Účinně v boji proti zácpě

Většinu z nás potkala zácpa, ať už se jednalo o jednorázovou záležitost nebo, v horším případě o chronickou záležitost. Zácpa nám může velmi znepříjemnit život. Níže si představíme účinné prostředky a tipy, jak předcházet a bojovat se zácpou.

Co zácpa znamená

Zácpa nepředstavuje nemoc v pravém slova smyslu, je projevem funkční poruchy tlustého střeva. Zácpa vzniká zpomalením nebo zastavením pohybu tlustého střeva, a to vlivem nejrůznějších příčin. Vyprazdňování se pro nás postupně stane obtížným a méně častým. Jako průvodní jev zácpy je pocit plnosti, tlaku v podbřišku, kolikráte doprovázený nadýmáním, křečemi v břiše, pocitem nedostatečného vyprázdnění.

Příčiny zácpy

Zácpa nemusí vždy být následkem nevyvážené stravy nebo nedostatečným pohybem. Zácpu většinou způsobí spolupůsobící různé faktory:

Změna životního stylu, upoutání na lůžko, horečnaté onemocnění, porušená střevní flóra, menstruace, těhotenství, přechod.

Také psychika hraje u zácpy důležitou roli, a to zejména, když jsme pod psychickým tlakem, ve spěchu, časové tísni. Častokrát nechceme použít toaletu na místech, které nepovažujeme za čisté, tiché apod., a to na dovolené, cestách apod. Tímto si však můžeme způsobit vznik zácpy.

Příčinou zácpy mohou být i léky, a to na lékařský předpis, ale i volně prodejné: léky proti depresi, některé léky proti bolesti, kodeinové přípravky proti kašli, léky s obsahem železa.

Příznaky stolice

Odborníci hovoří o zácpě, máte-li méně než 3 stolice týdně. Jaké jsou nejčastější příznaky zácpy:

 • nadýmání,
 • pocit plnosti v břiše a podbřišku,
 • bolesti v podbřišku,
 • příliš tuhá konzistence stolice,
 • malý objem stolice,
 • obtížné, bolestivé vyprazdňování stolice,
 • pocit nedokonalého vyprázdnění

Druhy zácpy

Zácpu lze rozdělit podle délky trvání:

 • Přechodná zácpa: projevuje se náhle. Její příčinou může být stres, změna prostředí, změna stravovacích návyků. Po návratu k původním zvyklostem většinou problém se zácpou skončí.
 • Chronická zácpa: trvá minimálně 12 týdnů (nemusí jí o souvislou dobu). Pociťujete namáhavé vyprazdňování, Vaše stolice je tvrdá. Míváte stolici méně než 3x za týden.

Na stolici se však na druhou stranu příliš nenuťte. Zvýšený břišní tlak může vést ke vzniku řitních trhlin, prasklin a vzniku hemoroidů.

Jak předcházet i bojovat se zácpou

Pokud zácpou netrpíte, nebo Vás již trápí, rozhodně se s ní nesmiřujte. Co můžete aktivně dělat proti zácpě:

 • stravujte se pravidelně (4-5 malých porcí denně),
 • zvyšte ve stravě obsah vlákniny (ovesné vločky, lněné semínko, sója, pšeničné otruby, fazole),
 • pijte 2-3 litry tekutin denně,
 • dbejte o dostatečný pohyb,
 • udělejte si na každé jídlo čas, udělejte si čas i na toaletu,
 • pokuste se vyhnout stresu,
 • snažte se, aby Váš jídelníček obsahoval dostatek ovoce, zeleniny, černý chléb,
 • doporučujeme také sklenici teplé vody ráno na lačno,
 • dopřejte si potraviny s přirozeně projímavým účinkem: kompoty, kefíry, jogurty, přípravky obsahující lactobacila.

Účinní pomocníci v boji se zácpou

Lactulosa: užívá se při chronické zácpě způsobené především porušením vyprazdňovacího reflexu vlivem špatných návyků. Lactulosa je vhodná i pro těhotné ženy, opatrnosti je třeba u diabetických pacientů, protože přípravek obsahuje menší množství volné galaktózy a laktózy.

Lactulosa je syntetický disacharid, složený z molekuly fruktózy a molekuly galaktózy. Lactulosa působí především v tlustém střevu, kde dochází ke zvětšení objemu a změkčení stolice a následnému urychlení pasáže střevem.

Lactulosa prochází téměř nezměněna až do tlustého střeva, kde je metabolizována střevní mikroflórou za vzniku jednoduchých organických kyselin, především kyseliny mléčné a mastných kyselin s krátkým řetězcem.

