Spirulina - účinky pro zdraví

Mořské řasy a řasy vůbec jsou náročné na prostředí ve kterém žijí. To je také důvod, proč obsahují mnoho zdraví prospěšných látek a dá se konstantovat, že jsou zázračným přírodním lékem.

Zdravá spirulina

Součástí moderního života jsou i moderní potravinové doplňky a zdravá strava. Zejména v posledních letech se většina lidí zajímá o své zdraví mnohem intenzivněji, než tomu bylo dříve. Není tedy divu, že naše trhy zaplnily nové druhy potravin či potravinových doplňků. Nezvyklé názvy těchto prostředků dosti připomínají jiná, někdy dokonce vůbec nesouvisející slova.

Spirulina - řasa

Částečným příkladem je spirulina, mořská řasa. I když mořské řasy, již dle svého názvu, mohou vyvolávat nelibé chutě, a ani vzhled jakýchkoli mořských řas na oblíbenosti nepřidá, se zde jasně potvrzuje, že co není dobré, je zdravé.

Ale zpět k samotné spirulině, modrozelené řase, jenž je náročná na dokonalou čistotu prostředí ve kterém žije. Patří mezi spirálovité řasy a skutečně vypadá jako malá spirála – odtud také název. Spirálovitým řasám se dobře daří ve slaných mořských vodách, silně vyhřívaných sluncem.

Spirulina - lék na hubnutí

Výzkum v roce 1986 prokázaly výrazný úbytek hmotnosti u silně obézních lidí při vysokém požívání těchto mořských řas. A i přesto, že dodnes není přesně známo, co všechno konkrétně zapříčiňuje hubnutí, používá se spirulina několik let jako velice účinný prostředek v boji s nadváhou. Důležitou úlohu zde hraje skutečnost, že spirulina je zdrojem aminokyselin a sacharidů, které se rychle vstřebávají do krve, kde se zvedne hladina cukru a aminokyselin a tak se mozku, konkrétně části hypotalamu, vyšle zpráva o aktuálním přísunu energie a dostačujícím, klidném stavu. Člověk pak nemá pocit hladu, v klidovém režimu jsou i jeho chuťové buňky. Ona totiž tato mořská řasa udržuje potřebnou koncentraci látek v krvi tak, aby ani v případě prázdného žaludku, nesignalizovala mozku tento stav. Hypotalamus má za to, že je tělo nasycené.

Ale to není vše. Některé aminokyseliny obsažené ve spirulině, kupříkladu tyrosin a fenylalanin, přímo ovlivňují hladinu látek v mozku, které umožňují přenos nervových impulzů. Ty pak ovlivňují chuť k jídlu, vůli a dokonce i náladu. Všechny tyto faktory také zapřičiňují chuť na sladké, což je při hubnutí dost důležitý fakt.

Spirulina - důležité látky

Modrozelená mořská řasa však není jen jakýmsi hubnoucím lékem, obsahuje vitamíny, minerály, bílkoviny a další zdraví prospěšné látky. Díky obsahu fytonutrientů a extraktů je vysoce podporován imunitní systém a spirulina je také prevencí hned několika nemocí a zlepšuje se tím zdravotní stav organismu. To je dáno bahatým zastoupením důležitých živin. Uvádí se dokonce, že 1 gram spiruliny nahradí 1 kilogram zeleniny. Čímž může být bez omezení konstantována, že modrozelená mořská řasa je neklamným zázrakem přírody.

Pro koho je vhodná spirulina?

Vynechávat by ji ani neměli lidé s** vysokou pracovní zátěží** a to jak fyzickou tak i psychickou. Je jako dělaná na uvolnění organismu od stresu a napětí. No a jak již bylo řečeno, spirulina je přírodním zabijákem nadváhy. Je však důležité, aby dotyční osoba si skutečně přála shodit nadbytečná kila s dávkovala spirulinu dle pokynů doplňující informace, anebo dle lékaře.

