Rady pro zdraví - Bodnutí, kocovina, popáleniny...

Víte, jak správně odstranit klíště? Co pomůže na spálený jazyk? Jak zastavit krvácení z nosu? Na tyto a další otázky můžete nalézt odpověď v následujícím článku! Nabízíme další tradiční rady a tipy na různé neduhy.

Bodnutí hmyzem

Pokud se jedná o včelí bodnutí, musíte co nejrychleji vytáhnout žihadlo (ovšem ne přímo za jedový váček, vstříkli byste další jed).

Dále postupujte u včelího a vosího bodnutí následovně:

  • Na příslušné místo položte studený obklad.

  • Na otok a bolest je dobré potírat rozkrojenou cibulí, octem nebo alkoholem.

  • V případě dýchacích potíží, pocení, zčervenání postiženého a jiných příznaků, je nutné vyhledat lékaře.

Při bodnutí do úst nebo jazyka se doporučuje okamžitě začít cucat led, zmrzlinu apod. Pomůže i aplikovat do úst navlhčenou sůl. Návštěvě lékaře se ale přesto nevyhnete.

Obecně platí, že v případě bodnutí jakýmkoliv hmyzem, je dobré na ránu nanést vlastní sliny.

Boule - první pomoc

Na bouli okamžitě přiložte studený obklad. Následně využijte sáček s nějakou mraženou zeleninou a ten přitiskněte. Na boule na hlavě je dobré přitlačit plochý, kovový, chladný předmět.

Návaly horka

Nával horka zmírníte studenou koupelí rukou. Buď to může být pod tekoucí vodou z kohoutku, nebo v napuštěné vodě. Vodu ze sebe neotíráme, nýbrž ji necháme přirozeně uschnout (chlad tak bude déle působit).

Spálený jazyk - první pomoc

S tímto problémem se potýkají často hospodyňky, když neustále musí něco chutnat. Rada je jednoduchá: napijte se studeného mléka a nechte doušek v ústech tak dlouho, dokud se mléko nezahřeje na teplotu úst.

Kocovina - jak proti kocovině

Pokud plánujete konzumovat větší množství alkoholu, měli byste své tělo na to začít předem připravovat. Zejména se dobře najezte, a to něčeho mastnějšího. Tuky totiž utvoří na stěně žaludku povlak, který vstřebávání alkoholu zpomaluje.

Těsně před začátkem konzumace alkoholu si dopřejte sklenku s vitaminem C. V průběhu večírku alkohol pořád zajídejte a zapíjejte vodou. Alkohol nemíchejte. Než ulehnete, vypijte minerálku, abyste doplnili tekutiny.

Probudili jste se a cítíte se mizerně? Naordinujte si hovězí bujón. Kyselé rybičky a okurky se moc nedoporučují, podporují totiž žízeň. Dobré jsou meruňky, které jsou bohaté na vitamin B15. Hřebíčkem zase zaženete alkoholový zápach z úst.

Jak na klíště - návod

Ohledně odstraňování klíštěte panuje řada mýtů. Pojďme si tedy ujasnit, jak to doopravdy je. Platí, že klíště by se mělo odstraňovat pohybem ze strany na stranu. Po pár minutách by mělo dojít k uvolnění. A proč klíště nevytáčíme pinzetou? Protože bychom jej mohli utrhnout a výsledkem by byl zánět a další komplikace. Klíště rovněž nezakapáváme olejem nebo čímkoliv jiných, jelikož dusící se parazit ještě stihne vypustit do kůže infekci. Po vytažení klíštěte je nutná řádná dezinfekce kůže.

Další metodou, jak se klíštěte zbavit, je těsně kolem něj kroužit vatovým tamponem, potřeným suchým mýdlem. Kroužíme proti směru hodinových ručiček. Klíště by se mělo k tamponu přisát samo.

Pokud to týdne stopa po kousnutí klíštětem nezmizí, ale naopak vznikne zarudlé kolečko, navštivte lékaře.

Krvácení z nosu - zastavení krvácení

Při krvácení z nosu mírně předkloňte hlavu (špatně je hlavu zaklánět, protože krev se hromadí v nose). Ukazováčkem a palcem zmáčkněte nosní křídla, a to po dobu zhruba 3 – 5 minut. Mezitím přikládejte na čelo, zátylek a kořen nosu studené obklady. Dýchejte ústy. V případě, že krev teče do úst, nepolykejte ji, ale vyplivněte. Jestliže po uvolnění nosu stále krvácíte, proces opakujte. Platí, že nos nikdy ničím neucpáváme.

