Virová onemocnění - tropická a exotická

Virová onemocnění tropická a exotická jsou většinou přenášeny bodavým hmyzem. I přes moderní vědu se stále rozšiřují. Je proto nutné věnovat těmto rizikům určitou pozornost a při cestách do exotiky se informovat.

Virová onemocnění tropická a exotická

Tropická i exitová virová onemocnění má dost často velice vážný průběh. V dnešní době, kde je svět propojen stále více, je tak riziko nákazy vyšší, než tomu bývalo dříve.

Žlutá zimnice

Virus žluté zimnice byl v historii jako vůbec první lidský virus objeven. Stalo se tak roku 1900 a objevitelem byl vojenský lékař Walter Reed. Při řízení vyšetřovací komise na Kubě měl za úkol zjistit, co způsobilo náhlé horečnaté onemocnění několika desítek amerických vojáků. Protože stále nemohl přijít na to, co chorobu způsobuje, začal se zabývat tvrzením, které vyřkl kubánský lékař, že infekci rozšiřují hejna kubánských much. Na dobrovolnících učinil první pokusy.

Vstříkl jim do krve výtažek z hmyzu a pozoroval, že dobrovolníci onemocněli žlutou zimnicí, ale ihned na to se uzdravili. Stejný pokus zopakoval znova. Dalším dobrovolníkům rozdal šaty zemřelých, ale i tak dobrovolníci neonemocněli. To ho vedlo k poznání, že infekce se nepřenáší z člověka na člověka, ale pouze a jen bodnutím infikovaného hmyzu.

Následně na to byl hmyz vyhuben a tím se značně omezil výskyt onemocnění. Virus žluté zimnice patří mezi flaviviry, které vyvolávají řadu těžkých nemocí. Ať už se jedná o horečnaté onemocnění, či různé záněty mozkových blan. Nemoc je přenášena, jak již bylo uvedeno, pouze bodnutím hmyzem a to jedním z druhů komárů. Virus přenáší pouze samička. Nyní se tento druh komára vyskytuje pouze v Africe, kde má i svůj původ. Samotná nemoc se projevuje ihned po bodnutí. Nastává blesku rychlé množení virů, jenž se na postiženém projeví vysokou horečkou. Dalšími projevy jsou bolesti hlavy a zad, a záněty spojivek.

Hrozba nastává, napadne-li virus i vnitřní orgány. Jedná-li se o játra, nastává akutní porucha jater s rychlým průběhem. U ledvin virus zamezuje vylučování moči, a tělo tak čelí akutní otravě produktů látkové výměny. Zároveň se u onemocnění objevuje i krvácení z různých koutů těla. Například krvácení dásní, nosu, dokonce i žaludku. V těchto případech prakticky nastává smrt, jelikož po selhání jednoho orgánu těla, většinou následují i další. Ochranou tohoto onemocnění je samozřejmě příslušné očkování. To nejlepší a nejúčinnější zároveň bylo vyvinuto již před asi 70 lety – očkovací látka 17D patří stále k nejúčinnějším na světě. A i když se doporučuje každých 10 let očkování zopakovat, u naočkovaných jedinců byly ještě po 40 letech prokázány protilátky. Proto se nyní zkoumá, zda nejde o očkování na celý život.

 

  • Pro obyvatele ČR se doporučuje očkování jen v případě, že se chystají navštívit Afriku, zejména Nigérii, kde je komár, přenašeč, nejvíce rozšířen.

 

Nové viry

Čím více rozšiřující se mobilita světa má za následek také nové a nové poznatky ve vědě. Vědci objevují nové skupiny virů a jejich přenašečů z tropických a exotických oblastí. Tyto viry ale kolikráte jsou vzniklé mutací, tedy spojení dvou virů. Což je pro lidského jedince mnoho větší hrozba, než původní vir. Může za to také z větší části mýcení deštných pralesů, pronikání člověka do oblastí, které zatím byly ukryty a celkové zkoumání neobydlených míst. Projevilo se to již několikrát v nedávné historii, např. roku 1977, kdy krátce po napuštění Asuánské přehrady byli lidé i zvířata napadeni virem Rift-Valley. Opět zde svou úlohu hráli komáři jako přenašeči. Obdobný scénář měla epidemie o deset let později, tedy roku 1987.

