Rady pro zdraví - zdravá léčba

Dnešní díl pojednává o problémech se spaním, o střevní chřipce, angíně, zánětu močového měchýře, hemeroidech a akné. Inspirujte se přírodními radami, jak léčit tyto neduhy.

Spánek, problémy se spaním, nespavost

Základní rady pro dobrý spánek

 • Platí, že místnost, ve které spíme, by měla mít okolo 18 stupňů (v obýváku je pak ideální teplota okolo 21 stupňů).
 • Než ulehneme, měli bychom vyvětrat. 
 • Ke kvalitnímu spánku je nutné ticho a temná místnost. Hluk bohužel někdy nemůžeme ovlivnit, a tak bývá častým rušivým faktorem zdravého a klidného spánku. 
 • Lepší spánek mají ti, kdo chodí spát každý den zhruba ve stejnou dobu a zavedou si určité usínací rituály. 
 • Co se týká cvičení, doporučuje se spíše ráno nebo v průběhu dne, před spaním by se tělo mělo zklidnit.
 • Poslední kávu si dejte maximálně v 16 hodin, což se vztahuje také na silný černý čaj. 
 • Večer bychom si měli dát už jen lehká jídla.

Spánek – základní lidská potřeba

Kvalitní spánek je regenerátorem našeho organismu, ale také duše. Aby mohl správně fungovat náš imunitní systém, vyžaduje si alespoň 5 – 6 hodin spánku každý den. Kdo ponocuje třeba už jen jednu noc, významně snižuje obranyschopnost svého organismu. Spánek je prostě nenahraditelný.

Zajímavost: japonští vědci tvrdí, že nejzdravější spánek odpovídá době 7,5 hodin. Pokud spíme méně, nebo naopak příliš dlouho, zkracujeme si život o několik procent!

Hluboký spánek je pro dítě nepostradatelný, zaručuje správný a zdravý růst. Důležité je dodržovat určité návyky. Dítě by mělo usínat vždy ve vlastní postýlce, v temnu a klidu. Rituály mohou dítěti usínání značně ulehčit (koupání, čtení pohádky na dobrou noc, pusa na dobrou noc, večerníček apod.).

Na nespavost může pomoci kozlík lékařský

Špatné usínání, časté probouzení, nekvalitní spánek – tyto projevy může přemoct kozlík lékařský. Připravte si koupel: asi 25 g sušeného kozlíku a stejné množství levandule (nebo 50 g kozlíku, bez levandule) přelijte horkou vodou, 20 minut luhujte a přidejte do koupele.

Chmel a banán – pomocníci k vysněnému spánku

Při neklidném spánku si dejte pod hlavu polštář vyplněný chmelem (látky květových šišek zklidňují). Pomáhá i chmelový čaj nebo chmelová koupel. Chmelovou koupel je dobré si dopřát maximálně 2 hodiny před spaním, jinak by se tělo až moc prohřálo a usínání zpomalilo. Aby byl totiž spánek kvalitní, teplota těla musí lehce klesnout.

Tip: asi 100 g chmelových šišek zalijte 2 litry vroucí vody, nechte čtvrthodinu luhovat, pak přeceďte a přidejte do koupele. Koupel by měla trvat alespoň 10 minut.

Receptem na dlouhý a tvrdý spánek je také obyčejný banán s mlékem. Látky, obsažené v banánu, uklidňují a navracejí duševní pohodu. Můžete si třeba připravit pochoutku v podobě vlažného banánového koktejlu s medem!

Aby se nám lépe usínalo…

Údajně pomáhá, když si na noční stolek položíte nakrájené jablko. Tato praktika by měla být účinná stejně tak jako mléko s medem. Vůně jablka má zklidňující účinky a navozuje ospalost.

Pro lepší usínání je dobré vložit si pod polštář sušené květy levandule, nebo na polštář nastříkat vanilkovou vůni.

Hlavním problémem, proč spousta lidí nemůže usnout, je stres a problémy. Pomoci mohou vlašské ořechy, které posílí nervy, dodají energii a vitaminy.

Pro snadnější usínání, harmonii a zklidnění lze použít růžový olej (k zakoupení v lékárně). Pro tyto účely se kapka oleje vetře do pokožky na čele.

