Tajemství vlasů - pro krásný vzhled

Ne nadarmo se říká, že, vlasy jsou naší ozdobou a dotvářejí celkovou image. Ať už jsme majiteli vlasů jako slunce, nebo jako čokoláda, napadli Vás někdy otázky, proč zrovna Vy máte danou barvu vlasů? A proč jste objevili svůj první šedivý vlas?

Barva vlasů

Někdo má od přírody blonďaté vlasy, jiný má hnědé, zrzavé nebo černé vlasy. To, jaké máme zabarvení vlasů, závisí na druhu, velikosti a rozložení pigmentů. Velké množství barev a jejich odstínů způsobují především dva pigmenty: červenohnědý eumelanin a žlutočervený feomelanin. Tak, jako se vším, většinou chceme to, co nemáme. Například blondýnka by chtěla být brunetkou a naopak. Nebo, ten, kdo má kudrnaté vlasy, by chtěl rovné. Takže kosmetické salony jsou plné žen, které se nechávají krášlit tím, že si nechávají vlasy barvit, narovnávat, prodlužovat aj. Někomu skutečně může prospět razantní změna barvy vlasů, je však dobré se nejprve poradit s odborníkem v renomovaném kadeřnictví a specialistkou na typologii. Barva vlasů totiž tvoří součást Vás, Vašeho vzhledu. V nové barvě je také důležité, abyste se cítili dobře. Nepůsobí například příliš dobře, máte-li přírodní barvu vlasů hnědou či černou a rozhodnete se pro blonďatou a necháte si přitom původní barvu obočí.

Šedivění vlasů

Ať už nám je to milé, nebo ne, šedivění vlasů je přirozený proces. Doba, kdy nám začnou šedivět vlasy, nám je předurčeno v genetické výbavě. Někdo začne šedivět až v padesáti, jiný třeba již ve dvaceti letech. Většině lidí se však první šedivé vlasy objevují krátce po třicátých narozeninách. Šedé a bílé vlasy jsou velmi zřetelné, protože s Vašimi ostatními vlasy rozhodně kontrastují. Kromě toho první šedivé vlasy rostou převážně kolem obličeje a přední části hlavy, nelze je tedy přehlédnout. Samozřejmě se nabízí možnost barvení vlasů. V dnešní době si vlasy barví nejen ženy, ale i muži. Není důvod, abyste se stresovali tím, že Vás zdobí stříbřité vlásky a narušují Vaši image a podkopávají psychiku. Na druhou stranu u mužů vypadá jejich prošedivělá kštice častokrát velmi mužně a sexy.

Růst vlasů

Nejen my sami rosteme od svého narození. I vlasy žijí a rostou. Každý vlas roste přibližně dva až šest let a následně vypadne. Vlas za jeden den povyroste až o 0,45 mm. Nemusíte se bát, že by po vypadnutí daného vlasu, zůstalo prázdné místo. Po vypadnutém vlasu se na jeho místě po určité době objeví nový. Růst vlasů můžeme podpořit výživou i speciálními vlasovými kosmetickými přípravky. Například vlasová kosmetika s obsahem kofeinu má významný blahodárný vliv na podporu vlasové pokožky a následného růstu a hustoty vlasů.

Z kůže vlasů vyrůstá vlasový stvol, který je tvořený keratinem. U člověka je tento vlasový stvol po celé délce stejně silný, pouze na volném konci se ztenčuje a končí zaoblením.

Padání vlasů

Tak, jak vlasy rostou, i vypadávají. Někomu vypadávají vlasy v menší míře, jinému ve větší. Průměrný normální počet vlasů, které během jednoho dne vypadnou, je počet 70 až 100. Říkáte si, že to není možné, že tolik vlasů na hlavě nemáte, a že tímto tempem byste mohli být třeba do měsíce plešatí? Vaše obavy nejsou na místě. Vlasy většinou nejvíce vypadávají v jarním a podzimním období. Pod vlasovou pokožkou máte dva až pět milionů vlasových váčků. Počet a druh váčků právě pro Vás, je dán již při narození a nedá se ničím ovlivnit. V průběhu života se Vám žádné další váčky nevytvářejí. Pokud se Vám zdá, že padání vlasů se u Vás vyskytuje ve zvýšené míře, nechte si vyšetřit vlasovou pokožku ve specializovaných centrech, případně i kosmetických, které nabízejí tuto techniku vyšetření.

