Spirulina - sladkovodní řasa

Spirulina byla vědci pojmenována jako „potrava budoucnosti“. Proč tomu tak je? Jedná se o ryze přírodní produkt, řasu, která je unikátní svou růstovou schopností, schopností přežít a jedinečnou čistotou bez toxických látek. Pojďte se s ní více seznámit!

Co je to Spirulina?

Spirulina se řadí mezi řasy, které nabízejí lidskému tělu řadu prospěšných vlastností, látek, které podporují zdraví, psychickou i fyzickou kondici. Spirulina je jednobuněčná modrozelená řasa, které se dobře daří v horkých sladkých vodách. Díky svým jedinečným růstovým vlastnostem roste ve velkých seskupeních ve volné přírodě.

Jméno Spirulina je odvozeno od latinského slova, které znamená spirála. Z buněk vzniká při jejím formování vlákno, které má podobu klasické spirály. Tento název se tedy uplatnil pro její pojmenování, které je charakteristické pro samotný vzhled.

Spirulina je buď přírodního původu, nebo se v současnosti pěstuje na rozsáhlých plantážích a využívá se v potravinářském průmyslu jako doplněk zdravé výživy.** **

Potrava budoucnosti

Spirulina si vysloužila unikátní přezdívku „potrava budoucnosti“. Tato řasa je úžasná v tom, že dokáže v sobě koncentrovat vysoký podíl výživných látek, které jsou potřebné pro lidský organismus. Obsah těchto látek je vyšší než u jiných řas, které se rovněž využívají jako doplňky stravy, proto získává přední postavení na pomyslném žebříčku. ** **

Jako příklad je dobré uvést, že Spirulina v sobě obsahuje 65 až 71 procent proteinů se všemi zásadními a podstatnými aminokyselinami ve vyvážené kombinaci. V porovnání s hovězím masem, které obsahuje pouze 22 procent proteinů, je tato hodnota více než výmluvná.

Obsah látek ve Spirulině

Jak již bylo zmíněno, Spirulina dokáže nahradit velkou část základní stravy, kterou potřebujete pro výživu organismu. Vše je založeno také na účinné fotosyntéze, která je oproti fotosyntéze běžných zelených rostlin až 3 krát vyšší (kolem 10 procent).

Ve Spirulině jsou obsaženy tyto látky:

 • proteiny obsahující aminokyseliny
 • železo, vápník, hořčík, mangan, draslík, selen, zinek
 • pigment
 • komplexní přírodní rostlinné cukry
 • vitamín B
 • betakaroten
 • enzymy (v různých formách)
 • bioflavonoidy

I přes to, že se jedná o jednobuněčný organismus, dosahuje Spirulina úctyhodné délky až 0,5mm. Spirulina je takto viditelná pouhým okem. Snadná schopnost rozmnožovat se a výborná přizpůsobivost životu v koloniích dělá ze této řasy rozsáhlou rostlinnou masu. Těchto vynikajících vlastností je využíváno právě při umělém pěstování této řasy.

Dělení řas podle barviva

Každá řase je charakteristická svým převládajícím zbarvením, které jí bylo dáno do vínku. Řasy takto dělíme na modrozelené, zelené, červené a hnědé. Spirulina patří do modrozelených variant.

Barva Spiruliny je tvořena následujícími složkami:

 • existence chlorofylu – dodává řase zelené zbarvení
 • fykocianin – jsou to modré pimenty v buněčné struktuře, dodávají řase modravý nádech

Spirulina a prostředí pro její růst

Spirulina je sice příbuzná s chaluhami (mořskými řasami), ale v žádném případě se o mořskou rostlinku nejedná.

Preferuje prostředí sladkovodních rybníků a nádrží, které mají vysoce zásaditou vodu. PH vody se zde pohybuje od 8 do 11. V zásaditém prostředí velmi těžce přežívají jiné mikroorganismy, což dává této řase velkou konkurenční výhodu. Má své vlastní prostřední, které je hygienicky čisté, netoxické.

Spirulina velmi dobře prospívá ve vodě od 32 až 45 stupňů Celsia a dokáže přežít i teplotu až 60 stupňů Celsia.** **

Speciální druhy Spiruliny

V přírodě existují speciální druhy Spiruliny, které se adaptovaly na prostředí, ve kterém rostou. Jedná se o oblasti, které je sužováno vysokými teplotami. Rybníky či nádrže, ve kterých Spirulina roste, se pod vlivem vysokých teplot vypaří a z řasy vzniká tzv. spící nebo nečinná forma. Tato forma zůstává přichycená na skalách i při 70 stupních Celsia.

