Solná jeskyně - účinky na zdraví

Solná jeskyně je charakteristická jedinečným a nenapodobitelným mikroklimatem, který se vyznačuje bakteriologickou čistotou, dostatečnou vlhkostí i teplotou. Podle odborníků jeden 45 minutový pobyt odpovídá až třídennímu pobytu u moře.

Solná jeskyně a její účinky na zdraví

Jeskyně příznivě působí na celkové zdraví člověka, na jeho obranyschopnost, správné duševní rozpoložení. Léčivé účinky soli jsou známy již po staletí. Také myšlenka léčení využitím solných jeskyní je známa již odpradávna.


V čem spočívá terapie solné jeskyně

Terapie solné jeskyně je léčebnou metodou, při které kamenná sůl spolu se solí z Mrtvého moře napomáhá k ozdravení organismu, ochraně a upevnění zdraví. V solné jeskyni je neopakovatelné mikroklima, které je obohacené o minerály a mikroprvky a co víc, neobsahuje prakticky žádné škodlivé prvky.

Jaké látky najdeme v solné jeskyni?

solné jeskyni se nachází koncentrace účinných látek jako je jód, vápník, hořčík, železo, sodík, brom, draslík, selen, sodík. Veškeré tyto prvky podporují uvolňující a léčebné metody solné jeskyně. Solná-Jodová jeskyně díky svému mikroklimatu příznivě působí na řadu nejrůznějších onemocnění a plnohodnotně nahrazuje rekreaci u moře.

 • Zinek – působí proti akné, má příznivé účinky na sliznice. Z biologického hlediska je tento prvek důležitý pro správný vývoj organismu. A protože je jeho obsah v lidském těle asi 2 g, je nutné jej doplňovat vhodnou stravou. Zinek je důležitou složkou imunitního systému, pomáhá tělu v boji s infekcemi, hojí rány. Užívá se často preventivně proti nachlazení, je jednou ze složek pro dobré fungování trávicího ústrojí, zlepšuje kožní problémy, zdravé vlasy, pevné nehty
 • Jód – působí na zmírňování bolesti, zlepšuje prokrvení orgánů, napomáhá správné funkci štítné žlázy. Bez její dobré funkčnosti nastávají poruchy růstu, vývoje či rozmnožování. Lidé s problematickou funkčností štítné žlázy často přibírají, nesnášejí i mírný chlad, trpí zácpou, koordinací, mají zpomalené reflexy, zhoršenou paměť a potíže s vyslovováním. Jód je nezbytným prvkem pro správný vývoj mozku.
 • Brom – pomáhá při prevenci kožních nemocí, má dezinfekční účinky.
 • Síra – podporuje důležitou pevnost kůže, nehtů, vlasů. Síra je významná tím, že je součástí řady nezbytných látek v organismu. Má výborné detoxikační účinky tak že oslabuje působení některých jedů.
 • Vápník – aktivuje enzymy, posiluje imunitu, podporuje hojení ran, uklidňuje pleť. Vápník je znám pro svoji významnou úlohou v boji proti osteoporóze. Užitečný je pro nás tím, že kostem a zubům dodává pevnost a zdraví. Je to také výborný prostředek proti nemocem tlustého střeva a vysokému tlaku. V běžné stravě se vyskytuje asi polovina denní dávky, proto je nutné jej doplňovat potravinami bohaté na vápník anebo doplňky stravy.
 • Železo – posiluje imunitní systém. Pomáhá předcházet chudokrevnosti. Železo zvyšuje nízkou hladinu hemoglobinu, snižuje riziko infekce.
 • Draslík – podporuje prokrvení pokožky, zabraňuje vysušování pokožky. Draslík je nejen výborný hlídač správné funkce srdce, tepu, tlaku a svalů. Spolu se sodíkem upravují rovnováhu tekutin v těle. Má skvělé detoxikační účinky.
 • Selen ** –** zpomaluje stárnutí organismu. Selen je účinný v boji proti virovým infekcím, zmírňuje průběh pásového oparu i obecně průběh oparů.

Sodík – reguluje příjem aminokyselin a cukru, napomáhá při látkové výměně. Sůl je zdrojem sodíku a chloridových iontů, které jsou nepostradatelné pro správnou funkci organizmu. Chlorid sodný je velmi důležitou látkou při regulaci vody a látkové výměně. Sodík je důležitý při přenosu nervových a svalových signálů. Je také stavební látkou kostí. Sodík společně s draslíkem přispívají k regulaci vodní rovnováhy v těle.