Virus Ebola - název podle řeky

Virus Ebola se poprvé vyskytl v roce 1976 v Zairu. Tenkrát zemřela skoro tři sta nakažených. Název viru dala řeka, u které se nakazil první člověk. V dalších letech si virus postupně objevoval téměř ve všech koutech Afriky, z nichž nejvážnější případy vždy znamenaly epidemii. Je velice zajímavé, že vždy, když se epidemie objevila, znamenala nákazu jediného člověka, rychle se rozšířila, hlavně kvůli špatné hygieně a zase rychle zmizela. Někteří vědci se domnívají, že původcem je opičí syrové maso, jež postižený požil. Avšak dodnes se přes veškeré bádání nepodařilo zjistit, kde se virus Ebola skrývá.

Virus Lassa - nakažená jeptiška

Podobně jako Ebola se i virus Lassa vyskytl u jedné osoby, konkrétně jeptišky v nemocnici v roce 1969. I přes velice krátký průběh choroby, která skončila smrtí, stihla nakazit další osoby ze svého okolí. Poté epidemie naráz utichla a objevila se znova rok po prvním případu. Ukázalo se, že většina z nakažených se nakazila ve stejné místnosti, kde ležela první pacientka. Za přenašeče nemoci se považují hlodavci.

Virus Marburg

Prvně se tento virus objevil roku 1967 a to ne v Afrických státech, jak by se mohlo zdát, ale v německém městě Marburg. Tehdy došlo k nákaze několika desítek zaměstnanců jedné soukromé firmy. Nakažení trpěli horečkou, vyrážkou, otoky a následným krvácení vnitřních orgánů. Všichni z nakažených se zabývali hledáním očkovacích látek. Následně se obdobné případy objevily v dalších městech Německa a všude po Evropě, kam byly na hledání těchto očkovacích látek přivezeni kočkodani z Ugandy. Ze tkáně nemocných byl izolován virus, který se objevil jako zcela nový, i když dosti podobný s virem Ebola. Jedná se o zvířecí virus, který nejspíš v zájmu mutace začal napadat i člověka. Od roku 1987 nebyla nákaza již objevena.

Mimo tyto uvedené případy se stále objevují další a další případy nových typů virů se smrtícími účinky. Důvodem je silná propojenost celého světa. Z tropických oblastí se k nám již mnohem snáze může dostat neznámý druh hmyzu, navíc se může s jiným druhem rozmnožit a zmutovat. Objeví se tak další druh a někdy s mnohem silnějšími smrtícími účinky. Existují případy, kdy se z Japonska lodí se starými pneumatikami dostali smrtící komáři do severní části USA – ve vezoucích pneumatikách se držela voda a tak měl hmyz ideální podmínky naklást larvy a rozmnožit se. Všechny tyto napadení virem mají společný průběh nemoci. Krátce po bodnutí hmyzem se objeví u postiženého vysoké horečky, nevolnosti, také často doprovázené zvracením, bolestmi hlavy, kloubů, zad. Také se objevuje únava, jež společně s dalšími symptomy mimo bolestivé pohybové ústrojí, rychle zmizí.

Jestliže není infekce objevena však, a stejně brzy léčena, nastává u většiny smrt. I když dnešní moderní věda stále bádá a objevuje nové viry, díky mutaci nemá šanci boj s touto zákeřnou nemocí vyhrát. Pro běžné občany je nejlepší prevencí jednak očkování, chystají-li se do oblastí s výskytem smrtícího hmyzu, a jinak posilování imunity, tzn. doplňování vitamínů, sport a pohyb, pravidelná vydatná strava a také odpovídající odpočinek.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id18702 (novesluzby.cz#20665)


Přidat komentář