V tomto spícím stavu se modrozelená řasa pokryje bílou „jinovatkou“. Z řasy vychází omamná sladká vůně, která vznikla přeměnou 71 procent proteinů na polysacharidy. Někteří vědci spekulují, že pokrm, kterým se živili putující Izraelci a který popisují jako zázrak skal s chutí hostie, byla forma suché řasy Spiruliny.

Pro zdravou výživu jsou nejvíce využívány tyto druhy Spiruliny:

 • Spirulina maxima
 • Spirulina platensis

Nezávadnost Spiruliny

Díky podmínkám, ve kterých se daří této řase, je zajištěna absolutní zdravotní nezávadnost. Řasa nemůže být nakažena infekcí nebo jinými zplodinami. Důvod je jednoduchý. Řase se dobře daří v teplých a zásaditých vodách.

Tyto vody nejsou v žádném případě vhodné pro jiné organismy. Tím, že v těchto vodách nežijí jiné druhy, nemůže docházet k toxikaci Spiruliny zplodinami z ostatních organismů.

Tímto se Spirulina stává nejčistší a nejvíce sterilní potravinou, která se nachází v naší přírodě. Další nespornou výhodou je její odolnost a adaptace na vysoké teploty. U většiny zelených potravin dochází ke zničení všech výživných látek pod vlivem horka. Spirulina se těmto podmínkám přizpůsobila a uchovává si tak svou výživovou hodnotu.

Spirulina je „nukleární rostllina“

Toto přirovnání dali vědci této úžasné řase právem**. Znamená jedinečný, výjimečný, jinde k nenalezení, unikátní.**

Spirulina je vývojovým vrcholkem mezi rostlinami a zvířaty. Je považována za „nadrostlinu“, kdy této řase chybí v její struktuře tvrdá membrána z celulózy, která je právě typická pro rostlinnou říši. Tímto charakteristickým prvkem se řadí blíže k zvířatům, nesplňuje podmínku pro specifikaci rostlin.

Metabolický systém je naopak založen na principu fotosyntézy, což je jedinečným znakem rostlinné říše. Spirulina se tak pohybuje na pomezí těchto dvou skupin.** **

Světové využití Spiruliny

Spirulina se využívá zejména pro svou vysokou výživovou hodnotu (proteiny) a betakaroten. Světovou zdravotnickou organizací byla tato řasa použita jako podpůrný výživový prostředek pro podvyživené indiánské děti. Tento úspěšný program napomohl dětem, které z nedostatku vitamínu A mohly oslepnout. Jejich strava byla natolik chudá, že slepota byla projevem silného nedostatku tohoto vitamínu.

Druhou významnou látkou, která byla ve Spirulině zkoumaná, je vitamín B12. Vysoký obsah tohoto vitamínu v řase se ovšem vyskytuje v nepoužitelné formě. Vitamín B12 je nutný výživový prvek pro vegetariány a vegany. Spirulina ovšem dodává do těla také nevhodnou formu tohoto vitamínu, který nakonec blokuje vstřebávání „dobrého“ vitamínu B12 z ostatních zdrojů potravy.

Spirulina

V povídání o Spirulině jste se seznámili s původem řasy, jejím přirozeným prostředím pro růst a existenci, její nesporné klady jakožto čistého přírodního produktu.

Příště se zaměříme na její konkrétní využití jakožto doplňku zdravé výživy a podíváme se na její konkrétní složení.

Zaměříme se na tyto kapitoly:

 • Složení Spiruliny a účinky jednotlivých látek
 • Léčba nemocí, prevence pomocí Spiruliny
 • Jak hubnout se Spirulinou?
 • Nežádoucí účinky
 • Je Spirulina vhodná pro každého?
 • Balení Spiruliny na pultech

Spirulina je výživový doplněk, který dokáže dodat tělu řadu vitamínů a minerálů, zajistí přísun proteinů, ale také svým složením napomáhá např. při redukci hmotnosti.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id18713 (novesluzby.cz#20734)


Diskuze a zkušenosti

Petr R. | 22.02.2011 23:34
chyba v textu Spirulina není řasa ! pozor na to, jinak, ale velmi hezky zpracovaný článek...


Přidat komentář