Sója - nenahraditelná luštěnina

Pomocí sóji zhubnete, budete se cítit lehčeji a posílíte i svoji imunitu. Pokud nejste příznivci sójového masa, sójových bobů, vyberte si sójové jogurty, pochutnejte si na ochuceném sójovém mléku, vyzkoušejte sójové tofu přírodní, či s příchutí.

Sója je považována za jednu z nejstarších kulturních plodin. Pochází ze severní a střední Číny. Sója se pěstuje v tropických, subtropických podmínkách a v teplých oblastech mírného pásu. Většinou je zavlažována pouze dešťovými srážkami, začíná se však rovněž používat umělé zavlažování. Ve vyspělých zemích je většina sóji použita jako krmivo pro dobytek nebo je zpracována na olej a sójový protein, který se používá jako aditivum v mnoha potravinářských výrobcích.

Výživové složky sóji

Sója je velmi bohatá na proteiny, navíc mají tyto proteiny vhodné aminokyselinové složení s vysokým podílem esenciálních aminokyselin, je chudá pouze na sirné aminokyseliny. Proto jsou sójové výrobky oblíbenou složkou vegetariánské stravy. Sója je dobrým zdrojem minerálů (vápník, fosfor, hořčík, fosfor, železo), vlákniny, vitamínů řady B. Sója obsahuje 35% bílkovin, 30% škrobu, 18% tuku s vysokým podílem lecitinu. 1 kg sóji odpovídá zhruba 2,5 kg telecího masa nebo 8 l kravského mléka. Sója díky vysokému obsahu tuku, má nejvyšší energetickou hodnotu ze všech luštěnin.

Vhodnost sóji pro děti

sója obsahuje některé anti-nutrienty, alergeny a vysokou hladinu fyto-estrogenů, které mohou být nevhodné zejména pro děti. Zdravý vývoj dítěte může rovněž ovlivnit vysoká hladina fytátů, které váží vápník a další stopové živiny a zabraňují tak jejich příjmu z potravy. Z těchto důvodů nejsou běžné sójové výrobky vhodné pro děti, vyrábějí se však specielně formulované výrobky s přídavkem vápníku a vitamínů, které je možné dětem podávat.

Sója podporující naše zdraví

Zařadíme-li sóju 6x týdně do našeho jídelníčku, a to v nejrůznější formě (mléko, pomazánky, sójové boby, sójové maso apod.), může u nás dojít k významnému snížení hladiny cholesterolu, a to až o 20 procent. Sója neobsahuje nasycený tuk a cholesterol.

  • Sója snižuje kornatění cév a tepen.
  • Sója představuje prevenci před běžnými kardiovaskulárními onemocněními, a to včetně infarktu.
  • Sója působí jako prevence rakoviny tlustého střeva a konečníku u žen. Pojídáním sójových bobů se dostává do těla nejen dostatek potřebných aminokyselin k výstavbě bílkovin, ale také řada účinných látek, které střevo chrání.
  • Sójové bílkoviny také snižují cholesterol v krvi.
  • Sója a výrobky z ní jsou vhodnou stravou při tuberkulóze, nádorových onemocnění místo masa, které škodí, při vyčerpanosti, rekonvalescenci, po těžkých nemocech všeho druhu, při nemocech z ozáření.
  • Sója je vhodná i při onemocnění trávicího ústrojí - jater, žlučníku, žaludku, slinivky a střev. Sója působí preventivně proti žlučovým kamenům a rozkládá je.
  • Sója svým obsahem 5% vlákniny odstraňuje při pravidelné konzumaci zácpu, působí preventivně proti hemeroidům a střevním nádorům.
  • Pro ženy po menopauze je navíc důležité, že sójové výrobky obsahují velké množství fytoestrogenů, které po menopauze často chybí. Ženy konzumující pravidelně sóju a sójové výrobky zažívají méně často negativní symptomy menopauzy.

Sójové výrobky

Sójová mouka

Sójová mouka se vyrábí z pražených sójových bobů. V obchodech je k dostání plnotučná a odtučněná sójová mouka. U odtučněné sójové mouky je více koncentrovaný zdroj proteinů, než u plnotučné sójové mouky. Sójová mouka neobsahuje lepek ani škrob a obsahuje málo cukrů. Je proto velmi užitečná v bezlepkové dietě. Ze samotné sójové mouky nelze připravovat jídla, ale přidává se k mouce z obilí nebo se používá k obohacování jiných potravin.

