskleróza či onemocnění štítné žlázy.
Příznaky vysokého krevního tlaku
Zpočátku může být hypertenze naprosto bez příznaků. Pokud ovšem začnete pociťovat tyto symptomy, měli byste navštívit lékaře:
- Bolest hlavy - především v oblasti čela a spodiny lebeční
- Bušení srdce
- Rychlý srdeční tep
- Nadměrné pocení
- Poruchy vidění
- Šumění v uších
- Únava
- Nespavost
- Krvácení z nosu
- Závratě
- Poruchy vědomí
- Otoky kotníků
- Zhoršený dech
Důsledky vysokého krevního tlaku
Vysoký krevní tlak urychluje kornatění tepen, způsobuje tedy arteriosklerózu. Toto poškozování cév trvá velmi dlouho a pacient na sobě většinou nepociťuje žádné příznaky. Hypertenze také vede k poškození jiných orgánů, díky nadměrnému tlaku na stěnu jejich tepen.
Jak správně měřit krevní tlak
Krevní tlak trvale kolísá během dne, přičemž nejvyšší je ráno po probuzení a v odpoledních hodinách. Pokud již vysokým krevním tlakem trpíte, je samozřejmostí provádět kontrolní měření tlaku každý den.
Tlak si začněte měřit až po fyzickém zklidnění a i při měření musíte být v klidu. Sedněte si a nemluvte. Měření tlaku provádějte na pravé ruce s celou paží uvolněnou a předloktím volně položeným na podložce. V lékárně si můžete vybrat z poměrně velkého množství druhů tlakoměrů. Ať už jde o digitální tlakoměry měřící tlak na paži, nebo na zápěstí. Tlakoměry na zápěstí jsou ovšem méně přesné, a to díky menšímu průměru tepen zápěstí. Doporučují se převážně mladším lidem.
Tipy pro snížení rizik vysokého krevního tlaku
Měřte si krevní tlak pravidelně, a to ve stejnou denní dobu.
Dodržujte zásady zdravého životního stylu. Při onemocnění vysokým krevním tlakem je velmi důležitá prevence. Pokuste se snížit příjem soli, zvýšit svou pohybovou aktivitu a omezte také pití černé kávy. Pokud trpíte nadváhou bude nutné Vaši hmotnost snížit.
- Sůl. Maximální doporučená dávka kuchyňské soli je 1 čajová lžička denně.
- Kouření. Cigarety obsahují látky, které stahují tepny a tím způsobující zvyšování krevního tlaku.
- Jídelníček. Pokuste se omezit konzumaci červeného masa, zařaďte do svého jídelníčku nízkotučné potraviny, konzumujte více mléčných výrobků a hodně ovoce, zeleniny a celozrnného pečiva.
- Pohyb. Alespoň jednou týdně si dopřejte 30 minut cvičení, nemusíte si ani platit posilovnu, nebo kurzy. Stačí si vyjet na kole, nebo se jít projít rychlejším tempem. Mezi sporty nevhodné pro člověka trpícího hypertenzí patří: box, kulturistika, potápění, karate, judo, squash. Naopak vhodnými sporty jsou: turistika, chůze, běh, jízda na kole, běh na lyžích, golf, společenský tanec.
- Alkohol. Snižte přísun alkoholu. Nejen, že zvyšuje krevní tlak, ale také poškozuje játra, ledviny, mozek i srdce.
- Potravinové doplňky. I potravinové doplňky mohou pomoci při snižování vysokého krevního tlaku. Například koenzym Q10, lecitin, vitamín E, či hořčík zlepšují srdeční funkci.