Virová onemocnění - posilte imunitu

Chřipka je nejběžnější virové onemocnění u člověka a i přes to, že se může někdy zdát zanedbatelná, umírá ročně na chřipku několik tisíc lidí po celém světě. Podívejme se teď i na jiná virová onemocnění a ujasněme si, co je a co není chřipka.

Chřipka - rýma, nachlazení nebo kašel?

Snad každý z nás je několikrát do roka postižen nachlazením, rýmou, kašlem, chrapotem či bolestmi hlavy, a kloubů, malátností a v některých případech horečkou. Avšak i když se člověk necítí nejlépe, jedná se pouze o chřipkové onemocnění, postihující dýchací cesty a nelze ho zaměňovat se skutečnou chřipkou, onemocněním mnohem vážnějším. Podívejme se na obě onemocnění podrobněji. Na příznacích chřipkového nachlazení se může podílet přes dvě stovky různých virů a i bakterie. Původ samotné nemoci jsou buď adenoviry, rinoviry, coronaviry a coxsaskieviry. Ve farmakologii vyvinuli řadu prostředků potlačující symptomy, ale dokonalé očkovací látky jsou zatím ve fázi zkoušek.

Adenoviry vyvolávají nachlazení, záněty v krku, u těžkých případů i zápal plic. Choroboplodné zárodky se vylučují stolicí a tak se mohou opět přenášet. Obvykle se lidé nakazí těmito viry již v dětském věku. Pro překonání nákazy se viry rozmnožují v mandlích, aniž by nemoc propukla.

Rinoviry způsobují běžnou rýmu tím, že nakazí sliznici nosu a hrtanu. A logicky se přenáší kapénkovou nákazou z člověka na člověka. Imunita získaná po infekci trvá krátce a navíc se vztahuje jen na daný typ viru.

Toto jsou zatím téměř neškodné chřipky, opravdovou chřipku vyvolává virus skupiny orthomyxovirů. Nejznámější je influenza -** A – virus**, jenž způsobuje celosvětové epidemie, dále typ B, méně častý a typ C vyvolává lehčí nachlazení bez horečky. Nejvíce nemocných postihuje choroba od prosince do března, kdy se choroboplodné zárodky přenášejí kýcháním, kašláním a dalšími možnými projevy kapénkové nákazy, pronikají do sliznicových buněk, dále do nosu, krku, a průdušnice, kde se množí. Za tři dny po napadení se začínají na nemocném projevovat první symptomy – suchý kašel, bolesti v krku a na hrudi, také vysoká horečka, bolesti kloubů, svalů a celková slabost. Běžně zmizí za 7 – 10 dnů. Občas však místo toho přijdou vážné komplikace. A to v tom případě, pokud se dostane chřipkový virus i bakterie do plicní tkáně, kde vypukne zánět plic. Taková nemoc u starých či příliš mladých organismů může vést rychle ke smrti. Proto často lékaři doporučují, zejména starším osobám 60 let předsezónní očkování proti chřipce.

Chřipková epidemie v historii

  • 1889 – 1890 – Ruská chřipka H2N1
  • 1918 – 1919 Španělská chřipka H1N1
  • 1957 – Asijská chřipka H2N2
  • 1968 – Honkongská chřipka H3N2
  • 2009 – Mexická chřipka (Prasečí) H1N1

Všechny tyto chřipky způsobil virus A, který uniká imunitnímu systému, protože jakmile se s ním tělo vypořádá, virus se změní.

Střevní infekce - gastroenteritida

Střevní chřipku zná snad každý, oficiálně se nazývá gastroenteritida. Avšak nepleťme si ji se záněty trávicího ústrojí, jako je zánět žaludku a tenkého střeva. Krátké, ale intenzivní onemocnění je obvykle vyvoláno bakteriálními choroboplodnými zárodky. Projevují se bolestmi břicha, nevolností, zvracením, průjmem a horečkou. Silný průjem má navíc za následek vysokou ztrátu vody z těla a i minerálních látek. To je pak důsledkem oslabení celého těla, také ochromení funkčnosti některých orgánů, chudokrevnosti apod. Viry tohoto onemocnění se do těla dostávají ústy, občas i kapénkovou infekcí a v kličkách tenkého střeva se rozmnožují. Viry se vylučují z těla ve stolici, ale dlouho přežívají na kůži, a tak se dále rozšiřují a rozmnožují. Naštěstí toto onemocnění netrvá dlouho, a postiženým prospívá a pomáhá požívání dostatečného množství tekutin, přiměřená strava a odpočinek. Díky vyspělé společnosti, ve které žijeme, pokládáme střevní chřipku za lehké onemocnění. Avšak v rozvojových zemích, kde jsou velice špatné hygienické návyky, na tento typ chřipky umírá poměrně velké množství populace a zejména kojenců.