Meduňkový odvar a sýr – na únavu a nespavost

Pokud jste unavení, a nemůžete spát, vyzkoušejte odvar z meduňky (usušenou meduňku jednoduše spaříte vroucí vodou a necháte cca. 10 minut luhovat). Tento odvar má příznivý účinek také na žaludeční a střevní neurózy a je vhodný při vysokém krevním tlaku. Oslabení a únavu zmírní eidam, ementál, nebo sýr gouda – dodají vitalitu a sílu.

Jste unavení, přepracovaní a ve stresu?

Pak si připravte přírodní nebo obilnou kávu. Postup: do 2 dcl vařící vody přidejte vrchovatou lžíci kávy, špetku skořice a kardamonu. Vařte asi 5 minut a sceďte.

Léčivá síla vůní -vyberte si tu pravou

 • K potlačení stresu: levandule, heřmánek, pomeranč, mandarinka.
 • Pro dobrou náladu: citrus, cypřiš, jasmín.
 • Dodavatel energie: máte, bazalka, rozmarýn, pomeranč, cedr, borovice, hřebíček.
 • Když jsme vyčerpaní: levandule.
 • Pro posilnění paměti: meduňka, tymián, cedr.
 • Potlačí ospalost: citron, rozmarýn, grep.

Střevní chřipka

Naše babičky na střevní chřipku doporučují nastrouhat jablko a po lžičkách ho sníst.

Další radou je živočišné uhlí – to totiž váže vodu, anebo rýžová polévka s nastrouhanou mrkví. Při střevní chřipce bychom měli držet striktní dietu (suchary, pečivo), naopak naprosto nevhodné je zejména mléko, tuky a ovoce.

Angína

Při angíně by se rozhodně nemělo kouřit (platí také pro pasivní kouření). Vhodné je kloktat mořskou sůl – asi půl lžičky rozpusťte ve sklenici vlažné vody. Na bolest mandlí je dobrý horký roztok (květy bezu, řebříčku a máty; ve stejném poměru). Na angínu údajně pomáhá žvýkat šalvějové listy nebo vložit do úst stroužek česneku a převalovat jej v ústech.

Tip: pijte vincentku s medem a mlékem.

Při hnisavé angíně mohou ulevit tvarohové obklady na krku, avšak v tomto případě je samozřejmě nutné vyhledat lékařskou pomoc.

Zánět močového měchýře

Na zánět močového měchýře účinkuje zelený čaj – podpoří vylučování moči, spalování tuků a brání překyselení žaludku. V případě zánětu bychom zelený čaj měli pít ke každému jídlu, a to až 400 ml.

Na zánět močového měchýře se dále doporučují maliny či brusinky smíchané s jogurtem a oslazené medem.

Vhodný je i čaj připravený ze směsi řepíku lékařského, kopřivy a šípku.

Pozn.: brusinková šťáva a šťáva z klikvy jsou prevencí zánětu močového měchýře.

Další rada: na zánět močového měchýře pijte 6x denně kopřivový čaj. Ten povzbudí ledviny, proplachování močového měchýře a pomůže od choroboplodných zárodků. Dezinfekčně působí i čaj z myrhy obecné.

Hemeroidy

Na hemeroidy pomáhá dubová kůra, a to ve formě koupelí. Dubový kůra totiž obsahuje tříslovinu, která působí protizánětlivě.

Akné

Léčba akné si zpravidla vyžaduje upravit životosprávu. Problematickými potravinami může být uzenina, hořčice, kečup, sladkosti a jiné. Základem je jíst zdravě, hlavně hodně ovoce, zeleniny a celozrnného pečiva.

Rada babiček na akné: smíchejte asi 10 g heřmánku, 10 g lněného drceného semínka a 30 g droždí. Každý den pak rozpusťte jednu polévkovou lžíci této směsi ve sklence vody a vypijte. Za pár dní by měly být vidět výsledky. 

Rady pro zdraví

Rady pro zdraví – 1. díl
Rady pro zdraví – 2. díl
Rady pro zdraví – 3. díl
Rady pro zdraví – 4. díl
Rady pro zdraví – 5. díl

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id18561 (novesluzby.cz#20222)


Přidat komentář