Lactulosa se podává s vodou, čajem, ovocnou šťávou. Lactulosu dostanete v lékárnách, bez lékařského předpisu.

Syrovátka: je přírodní produkt bez konzervačních látek. Zlepšuje chuť k jídlu, podporuje trávení, omezuje záněty žaludku a střev, upravuje metabolismus, napomáhá snižování cholesterolu, vhodná při hubnutí, působí blahodárně na nervovou soustavu, nesnižuje hladinu vápníku a odvodňuje.

Syrovátku seženete v potravinových řetězcích, drogerii, specializovaných prodejnách se zdravou výživou. Syrovátka je vhodná i pro těhotné ženy.

Benefibra: představuje přírodní vlákninu ve formě prášku. Jedná se o sypký přírodní produkt s obsahem částečně hydrolyzované rostlinné potravní vlákniny guar gum bez cukru. Prášek je zcela rozpustný ve vodě, tvoří čirý nehoustnoucí nápoj bez příchutí. Benefibra je vhodná pro těhotné ženy i diabetiky. Benefibru seženete v lékárnách.

Benefibra se dá smíchat i se šťávami, džusy, jogurtem, pudinkem, polévkou. Přípravek je určen ke krátkodobému použití pro podpoření peristaltiky střev. Příznivě podporuje rozvoj mikroflóry, a tím napomáhá k udržení přirozeného a správného rytmu střev.

Psyllium: představuje vodorozpustnou indickou vlákninu. Obsahuje vyčištěné obaly semen indického jitrocele. Psyllium je vhodné i pro diabetiky a těhotné ženy. Je nutný dostatečný příjem tekutiny.

Psyllium je rostlinného původu, neobsahuje žádné škodlivé látky, příznivě působí na činnost trávicího traktu, má mírně projímavé účinky, pomáhá odstranit problémy se zácpou, změkčuje stolici, zmírňuje potíže při hemeroidech, pomáhá udržovat mikroflóru tlustého střeva v optimálním stavu, chrání střevní sliznici před působením toxinů a baktérií, navozuje pocit sytosti, účinně přispívá ke snižování nadváhy, příznivě ovlivňuje hladinu cukrů, tuků a cholesterolu v krvi. Nevstřebává se, působí pouze ve střevech. Přípravek není návykový.

Přípravek se nedoporučuje užít těsně před spaním, naopak by měl být podávaný nejlépe mezi jídly, případně ½ - 1 hodinu před jídlem. Psyllium seženete v lékárnách, specializovaných prodejnách zdravé výživy. Je k dostání bez příchutě nebo s nejrůznější příchutí (pomeranč, jahoda, citron, meloun, malina, s Aloe Vera, s probiotiky). Komu by nevyhovovalo sypané Psyllium, může si zakoupit Psyllium kapsle, u kterých není také nutnost přípravy (rozmíchání do vody, džusu, jogurtu apod.).

Kromě sypaného a kapslového Psyllia seženete sušenky s obsahem s Psyllia, trvanlivé slané tyčinky s obsahem Psyllia, Psyliium chléb.

Guttalax: představuje moderní projímadlo, které cíleně působí v tlustém střevě. Gutalax můžete dávkovat podle Vaší potřeby, tedy jen tolik, kolik skutečně potřebujete.

Guttalax je k dostání v lékárně, bez lékařského předpisu, a to ve formě kapek nebo tablet. Není vhodný pro těhotné ženy.

Guttalax obsahuje látku pikosulfát sodný, který působí jen v tlustém střevě, místě, kde k zácpě dochází. Tam se přeměňuje na vlastní léčivou formu s projímavým účinkem. Aktivovaný pikosulfát sodný působí přímo na sliznici tlustého střeva, a tak zvyšuje jeho pohyb. Přípravek se užívá večer před spaním, protože jeho účinek přichází po 6-12 hodinách, po použití.

Glycerinové čípky: změkčuje stolici, zvětšuje její objem v dolní části tlustého střeva a usnadňuje tak její odchod při zácpě. Účinek se dostaví za 10-20 minut po použití. Na přípravek může vzniknout návyk, nedoporučuje se proto jeho nepřetržité denní používání po dobu delší než 1 týden.

Glycerinové čípky dostanete v lékárnách, bez lékařského receptu. Jsou vhodné i pro ženy v těhotenství, šestinedělí a při kojení.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id18554 (novesluzby.cz#20198)


Přidat komentář