Syndrom suchého oka, Herpes oka, Rohovkový vřed

Bez zraku bychom si asi jen stěží uměli představit žít. Jenže návštěvu očního lékaře velice podceňujeme. Přičemž i jen vlastní liknavostí můžeme o zrak zcela přijít. Potížím se dá předejít pravidelným kontrolováním zraku očním lékařem.

 

Syndrom suchého oka

Syndrom suchého oka je v poslední době velice častým problémem většiny dospělých. Důvodem je buďto abnormální složení slz anebo porucha normální tvorby a toku slz.
Co jsou to slzy a jak vznikají?
A kde se vlastně slzy berou? Slzy patří mezi obranné mechanismy lidského těla a jsou produkovány slznými žlázami. Když člověk mrká, roztírá víčky slzy po povrchu oka. To proto, aby oko očistili, svlažili a přinesli mu potřebné vitamíny a další živiny. Také působí jako ochranný faktor před nepříznivými vlivy jako je vítr, prach, písek, horko aj.
Slzný film
Dalším pojmem, který by nám měl být znám je slzný film, což je tenká vrstva slz, vznikající rozetřením slz po povrchu oka při mrkání. Slzný film se skládá z celkem tří vrstev - na povrchu je tuková vrstva, snižující odpařování slz, pod ní je vrstva vodová, čistící oko a nejspodněji je hlenovitá vrstva, umožňující hladké roztírání slz po celém povrchu oka.

Jak a proč dochází k syndromu suchému oku?

Jednak je důvodem pokles produkce slz, nebo snížena schopnost dokonale roztírat slzný film po celém povrchu oka. Může jít také o oční infekci, nošení kontaktních čoček, změna složení slz, anebo některé léky a drogy.

Příznaky suchého oka

Syndrom suché oka se projevuje jako pálivá, bodavá bolest s pocitem škrábání a písku v očích. Takové oči často svědí, jsou zarudlé, postiženého nutí k častému mnutí. Suché oko nejen že vytváří pocit suchosti, také drhne. To vše vede k nadměrnému slzení. Což si zas oponuje se suchým okem. Jenže slzy, které jsou zde produkovány, obsahují méně tukových látek, jsou rychleji odpařovány a proto dává oko pokyn k další produkci slz, které se rychle odpařují a dochází tak k začarovanému kruhu.

Potíže se buďto zhoršují, někdy i zlepšují v závislosti na podmínkách, či počasí aj. Je-li horko, fouká vítr, roznáší písek a prach jsou potíže o něco horší. Často problémy se suchým okem trvají přes celý život a správnou léčbou se lze potíži alespoň zbavit. Nikoli nemoci samotné.

Syndrom suchého oka se může vyskytnout u všech věkových kategorií, ale u starších lidí je častěji zastupován, neboť tvorba slz se u nich snižuje. V tomto věku bývá také spojen se záněty kloubů, sucha v ústech nebo v nose.

V poslední době se syndrom suchého oka vyskytuje častěji i u mladších lidí. Důvodem je práce a zábava na počítači. Proto by měl každý takový, kdo u pc tráví čas denně, si kapat oční kapky.

To jestli dotyčný trpí suchým okem, určí lékař příslušným testem, který zjisti sníženou tvorbu slz.
Syndrom suchého oka se léčí podáváním tzv. umělých slz, není-li syndrom spojen s jiným onemocněním. Umělé slzy jsou prakticky oční kapky, které sice vlastní slzy nezlepší, ale ochraňují oko proti poškození. Aplikovat je můžeme dle potřeby.

Herpes oka

Zánětlivá onemocnění postihující oční víčka či oko samotné jsou způsobeny virem herpex simplex. Stejný virus například způsobuje opar na rtu.
Okolí očí se vyskytují dva typy onemocnění způsobené virem herpes simplex. A to:

A) Kožní herpes

Objeví se rychle, téměř nenápadně, během horečnatého onemocnění, u žen někdy při menstruaci. Obvykle vznikne** jen na jednom oku** a projeví se sklovitým otokem víčka. Později se objeví malé puchýřky. Léčba spočívá v potírání víčka příslušnou mastí nebo krémem. Kožní herpes nezanechává trvalé následky ani v podobě jizev.

