Rakovina prsu - důležitá prevence

Nemoc si bohužel nevybírá. To platí také u rakoviny prsu. Kromě včasné léčby je důležitá i prevence. Sem patří samovyšetření, ultrazvuk, mamografie, ale také vhodná strava, psychická pohoda aj.

Samovyšetření prsou - jak na to

Samovyšetření prsou je velmi důležité pro včasné odhalení karcinomu prsu. Jen Vy sama se znáte nejlépe. A tak jen Vy sama byste mohla včas rozpoznat, že „něco“ není s Vašimi prsy v pořádku. Pro samovyšetření je dobré si vyhradit vždy chvilku, kdy budete sama, třeba při večerní hygieně. Není však nutné provádět samovyšetření každý den. Zcela postačí, když se Vašim prsům budete věnovat jednou za měsíc, ideálně pak, jak Vám skončí menstruace.

Na co se zaměřit při samovyšetření prsou

Při samovyšetření prsou si všímejte tvaru a velikosti Vašich prsou, ale také bradavek. Nejen na prsa zaměřte Vaši pozornost. Soustřeďte se také na oblast podpaždí.

Při samovyšetření je důležité nespěchat. Krouživými pohyby dvou, tří prstů pomalu postupujte po celém prsu (pravém i levém). Během jemného promačkávání zjišťujte, zda neobjevíte nějakou zvětšenou uzlinu, která tam dříve nebyla. Pozor, nelekněte se toho, že při samovyšetření narazíte na spoustu** uzlinek**. Je totiž zcela normální, že je především v oblasti podpaždí máte. Ty se pak povětšinou zvětšují například po chřipce. Zvětšují se však i při případném karcinomu prsou.

Nejste-li si jisté nálezem při samovyšetření prsou

Nejste-li si jisté, zda uzlinky, které jste našly, jsou zcela normální, nebo abnormální, pak určitě navštivte ošetřujícího lékaře. Rozhodně je lepší za lékařem přijít i s tzv. planým poplachem, než pozdě. Nemusíte se obávat, že by Vás snad lékař vykázal s tím, že nedokážete poznat normální uzliny od případných zhoubných. Naopak, lékař Vám provede vyšetření sám a uklidní, případně pošle na další vyšetření, kdyby se mu něco nezdálo.

Mamograf, vyšetření na mamografu

Screening na mamografu dokáže odhalit útvar, který by v prsou žen být neměl. Aby bylo vyšetření vypovídající, musí být každé ňadro stlačené mezi dvěma kovovými destičky. To je pro některé ženy s citlivými prsy poněkud nepříjemné. Chvíle nepříjemnosti však bezpochyby stojí za to. Jde totiž o zdraví, neřkuli o život, jako takový. Kromě toho, můžete si naplánovat vyšetření na dobu, kdy budete mít po menstruaci. V tomto období nejsou prsa napjatá a jsou vláčná.

Úhrada mamografu

Je-li Vám 45 let a více, pak Vám bude hradit vyšetření příslušná zdravotní pojišťovna, a to vždy jednou za dva roky. Ovšem vyšetření Vám může být hrazeno i dříve, než dosáhnete věku 45 let. A to především z důvodu, že někdo z Vaší rodiny onemocněl rakovinou prsu. Ovšem pozor, nemusí se jednat vyloženě „jen“ o rakovinu prsu. Může jít o jakýkoli zhoubný nádor.

Vyšetření mamografem před 45 rokem

Mamografem si můžete nechat vyšetřit prsa, i když Vám ještě nebylo 45 let. V tom případě však počítejte s tím, že si vyšetření budete hradit samotné. Nejedná se však o nijak horentní sumu. Vyšetření mamografem stojí povětšinou v rozmezí 500 až 700 Kč. Cena je odvislá od příslušné ordinace, ale také daného přístroje.

Důležitost mamografu v prevenci rakoviny prsu

Mamograf je jedním z významných preventivních kroků při včasném odhalení a zatočení s rakovinou prsu. Vyšetření na mamografu tzv. zapadá do celkové skládačky prevence. Mamograf může včas odhalit karcinom prsu. Ovšem Vy samotní můžete udělat významný krok v tom, že by u Vás vůbec nemuselo dojít k rakovině prsu.

Vhodná životospráva pro prevenci zdraví

Jedním z těchto významných kroků je právě životospráva. Smaženou a tučnou stravou nejenže neprospějete Vaší postavě, ale také Vašemu zdraví. Budete-li dbát na správnou životosprávu, můžete pozitivně přispět k Vašemu zdraví.