Herpetické infekce

Skupina herpesvirů zahrnuje množství virů, které jsou si navzájem velice podobné, ale vyvolávají odlišné nemoci. Herpesvirů je celá řada druhů. Uvádí se dokonce, že je jich několik set. Obsahují DNA a chráněny jsou obalem. Tyto viry má v sobě každý jedinec, často přežívají v těle, aniž by se projevily nějaké příznaky. V těle se schovají a omezí svou činnost. Do pohybu je může dát jakákoliv změna stavu jedince, ať již vysoké přetížení, sluneční paprsky nebo horečka.

A) Virus herpes simplex, druh 1

Virem se člověk nakazí obvykle v dětském věku, vstupní branou jsou ústa. Reaktivace viru způsobuje infekční obtíže v oblasti ústní dutiny, objevuje se opar, bolesti při polykání, vyrážka, horečka. Vážnější pak je, jestliže virus odbočí ze své pravidelné dráhy a útoční na oči nebo dokonce mozek. Napadení vede i k oslepnutí a zánětům mozku.

B) Virus herpes simplex, druh 2

Přenáší se pohlavním stykem a způsobuje puchýře a zánět v oblasti genitálií. Nejvíce jsou ohroženi lidé často měnící své sexuální partnery. Napadení virem se nemusí ani nijak projevit, ale velice nebezpečné je, jestliže je nakažena těhotná žena, která tento virus automaticky přenáší na dítě.

C) Virus herpes zoster

Virus způsobující plané neštovice a pásový opar. Přenáší se kapénkovou nákazou při styku s nakaženým. Příznaky jsou puchýřky a horečka. U dětí je obvykle nemoc, až na nepříjemné svědění snášena dobře. Horší průběh je u dospělých, kdy je nemoc často doprovázena i zápalem plic. Velice nebezpečné je nakažení těhotné ženy, jež obvykle dochází k poškození plodu a někdy až smrti. Po prvním překonání je člověk pak po celý život proti viru imunní, proto matky s dětmi navštěvují nakažené děti.

D) Cytomegaloviry

Pro normálního člověka jsou tyto viry neškodné. Problém nastává u lidí s oslabenou imunitou. Vážně také mohou ohrozit lidský plod.

E) Virus Epsteina a Baarové

Neboli nemoc z líbání, jak se lidově nazývá, už vypovídá, že se jedná o virus přenášený slinami. Dále se rozšiřuje v dutině ústní a napadá uzliny. To pak vede k infekční mononukleóze. Jakmile člověk jednou onemocní mononukleózou, už navěky má oslabený imunitní systém a dosud se nepodařilo viry zcela odstranit.

F) Lidský herpes virus 6

Virus je původce nemoci, lidově zvané „třídenní horečka“. Napadený má po tři dny horečku a postupně se objeví vyrážka. Přenáší se slinami, ale obvykle nevyvolává žádné onemocnění. V dospělosti ho v sobě nosí 90% všech lidí.

Klíšťová encefalitida

Při výletu do přírody hrozí kousnutí klíštětem. Obvykle si klíštěte všimneme až později, kdy je nasáté naší krve. Do těla jedince se tak mohou snadno dostat bakterie a viry ze sekretů klíštěte. Bakterie způsobují lymskou boreliózu,** viry pak encefalitidu**. Virus obsahuje RNA a způsobuje zánět mozkových blan, mozku a míchy. Nemoc se projeví až za několik dní po napadení a to příznaky jako u chřipky – bolesti kloubů, horečka aj. Poté u některých lidí dochází k druhé fázi, tj. zánět centrální nerovové soustavy, spojený s horečkou a dokonce ochrnutím. U některých tato nákaza zanechá trvalé následky. I když se vyskytuje převážně ve východní a střední Evropě, tedy u nás, je toto onemocnění u nás stále vzácné. Vyhnout se tomuto onemocnění můžeme příslušným očkováním.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id18697 (novesluzby.cz#20653)


Přidat komentář