Únava - typy, únavový syndrom

Jste unavení sotva ráno vstanete? Cítíte se na konci dne naprosto vyčerpaně? Káva nefunguje a Vy nevíte jak zahnat únavu? Následující článek Vám objasní základní fakta o únavě a to, jak se jí můžete zbavit.

Co je to únava?

Nejde o nemoc, ale bývá příznakem některých zdravotních problémů. Jde o pocit vyčerpání, kterého se nedá jen tak zbavit. Vzniká v důsledku nahromadění odpadu metabolismu v krvi nebo ve svalech a je provázena zhoršeným vnímáním a sníženou pozorností.

Druhy únavy

Existuje několik druhů únavy: aerobní, anaerobní, fyzická (tělesná, svalová) únava, psychická fyziologická (přirozená) únava a patologická únava.

Aerobní

Jde o pomalu nastupující únavu a je způsobena poklesem energetických zásob glykogenu při výkonu.

Anaerobní

Jde o rychle nastupující únavu. Je způsobena nadprodukcí kyseliny mléčné v pracujících svalech.

Fyzická

Vnímáme ji jako slabost a projevuje se poklesem svalové síly, ztrátou rychlosti a zhoršenou koordinací.

Psychická

Tento typ únavy vnímáme jako pocit vyčerpání, ztrátu koncentrace či zhoršení paměti. Může se kombinovat s tělesnou únavou.

Fyziologická

Vzniká přirozeně v průběhu pohybové aktivity a po jejím skončení zase postupně mizí.

Patologická

Patologická únava se dělí na akutní a chronickou. Akutní je lehčím stupněm a jde především o přetížení organismu. Při chronické únavě dochází k dlouhodobému poklesu výkonu.

Příčiny vzniku únavy

Mobilní telefon

Únava spolu s bolestmi hlavy a ospalostí může mít příčinu v elektrické přecitlivělosti, kterou trpí až 35 % populace. Bezdrátové telefony jsou nejčastějším příkladem této elektrické přecitlivělosti. Nosíme je neustále u sebe a v noci si je hodně lidí pokládá i blízko postele. Dalšími přístroji, které mohou způsobit únavu jsou také fény, či monitor od počítače.

Nevhodná strava

Potraviny s vysokým glykemickým indexem jako jsou sladkosti, brambory, rýže nebo bílé pečivo zvyšují hladinu cukru v krvi a dodávají energii jen na krátkou dobu. Tělo navíc musí vyplavovat více inzulínu, aby si s cukrem dokázalo poradit. Hladina cukru po vyplavení inzulínu klesne a způsobí pocit únavy.

Nemoc Ledvin

Poruchy funkce ledvin se projevují také jako únava. Spolu s celou řadou dalších zdravotních problémů, jako jsou hormonální, metabolické nebo imunologické poruchy.

Cvičení

Další příčinou vzniku únavy může být také cvičení. Při cvičení, nejde o to, jak moc cvičíte, ale kdy cvičíte. Ráno se doporučuje provádět aerobní cvičení, jako je běh, spinning nebo aerobic. Zatímco večer je vhodnější provádět spíše uklidňující cvičení jako je jóga. Pokud například chodíte na aerobic večer, tak své tělo před spaním rozpumpujete a nebudete moci usnout. Nespavost se potom přes den projevuje jako únava.

Cukrovka

Pokud trpíte celodenní únavou, příčinnou může být i cukrovka. Únava ovšem není jediným příznakem cukrovky. Pokud ale trpíte neustálým pocitem žízně, častějším močením a hubnutím, zajděte k doktorovi.

Porucha štítné žlázy

Hormon štítné žlázy tyroxin urychluje ty děje v těle mezi než patří činnost srdce i vyprazdňování střev. Jeho nedostatek tedy vede ke zpomalení metabolismu a vyvolává únavu, ospalost, zácpu i otoky.

Nevhodná Postel

Pokud trpíte nespavostí, tak jako třetina populace, problémem může být vedle psychických a fyzických problémů právě Vaše postel. Kvalitní matrace by měla kopírovat tvar Všeho těla. Tužší matrace jsou vhodnější pro lidi s nadváhou, kdežto měkčí pro ty štíhlé.

Nedostatek železa

Železo je součástí krevního barviva hemoglobinu, který zajišťuje přenos kyslíku do všech buněk v těle. Pokud máte v organismu málo železa, buňky mají nedostatek kyslíku, což způsobuje únavu a celkovou ochablost těla. Doporučená denní dávka železa je u žen 18 mg, u mužů 10 mg a v těhotenství 30 mg. Lepší vstřebatelnost železa zajišťuje vitamin C.

Deprese

Většina lidí trpících depresí trpí zároveň také únavou. Takže pokud kromě únavy pociťujete také sklíčenost a ztrátu motivace, můžete trpět právě depresí. Navštivte tedy raději svého lékaře a poraďte se s ním o možné léčbě.

Nedostatek Vitaminu B12

Nedostatek vitamínu B12 způsobuje kromě únavy také poruchy soustředění, paměti i vznik kožních ekzémů. Vitamin B12 se nachází především v červeném masu, vejcích a v rybách.

Únavový syndrom (CFS)

Na rozdíl od „obyčejné" únavy, je únavový syndrom onemocnění. Jde o komplexní, vysilující onemocnění, jehož zrod může být způsoben infekcí, kterou je například i obyčejná angína.

Symptomy - únavový syndrom

Lidé nemocní chronickým únavovým syndromem zažívají tyto symptomy: bolest v krku, zvýšená teplota, bolest hlavy, bolesti svalů, bolesti mízních uzlin, dlouhotrvající únava po námaze, bolesti kloubů, poruchy spánku, zmatenost, nesoustředěnost, depresi a zapomnětlivost.

Nejčastěji se vyskytuje u lidí s oslabenou imunitou a u alergiků, většinou však u žen v rozmezí let 25 – 45.

Léčba - únavový syndrom

Léčba je složitá. Pokud se chronický únavový syndrom podaří vyléčit, velmi často se vrací. Z lékařského hlediska se léčí spíše symptomy, než onemocnění jako takové. Je to způsobeno tím, že se neví jak přesně únavový syndrom vzniká a jestli dále přenosný. K léčbě patří i odpočinek.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id18723 (novesluzby.cz#20778)


Přidat komentář