Recepty pro děti neobsahující alergeny

Je Vaše dítě alergické na mléčné výrobky, ořechy, nebo musí dodržovat bezlepkovou dietu? Pokud ano, jistě víte, že vaření pro něj je o něco těžší, než vaření pro zbytek rodiny.

Následující článek Vám přinese několik receptů na dětská jídla, která neobsahují ořechy, mléčné výrobky ani lepek. Ani děti s alergiemi se nemusí v jídle omezovat.

Bezlepkový wafflový sendvič recept

Tento ovocný, svěží a také zdravý wafflový sendvič je ideální ke snídani. Abychom do těl svých dětí dostali co nejvíce ovoce, potřebujeme neustále nové nápady. Pokud Vaše dítě není alergické na mléčné výrobky, můžete waffle potřít tvarohem.

Budete potřebovat: 2 waffle neobsahující lepek, 2 plátky jahody, ½ jablka nakrájeného na plátky (nejlépe odrůdu Golden Delicious), skořici a med.

Příprava: Waffle potřete medem a mezi ně dejte 2 plátky jahody a plátky jablka. Vašemu dítěti se na takovou snídani budou jen sbíhat sliny.

Pokud je dítě alergické na med, použijte tvaroh nebo javorový sirup.

Domácí skořicové housky - pro děti s alergií na ořechy a mléko

Housky jsou vhodné pro děti trpící alergií na ořechy a mléko. Recept také neobsahuje vejce.

Na 12 housek budete potřebovat: 2 šálky sójového nebo rýžového mléka, 2/3 šálku margarínu (neobsahujícího mléko), 4 šálky mouky, 1 lžičku soli, ½ šálku cukru, 2 čajové lžičky kvasnic.

Na náplň budete potřebovat: 1 šálek hnědého cukru, 1 lžíci mleté skořice, 6 lžic margarínu (neobsahujícího mléko), ½ šálku rozinek.

Příprava: Smíchejte všechny ingredience na těsto, dokud se úplně nespojí. Poté obalte utěrkou a nechte 30 minut kynout (objem těsta by se měl zdvojnásobit). V malé misce mezitím smíchejte cukr a skořici.Vyklopte těsto a poté jej rozválejte. Nakonec jej pomažte margarínem a posypte cukrem se skořicí a přidejte rozinky. Poté těsto opatrně srolujte. Nožem nařežte 12 housek. Znovu přikryjte utěrkou a nechte kynout dalších 30 minut. Nyní předehřejte troubu na 200 stupňů. Poté pečte 20 – 25 minut.

Cuketový chléb bez lepku recept

Tento recept je bez lepku, mléčných výrobků a bez ořechů. Také z něj lehce můžete udělat veganský chléb pokud použijete náhražku pro vejce.

Budete potřebovat: 1 čerstvou cuketu, 1 ½ šálku čirokové mouky (jde o relativně novou mouku bez lepku, která je sladká a hladká, pro tento recept se hodí více než mouka rýžová), 2 lžičky prášku do pečiva, ½ lžičky jedlé sody, ½ lžičky jemné mořské soli, 1 lžičku skořice, 1 šálek hnědého cukru, olivový nebo kokosový olej, 1 lžičku čerstvé šťávy z citrónu a 2 vaječné bílky (nebo náhražku vejce).

Příprava: Předehřejte troubu na 175 stupňů. Nastrouhejte cuketu a snažte se z ní odstranit co nejvíce vlhkosti. (zkuste použít papírové ručníky). Ve velké míse poté rozšlehejte mouku, prášek do pečiva, jedlou sodu, mořskou sůl a skořici. Přidejte také trochu hnědého cukru. Dále přidejte olej, citrónovou šťávu, bílky (nebo vaječné náhražky) a kokosové mléko. A míchejte dokud nezískáte hladké těsto.

Poté přidejte cuketu (trochu si nechte navrchol chleba) a opět smíchejte. Výsledné těsto poté pečte 50 – 60 minut. Chleba by měl být pevný ale pružný.

Bezvaječné muffiny recept

Jde o muffiny neobsahující vejce, mléčné produkty ani ořechy. Záleží na Vás jestli do nich přidáte borůvky, ostružiny, jahody nebo maliny.

Na 12 muffinů budete potřebovat: 2 šálky všestranné mouky, jedlou sodu, sůl, 1 šálek cukru, 1 šálek sójového mléka, řepkový olej, 1 lžíci bílého octa a 1 šálek malin, borůvek, jahod nebo ostružin.

Postup: Předehřejte troubu na 175 stupňů. Smíchejte mouku, jedlou sodu a sůl ve středně velké míse a nechte stranou. V další míse pomocí mixéru smíchejte cukr, sójové mléko, olej a ocet. Suché přísady poté přidejte do mokrých přísad a dobře smíchejte. Formy na muffiny vyplňte asi ze 2/3 a přidejte ovoce. Jemně promíchejte, aby ovoce nesedělo na vrcholu muffinů. Pečte 23 – 28 minut.

Těstovinový salát Caprese bez lepku recept

Jde o upravený klasický italský recept na těstovinový salát Caprese.

Na 4 porce budete potřebovat: 500 gramů bezlepkových těstovin, opečená cherry rajčátka, nakrájenou červenou cibuli, nasekanou bazalku, 1 čerstvou mozzarellu nakrájenou na kostičky, 3 lžíce vinného octa, 7 lžic olivového oleje, 1 nasekané avokádo, sůl a pepř.

Postup: Uvařte těstoviny a přendejte je z hrnce do velké servírovací mísy. Poté do nich přidejte osmažená cherry rajčátka, cibuli, bazalku a mozzarellu. Jemně promíchejte a dochuťte octem, solí a pepřem. Jako poslední přidejte kousky avokáda a znovu jemně promíchejte.

Kukuřičný chleba bez lepku recept

Kukuřice neobsahuje lepek a stejně tak kukuřičná mouka.

Budete potřebovat: ¾ šálku cukru, 2/3 šálku kukuřičné mouky, 2/3 šálku tapiokové mouky, 2/3 šálku bramborové mouky, 2 lžičky prášku do pečiva, jedlou sodu, sůl, ½ lžičky skořice, 3 vejce, 2/3 šálku mléka a 2/3 šálku podmáslí.

Postup: Předehřejte troubu na 175 stupňů. Ve středně velké míse rozšlehejte cukr, mouku, prášek do pečiva, jedlou sodu, sůl a skořici. V další míse smíchejte vejce, mléko a podmáslí. Smíchejte dohromady, nalijte do formy na pečení chleba a pečte asi 30 minut.

Recepty pro děti na jídla bez alergenů

Pokud Vaše dítě musí dodržovat bezlepkovou dietu, nebo je alergické na ořechy či laktózu, znamená to, že se při vaření musíte více snažit a pozměňovat recepty. Alergické dítě jistě vnese změnu do Vašeho životního stylu. Snažte se pro své dítě vařit taková jídla, která mu budou chutnat, i když je to někdy těžké.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id18835 (novesluzby.cz#21838)


Přidat komentář