B) Rohovkový herpes

Vážnější je pak postižení rohovky. Obvykle také začíná nachlazením, časem přijde náhlá a silná řezavá bolest oka, které následně zrudne, slzí a mnohdy se také zhorší vidění.
To způsobuje zánět rohovky, který se projevuje tvorbou malých puchýřků na povrchu rohovky. Zánět rohovky bývá často doprovázen druhotným zánětem duhovky. Neléčený zánět, který se rozšíří, může vést až k rohovkovému vředu. Léčba zánětu rohovky je velice svízelná. A to i přes to, že již byla objevena potřebná antibiotika. Vždy vyžaduje dlouhodobou trpělivost jak lékaře, tak samozřejmě pacienta. Onemocnění má totiž dlouhé trvání a docela často se opakuje. Je proto nutné trpělivě a důsledně dodržovat léčbu.

Pásový opar

Pásový opar je virové onemocnění, jenž způsobuje stejný virus, jako plané neštovice u dětí, a v dospělosti napadne některý nervový kmen nebo uzel. Virus obvykle v těle od dětství zůstává, jakoby spí a čeká na vhodný okamžik. Ten znamená oslabení imunity, a v tehdy se přemnoží. Způsobuje jednostranné puchýřovité onemocnění, které se projevuje nejprve úpornými bolestmi poloviny těla. Následuje otok a horečka. Poté dojde k tvorbě puchýřků s čirým obsahem, který se postupně kalí do červená. Časem puchýřky prasknou, zaschnou a vznikne strup. Po odstranění strupu vznikají jizvy a opakují se i bolesti hlavy. Pro postiženého je nejnepříjemnější podráždění spojivky, případně další komplikace ohledně oka. Často se vyskytuje zánět rohovky, duhovky aj.
Léčba spočívá v potírání puchýřků a jejich odstranění, a také podáváním antibiotik k zabránění dalšímu rozšíření a druhotným nemocem.

Rohovkový vřed

Zdravý a neporušený povrch oka chrání mimo jiné také rohovku před napadením různými infekcemi, které mohou vést a způsobit až rohovkový vřed. Proto je velice nutné se těmto problémům vyvarovat a při prvních potížích vyhledat lékaře.
Porušení ochranné rohovkové bariéry může dojít mechanicky například škrábnutím větvičkou, nehtem, špatnou manipulací s kontaktními čočkami, řasami po nesprávném stočení víčka aj. Velice nebezpečná jsou taková poranění při zánětu spojivek, kdy má infekce snadnější cestu a proniká tak do všech vrstev. Mimo dříve uvedené herpetické vředy jsou nejčastějšími vředy oka vředy hnisavé.

Ty se projevují svou charakteristickou vlastností - plazivosti v rohovkové tkáni tak, že se na jedné straně teprve zánět proniká, na druhé straně se již hojí. Bývá viděn pouhým okem jako bílošedá, později nažloutlá skvrna, skrz kterou není viděna duhovka. Postižený si stěžuje na mírné bolesti a zvýšené slzení oka. Velice rychle dochází k otoku a silnější bolesti. Také se velice rychle zhoršuje vidění.

Rohovkový vřed hnisavý se léčí podáváním antibiotik a samozřejmě čím dříve, tím lépe. Rohovkový vřed postupuje rychle jak po povrchu, tak do hloubky. Léčba probíhá při pobytu postiženého v nemocnici. Antibiotika se aplikuji jak kapkami, tak masti nebo dokonce i injekcí. Léčba je proto nejen nepříjemná, dokonce velice bolestivá. Pokud tato léčba nezabere, je obvyklá cesta jak zachránit oko, transplantace rohovky. Vždy se tento zákrok podařit nemusí, což pak vede ke ztrátě oka. Nicméně díky velice účinným antibiotikům se s transplantací rohovky setkáváme dost výjimečně. Je však nutné vyvarovat se jakémukoli očnímu onemocnění, jde-li to, a i mírné obtíže ihned řešit.

## ![](../img2/Renata_Tunegova/Rena/dzhfbhfx.png)

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id18748 (novesluzby.cz#20995)


Diskuze a zkušenosti

Matěj | 25.07.2014 14:20
Re: Syndrom suchého oka, Herpes oka, Rohovkový vřed Jsem řidič z povolání a syndrom suchého oka mě trápil hodně dlouho. V lékárně jsem si koupil Ocutein Sensitive a od té doby ho mám vždy po ruce. Opravdu oce?uji, že pomáhá okamžitě.


Přidat komentář