Sójové jogurty

Sójové jogurty se vyrábějí ze sójového mléka. Některé sójové jogurty obsahují i cukr a kravskou syrovátku či mléko.

Tofu

Tofu se připravuje srážením čerstvého sojového mléka, do kterého se přidá srážecí činidlo, například citron. Následně se tofu několik dní lisuje, až dosáhne polotuhé konzistence. Tofu je bohatý na proteiny, vitamíny řady B. Tofu může nahradit tvaroh, má neutrální chuť. Základní chuť je možné doplnit česnekem, kořením apod.

Sójový olej

Sójový olej se vyrábí ze sójových bobů. Sójový olej neobsahuje cholesterol, obsahuje větší množství poly-nenasycených tuků. Obsahuje kyselinu linolovou a linolenovou, které jsou nezbytné pro dobrý růst organismu a chrání před nemocemi srdce.

Sójová omáčka

Tekuté stolní koření, nepostradatelné pro přípravu nejen čínských jídel. Omáčka je skvělá v marinádách, salátech apod.

Sójové mléko

Sójové mléko je velmi dobře stravitelné. Obsahuje bílkoviny, fytoestrogeny, lecitin. Sójové mléko podporuje výživu pokožky a významně se podílí na její pružnosti. Podílí se na tvorbě imunity organizmu svým složením. Sójové mléko má velký význam pro lidi s alergiemi.

Recepty se sójou

Příprava sójového masa

Granuláty sójového masa vařte v mírně osolené vodě po dobu 20 minut. Po uvaření maso okapejte a vymačkejte přebytečnou vodu. Takto připravené sójové maso můžete dále využít v nejrůznějších receptech s těstovinami, rýží, brambory, salátech apod.

Sójová pomazánka s čerstvými žampióny

200 g uvařeného sójového masa, 200 g nakrájených žampiónů, velká cibule, 3 lžíce slunečnicového oleje, sůl, majoránka, libeček. Na oleji zpěňte nadrobno nakrájenou cibuli a nakrájené žampióny, poduste společně s majoránkou, přidejte sójové maso, dochuťte libečkem a solí. Pomazánku nechte vychladit a můžete servírovat s pečivem.

Sójové karbanátky

150 g sójových bobů, 2 rohlíky, 2 dcl mléka, 3 vejce, 50 g slaniny, velká cibule, 6 stroužků česneku, majoránka, sůl, pepř, strouhanka na obalení, slunečnicový olej. Přebranou a propláchnutou, namočenou sóju uvařte do měkka, poté sceďte. Uvařené sójové boby smíchejte s vymačkanými, v mléce namočenými rohlíky a společně umelte či rozmixujte. Rozškvařte na kostičky nakrájenou slaninu, přidejte jemně nasekanou cibuli a česnek. Spolu se dvěma rozmíchanými vejci je přidejte k rozemletým bobům a rohlíkům, osolte, opepřete, přidejte majoránku a vše promíchejte. Vytvarujte malé karbanátky, které obalujte v rozšlehaném vejci a následně ve strouhance. Osmažte dozlatova na slunečnicovém oleji. Podávejte s brambory a zeleninovým salátem.

Květák se sójovým bešamelem

100 g sójové hladké mouky, 550 ml sójového mléka, 50 g oleje, 1 velký květák, muškátový oříšek, 2 lžíce sekané petrželové nati, rostlinný tuk na vymazání a strouhanka na vysypání formy, sůl. Z oleje a mouky připravíme světlou jíšku, zředíme ji sójovým mlékem a povaříme, až zhoustne. Na růžičky rozebraný uvařený květák rozložíme na dno vymazané a strouhankou vysypané zapékací misky. Bešamelovou omáčku osolíme, při-dáme muškátový oříšek, sekanou petrželku a přelijeme jí květák v misce. V mírně vyhřáté troubě zapečeme do růžova. Podáváme s vařenými brambory a zeleninovým salátem.

Sójové plátky na česneku

1 balení sójových plátků, 300 g nakrájené cibule, 100 g hladké mouky, česnek, sůl, pepř, olej. Uvařené sójové maso osmahněte na oleji, přidejte do předem připravené šťávy (nakrájená cibulku orestujte, zaprašte moukou, zalijte vývarem), přidejte česnek, sůl, pepř a povařte. Plátky podávejte s bramborovým knedlíkem a špenátem.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id18593 (novesluzby.cz#20321)


Přidat komentář