Pokud se jedná jen o malé krvácení, pomůže nakapat do nosu pár kapek zředěné citronové šťávy.

Modřiny - proti modřinám lidově i jinak

Jakmile se udeříme, měli bychom tlačit rukou na příslušné místo, alespoň po dobu jedné minuty. Nemasírovat! Místo je dobré zvednout do zvýšené polohy, tím se sníží průtok krve. Postižené místo chladíme (například sáčkem s ledem zabaleným v utěrce).

Dle lidové medicíny na modřiny pomáhá mast z kořene kostivalu a sádla, odvar z heřmánku, kořene puškvorce, rozdrcených listů devětsilu a jasanu, nebo plátek okurku či pórek.

Pohmoždění, podvrtnutí - zábal

Na pohmožděniny a podvrtnutí jsou dobré tvarohové zábaly, které pomáhají proti bolesti, otokům a zklidňují. Připravte si vlhkou utěrku, na kterou rozprostřete studený měkký tvaroh. Přiložte na postižené místo a nechejte působit, dokud tvaroh nepřestane chladit.

Pokožka podrážděná od mrazu

Vyzkoušejte obklad z heřmánku: do jednoho litru vařící vody dejte hrst sušeného heřmánkového květu, nechejte trochu zchladit a až bude odvar vlažný, tak do něj namočte ručník, vyždímejte a přiložte na pokožku (přibližně po dobu 10 minut).

Popáleniny - proti popáleninám

Nutné je co nejrychlejší ošetření: rozkrojte cibuli a přiložte ji na popáleninu. Pokud je popálené místo většího rozsahu, můžete cibuli nakrájet a zakrýt sterilním obvazem.

Na popáleninu od hrnce nebo žehličky aplikujte hořčici a po chvilce působení opláchněte studenou vodou.

Na popálenou kůži jsou dobré heřmánkové obklady. Do heřmánkového čaje namočte gázu, vyždímejte ji a přiložte na místo.

Opaření při opaření

Při opaření dejte místo pod studenou vodu a chlaďte asi čtvrt hodiny. Pokud se utvoří puchýře, v žádném případě je nepropichujte, nýbrž sterilně překryjte. Při rozsáhlejších poraněních voláme lékařskou pomoc.

Spálení od sluníčka

Na spálenou pokožku od slunění je dobré smíchat tvaroh a podmáslí. Směs dejte na bavlněný šátek a asi na půl hodiny přiložte na postižené místo.

Spolkli jste rybí kostičku? Jak vyndat rybí kost z krku

Pokud jste si vědomi, že jste spolkli rybí kůstku, snězte větší množství kysaného zelí. Zelí obalí kost, a ta potom trávicí trakt neporaní.

Závrať - točí se Vám hlava?

Při závrati je dobré si lehnout. Jestliže se nám točí hlava nebo se jakoby houpáme, zaměříme pohled do jednoho místa.

Nemoci dýchacích cest - recept

Na nemoci dýchacích cest je lékem nápoj z cibule. Na kostky nakrájejte asi 2 cibule, posypte cukrem, vložte do sklenky s uzávěrem a na 2 hodiny nechejte odpočinout. Užívejte pětkrát za den.

Pokud trpíte nemocemi dýchacích cest, inhalujte sůl. V jednom litru horké vody rozpusťte lžíci soli a páru po dobu několika minut inhalujte. Dobré je inhalovat i páry z heřmánkového nálevu.

Bolest nosních dutin

Pokud pociťujete tlak a bolest v nosních dutinách, může to být příznak zánětu. V tom případě uvařte bramborovou kaši, ovšem bez másla - zřeďte jen mlékem. Ještě horká kaše (co nejvíce to jde) přijde do utěrky, kterou si obalíme nos. Jakmile kaše vychladne, můžete postup opakovat. Bramborová kaše rozpouští hleny a ulevuje od bolesti.

Nos odřený od rýmy

Kdo trpí rýmou a často smrká, má zpravidla odřený nos. Pomůže, když smícháme čerstvou najemno nasekanou majoránku (nebo sušenou drcenou) a máslo - za stálého míchání zahřejeme do rozpuštění. Jakmile směs vychladne, můžeme postižená místa potírat.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id18530 (novesluzby.cz#20050)


Přidat komentář