Obsah vody ve vlasech

Naše tělo je tvořeno z 70% z vody. I ve vlasech je voda obsažena, a to v množství 10%. Daná vlhkost dodává Vašim vlasům působivější vzhled. Pokud budete ve Vaší výživě dbát o dostatečný přísun vitamínů B6, B12, C, E a minerálních látek (vápník, magnesium, železo, zinek). Vaše vlasy se Vám odvděčí lesklostí, pružností a celkově zdravým vzhledem.

Tloušťka vlasu

Průměrná tloušťka jednoho vlasu je 42 až 95 mikrometrů. Tloušťka vlasů se liší také podle toho, kde je na vlasové pokožce umístěn. Například muži mají nejsilnější vlasy v týlu. Obecně ženy mají vlasy silnější než muži.

Popis vlasu

Ukrytá část v kůži se nazývá vlasový kořen. Kůže, která ho obaluje, vlasová pochva nebo folikul, tj. váček. Kořen se na konci rozšiřuje do vlasové cibulky, proti níž se klene cévnatý výběžek, vlasová papila. Vlasová papila obstarává veškerou výživu vlasu.

Porost pokožky těla

Kromě vlasů, které pokrývají naši vlasovou pokožku, je zde ještě další ochlupení, které je pro nás charakteristické. Jedná se o chloupky, které pokrývají naše tělo, řasy, obočí, vousy, ochlupení v podpaží, ochlupení ve stydké krajině, ve vchodu do zevního ucha, v nosním vchodu.

Chloupky na těle

Každý z nás má na svém těle více či méně chloupků. Někdo chloupky neřeší, nevadí mu. Jiní zase podstupují nejrůznější metody (depilace, epilace), aby se chloupků zbavily. Jde hodně o věc estetiky a Vaší osobním postojem. Samozřejmě, že asi moc dobře nevypadá, když uvidíte ženu v krátké sukni, a pak Váš pohled zaujmou ochlupená lýtka. Záleží však na každé ženě, ale i muži, zda a jak budou své chloupky korigovat.

Řasy

Někdo se může pyšnit krásnými, dlouhými řasami, jak žena, tak muž. Ženy si různě pomáhají, aby nechaly vyniknout kráse řas a celkovému pohledu, a to řasenkou nebo prodloužením řas. Řasy však nejsou jen estetickou složkou, mají za úkol především chránit oko. Na horním víčku může být až 200 řas, které se prohýbají směrem nahoru. Na dolním víčku může být až 100 řas.

Obočí

A jsme opět u naší rozdílnosti, jako člověka. Kromě barvy obočí, se lišíme i tvarem a hustotou obočí. Ženy svoji image vylepšují tím, že si nechávají v kosmetických salonech, případně i doma, pravidelně tvarovat obočí, barvit, zužovat a jinak korigovat. Poloha i tvar obočí totiž velmi výrazně, ač se to třeba nezdá, ovlivňují celkový výraz tváře.

Ochlupení v podpaží

Ochlupení se zde pravidla vlní. V dnešní době již v podstatě nenajdete ženu, která by se „pyšnila" ochlupením v podpaží. Nejen, že není moc estetické, ale je i zdrojem nelibého potního zápachu. Depilace výrazně přispěje k tomu, aby se pot v takové míře nerozkládal.

Vousy

Vousy jsou převážně devizou mužů. I když se může stát, že sem tam, spíše ojediněle, potkáte ženu, kterou „zdobí" vousy, nebo si všimnete typického vzhledu, po oholení. Pokud trápí ženu výskyt vousů, jedná se především o hormonální vliv. Zde je možné zasáhnout a pomoci si například laserovou epilací, kterou ženám provedou ve specializovaných kosmetických centrech. Ale vraťme se k mužům. Vousy představují pro muže velkou možnost rozmanitosti jejich image. Někteří muži se holí dohladka, jiní si nechávají knírek, jiní plnovous, další kotlety apod.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id18646 (novesluzby.cz#20495)


Přidat komentář