Hořčík – chrání proti infarktu, snižuje přecitlivělost kůže, zpomaluje proces stárnutí. Hořčík je důležitý pro správnou funkci srdce, je tudíž preventivním prvkem srdečních onemocnění. Bojuje s chronickou únavou, snižuje krevní tlak a může zlepšit i dýchací potíže, zejména astma.

Co je potřeba při pobytu v solné jeskyni

Při terapii v solné jeskyni nepotřebujete nic speciálního. Stačí, když si odložíte svrchní oblečení a poté stačí se jen usadit na pohodlné polohovací lehátko a vychutnávat léčebné účinky jeskyně, to při příjemné hudbě a osvětlení, které významně napomáhá k Vašemu celkovému uvolnění.

Jaká je teplota v solné jeskyni

Teplota v solné jeskyni se pohybuje v rozmezí od cca 19°do 23°C.

Za jak dlouho po návštěvě solné jeskyně dojde ke zlepšení zdraví

Již po několika procedurách, kdy každá skýtá 45 minutový pobyt, u Vás dojde ke zlepšení zdravotního stavu.

Při jakých chorobách nám pomůže solná jeskyně

 • Kožní onemocnění – lupénka; kožní alergie; dermatitida u dospělých i dětí.
 • Poruchy imunity – u dětí i dospělých.
 • Poruchy a nemoci horních a dolních cest dýchacích – onemocnění plic; záněty dutin; astma bronchiale; respirační alergie u dětí a dospělých; chronická bronchitida.
 • Srdečně-cévní onemocnění – ischemická choroba srdeční, a to včetně infarktu myokardu; porucha krevního oběhu; periferní oběhové poruchy; vysoký krevní tlak.
 • Snížená funkce štítné žlázy – hypotyreóza.
 • Porucha nervového systému – deprese; stav vyčerpání; neuróza; chronický únavový syndrom; přepracovanost; stres.

Solná jeskyně navíc:

 • posiluje obranyschopnost lidského organismu,
 • zpomaluje proces stárnutí,
 • je prevencí před obdobím chřipek,
 • zrychluje metabolismus buněk, čímž účinně bojuje s nadváhou,
 • prohlubuje a zpomaluje dech,
 • zvětšuje kapacitu dechu,
 • reguluje řízení minerálů,
 • významně tlumí stres,
 • přináší pocit spokojenosti a svěžesti,
 • zpomaluje stárnutí kůže.

Účinky solné jeskyně na vzhled pleti

Budete-li** pravidelně navštěvovat solnou jeskyni**, můžete se těšit na projasněnou pleť a pokožku, která se zjemní, upraví se její pevnost, pružnost, vlhkost, a to zejména zlepší prokrvování. Navíc podporuje schopnost pokožky účinně vylučovat toxiny. Obsažené minerální látky v solích Mrtvého moře příznivě ovlivňují činnost i zdraví lidského organizmu.

Kdo doporučuje návštěvu solné jeskyně

Pravidelné návštěvy solné jeskyně doporučují přední odborníci z řad alergologů, kožních lékařů, pneumologů, pediatrů a dalších lékařů.

Pro koho je vhodný pobyt v solné jeskyni

Pobyt v solné jeskyni je vhodný prakticky pro každého, a to i bez věkového rozdílu. Solná jeskyně je vhodná i pro děti a těhotné ženy, dále pro jedince při rekonvalescenci. Obecně je pobyt vhodný pro všechny, kteří si chtějí udržet svoje zdraví.

Proč využívat v solné jeskyni sůl z Mrtvého moře

Obsah a složení minerálů v soli z Mrtvého moře je zcela odlišné od obsahu a složení jiných solí (mořských a kuchyňských), kde převažuje především chlorid sodný (NaCl). Voda Mrtvého moře obsahuje 21 druhů minerálů, kdy 12 z nich nenajdete v žádném jiném moři či oceánu. Minerály se v jeskyni uvolňují mnohem intenzivněji, než ve volné přírodě.

Vybudování solných jeskyň

Solné jeskyně mohou být vybudovány z kamenné soli, či z mořské soli. Vytěžená sůl je technologicky zpracována, a to náročným způsobem: lisováním i ohřevem, a to bez použití jakéhokoli lepidla, či jiného pojiva. Strop solné jeskyně tvoří umělé krápníky. Podlaha je vyhřívána podlahovým vytápěním a je pokryta hrubou vrstvou krystalické soli. Celé prostředí solné jeskyně je izolováno proti vlhku, čímž vzniká hypoalergické a bakterií prosté prostředí.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id18846 (novesluzby.cz#21887)


Přidat komentář