Samozřejmě, že to neznamená, že byste jako ženy od této chvíle začaly konzumovat pouze zeleninu a ovoce a vzdaly se veškerých „zapovězených, nevhodných potravin“. Na druhou stranu je však vhodné, aby ve Vašem jídelníčku bylo každý den pár kousek zeleniny i ovoce. Vedle toho jsou důležité i cereálie a mléčné výrobky.

Příjem a výdej kalorií v rovnováze

Trápí-li Vás nějaké to kilo navíc, pak je to možná jen v souvislosti se vzhledem postavy. Ovšem s každým kilem navíc se budete nejen cítit hůře, ale také ohrožujete Vaše zdraví. Je častokráte velmi těžké odolat čokoládovým a jiným laskominám. Vzdát se jich určitě nemusíte. Jen je třeba hlídat, aby množství příjmu kalorií, odpovídal i množství vydaných kalorií.

Když pijete příliš alkoholu

Jak jste na tom s konzumací alkoholu? Dopřáváte si ho každý den? A spíše si dáte víno, nebo něco tvrdšího? Sem tam sklenka dobrého vína, nebo panáček bylinného likéru, nijak neuškodí. Ostatně, o tom jsou a budou stále polemiky. Někde se můžete dočíst, že neškodí sklenka vína denně. Jinde se však dočtete, že popíjení, byť i jen v množství jedné sklenky vína denně, Vás hned řadí k pravidelným konzumentům alkoholu.

Co je však dobré vědět, že přemíra alkoholu obecně našemu zdraví, ale také mozkovým buňkám, neprospívá.

Když kouříte cigarety

S kouřením je to však něco jiného. Asi těžko se dočtete, že by Vašemu zdraví prospělo pár cigaret. Pokud již nějakou dobu kouříte, pak asi těžko mávnutím proutku a pouhým chtěním, přestanete. Kouření je totiž návykové jako třeba čokoláda. Té se také hned nevzdáte. Pokud by to přesto jen mohlo jít, omezte množství vykouřených cigaret. V ideálním případě se pokuste s** kouřením** skoncovat.

Psychická pohoda jako prevence před nemocí

Celá řada nemocí, a to dokonce i těch velmi vážných, má příčinu psychického rázu. Vnitřní napětí, stres se v našem těle, v naší hlavě postupně hromadí, vrší. Pokud se napětí, ani stres nevyřeší, pak je celkem logické, že se někde odrazí.

I jen zdánlivá banalita, jako bolest hlavy, nemusí být odrazem chřipky, nachlazení, bolesti zubů aj. Za bolestí hlavy mohou stát také nevyřešené problémy, vztahy aj. A to platí i pro zhoubné nádory.

Snažte si opravdu každý den užít, ne ho jen prožít. I když to z ní jako formalita. Snažte se více usmívat a vnitřně si nastolit mír. A pokud to jen jde, snažte se myslet a jednat pozitivně, a to, i když Vám jiní činí příkoří.

Odkládání narození prvního dítěte

Dříve bylo trendem mít první děti již před dovršením dvacátého roku. V současnosti se však porod posouvá na dobu, kdy je prvorodičce třicet i více let. Tento trend si však nezvolily ženy samy. Ten, kdo chce totiž mít slušné pracovní místo, musí mít minimálně maturitu, v ideálním případě pak vystudovanou vysokou školu. A k tomu je ještě zapotřebí ovládat minimálně jeden světový jazyk. Takže není výjimkou, že po vystudování vysoké školy, jedou ženy do zahraničí jako au pair. Sečteme-li, pak dobu studia a pobyt v zahraničí, rázem se dostává na hranici třiceti let.

V souvislosti s rakovinou prsu je však třeba říci, že u žen, které porodily svého prvního potomka v pozdějším věku, nebo neporodily vůbec, je zvýšené riziko onemocnění karcinomem prsu.

Prevence – lepší dříve nežli později

Ne vždy platí rčení lepší dříve, nežli později. Ovšem v souvislosti s** prevencí rakoviny prsu**, rčení platí na 100%. Čím později se totiž přijde na základě lékařského vyšetření, že žena onemocněla karcinomem prsu, tím také bohužel klesají šance na plné vyléčení.

Rozhodně není dobré se například nechat uchlácholit tím, že Vám například vyjde mamograf jednou, dvakrát naprosto v pořádku, a tak se rozhodnete na třetí mamograf jít třeba za čtyři, pět let. Jenže právě v mezičase může dojít ke vzniku zhoubného nádoru. Určitě ne zbytečně se stanovuje ideální prohlídka mamografu po dvou letech.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id18922 (novesluzby.cz#23206)


Přidat komentář