Pro přehled příznivých účinků spiruliny:

 • Redukuje cholesterol
 • Zvyšuje imunitu
 • Zabraňuje tvorbě nádorů a redukuje rakovinotvorné buňky
 • Má protizánětlivé účinky
 • Udržuje zdravá střeva
 • Podporuje správné trávení
 • Povzbuzuje organismus
 • Zlepšuje výkon
 • Uvolňuje napětí a stres
 • Pomáhá při hojení ran
 • Bojuje s nadváhou
 • Očišťuje krev a zlepšuje krevní obraz
 • Snižuje krevní tlak
 • Zpomaluje stárnutí buněk
 • Má detoxikační účinky

 

BÍLKOVINY, DNA, RNA

Tím, že je spirulina pěstována pouze v přírodních podmínkách, dává nejspíš za následek bohaté zastoupení zdraví prospěšných látek, jako jsou bílkoviny, které představují skoro 70 % obsahu řasy. Jsou lehce vstřebatelné a základním stavebním materiálem buněk lidského těla. Při nedostatku bílkovin se objevuje únava, zaostává růst, nechuť, objevují se poruchy vodní rovnováhy v těle. Spirulina obsahuje také nukleové kyseliny DNA a RNA, které jsou nezbytnými složkami pro ochranu a předávání genetických informací.

Spirulina - chlorofyl a další látky

Logicky vzato, musí mořská řasa obsahovat chlorofyl, bohatý zdroj organického železa. Díky tomu se mu přezdívá zelená krev a důležitou úlohu plní pře detoxikaci. Očišťuje krev od škodlivin a nečistot.

Fyhocyanín

Bohaté zastoupení má i méně známá látka fyhocyanín. Ten zpomaluje růst nádorových buněk a posiluje imunitu organismu. Proto je velice důležitou složkou při léčení rakoviny.

Mavitol

Další, méně známá látka je mavitol, složka přispívající k vylučování moči z těla ven a tím patří k detoxikační skupině látek.

Cordyceps

Jinou důležitou složkou při léčení rakoviny a jako prevence rakoviny hlavně, je cordyceps, obsažen v mořské řase, velice nezbytný pro imunitu a udržování organismu před zárodkem i vývojem rakoviny.

Fermety

Někdo už možná slyšel o fermetech, silně obsažených složkách spiruliny, urychlující látkovou výměnu v kůži a logicky jsou proto nesmírně důležité při hojení ran, které taktéž urychlují. Pomáhají i při trávení a obnovují nejen tkáně, ale i orgány. Každý orgán nebo tkáň v těle mají svoje vlastní sítě fermetů, jelikož jeden fermet aktivuje pouze jeden biochemický proces. A na správné fungování je třeba hned několik biochemických procesů. Zabijákem fermetů je teplo. Už při působení nízké teploty se jich většina z potravy ztrácí. Proto by měly být některé potraviny, zvláště ty bohaté na fermety, konzumovány syrové.

Vitamíny a minerály

No a co by to bylo za zdraví prospěšnou živinu, bez vysokého obsahu vitamínů a minerálů. V silném zastoupení se zde objevují vitamíny skupiny B, jako je vitamín B1, B2, B3, B5, B6, B9, B12, také vitamíy A, E a C. Z minerálů zde najdeme samozřejmě železo, jód, vápník, sodík, draslík, hořčík, měď, zinek, mangan, fosfor, selen, chrom a vanad.

Kyseliny

Spirulina nezaostává ani za obsahem kyselin. Polonasycené kyseliny, z nichž gama-linolenová kyselina se podílí na snížení tlaku, pomáhá při tukové výměně, zvyšuje imunitu, podporuje rozvoj buněk, zabraňuje zánětlivým procesům a srdečně – cévním onemocněním. Spirulina obsahuje velké množství již zmíněných aminokyselin. Celkově je jich v řase 18, z nichž pro tělo zcela nenahraditelných je hned 8.

Bohatě je zde obsažen i Beta – karoten.

Spirulina po vegetariány

I když je veřejně známo, že pro zdraví a správné fungování těla je nezbytná bohatá, pestrá strava, mínění některých jedinců to nezmění. Myslí se tím vegetariání a zejména vegani. Alespoň ti by tedy měli denně užívat spirulinu buď v syrovém stavu, anebo jako tabletový doplněk stravy.

Spirulinu však využijí i lidé s denním příjmem bohaté stravy. Vhodná je pro sportovce, nejen díky výtečnému obsahu, ale zeména tím, že nezatěžuje trávicí trakt, a přitom dodá tělu rychlou energii a veškeré potřebné látky.

Spirulina v historii

I když v dřívější době zcela nevysvětlitelné důvody, vědělo se, že má blahodárné účinky na organismus bez vedlejších příznaků.

V Číně byla například určena výhradně na podporu fyzického stavu předních představitelů politické moci. A všeobecně ve světě se přidávala do stravy kosmonautů a vrcholových sportovců.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id18683 (novesluzby.cz#20595)