Přichází horečka - léky, léčba

Není snad mezi námi nikdo, koho by alespoň jednou nepostihla horečka, která může být dále doprovázena bolestí hlavy, žízní, pocením, rychlejším dýcháním aj. Horečka rozhodně není příjemná pro dospělého, natož u malého dítěte. Jak ji léčit?

Kdy se jedná o horečku

Odborně se horečka označuje jako pyrexie a označuje teplotu nad 38°C.

Horečka je odezvou našeho imunitního systému, který kromě toho ještě mobilizuje T-buňky a tvorbu protilátek. T-buňky mají schopnost zabíjet bakteriální patogeny. A horečka bývá součástí tohoto očišťovacího procesu, kdy je potřeba odstraňovat odpadní toxické látky z těla. Jakýkoliv pokus o snižování horečky během virové nákazy může urychlit replikaci virů a způsobit virovou pneumonii nebo ještě něco horšího.

Horečka umožňuje, aby naše tělo zvýšilo produkci interferonů, tj. důležité antivirové substance, která má zásadní význam pro boj s infekcí. Kromě toho horečka zvyšuje mobilitu a aktivitu bílých krvinek, které jsou nástrojem pro boj s infekcí.

Mírné horečce je potřeba nechat volný průběh, protože se tím výrazně zkrátí doba léčby, umocní účinky antibiotik a sníží se nebezpečí dalšího šíření infekce.

Co je hyperpyrexie

V případě, že tělesná teplota dosahuje hodnoty nad 41°C, hovoříme o hyperpyrexii. Zde hrozí rozvíjející se šok, který se projevuje křečemi, poruchami vědomí, rizikem dehydratací.

Léčba horečky u dětí

 • V případě, že je tělesná teplota dítěte do 38°C, není potřeba ji nějakým způsobem ovlivňovat, snižovat.
 • V případě, že dojde k překročení této hranice, využijte farmakoterapii, nebo fyzikální metody.

Jaké bývají příčiny horečky

Mezi nejpravděpodobnější příčinu horečky je infekční onemocnění, které postihuje většinou horní cesty dýchací.

Horečka může ale také provázet i nemoci, které nejsou infekčního původu, ke kterým patří dehydratace, thyreotoxikóza, infarkt myokardu či lymfom.

Rozpoznání aktuálního zdravotního stavu dítěte

 • Pláč - silný (1) - vzlykání, kňourání (2) - sténání, pištění (3)
 • Barva kůže - růžová (1) - bledost (2) - mramorová (3)
 • Hydratace - normální (1) - lehce oschlé sliznice (2) - oschlé sliznice (3)
 • Sociální kontakt - pozoruje, směje se (1) - krátká pozornost, úsměv (2) - úzkostný, tupý výraz (3)
 • Proměny stavu - snadná probuditelnost (1) - spavost (2) - sopor (3)
 • Reakce na Vaše podněty - přiměřené zklidnění (1) - neadekvátní pláč (2) - trvalý pláč (3)

Bude-li součet celkových bodů 10 a méně, je riziko bakteriální infekce nízké. Při dosáhnutí 16 a více bodů, je riziko více, než 90%.

Fyzikální metody snižování horečky

Sprchování a zábaly vodou, která by měla mít teplotu cca 25°C. Zábaly přikládejte na hrudník a břicho. Končetiny jsou volné. Doba přiložení zábalů je cca 15 minut. Po zábalu opětovně změřte teplotu, případně opakujte zábal. Má-li však dítě tzv. mramorovanou kůži na těle, či má studené končetiny, rozhodně tuto metodu zábalovou i sprchování neprovádějte.

Snižování horečky farmakoterapií

 • Paracetamol - 10 až 15 mg/kg tělesné váhy dítěte, každých 6 hodin.
 • Ibuprofen - 5 až 10 mg/ kg tělesné váhy dítěte, každých 8 hodin.

Můžete volit mezi tablety, čípkem sirupem, a to dle věku i schopnosti požití příslušné formy medikamentu.

Příklady léků na snižování horečky pro děti

 • Sirupy - Panadol Baby sirup; Paralen susp.; Calpol sirup
 • Čípky - Ben-u ron supp.; Medipyrin supp.; Panadal supp.; Paralen supp.
 • Tablety - Efferalgan eff.tbl.; Medipyrin tbl.; Mexalen tbl.; Panadol tbl.; Paralen tbl.
 • Injekce - Ibuprofen; Perfalgan infusio

Důležitost tekutin při horečce

Zajistěte dostatečný příjem tekutin při horečce. Každý 1°C tělesné teploty nad 37°C totiž zvyšuje bazální potřebu tekutin o 100 ml/m2/den.

Doba trvání horečky

V případě, že horečka trvá déle než tři dny a současně máte silné bolesti hlavy se ztuhnutím šíje, břišní bolesti, bolesti při močení, co nejdříve navštivte Vašeho ošetřujícího lékaře. Co se týče malých dětí, mladších šesti měsíců, konzultujte horečku s dětským lékařem co nejdříve.

Léky na snižování horečky u dospělých

Antipyretika - kyselina acetylsalicylová (Acylpyrin, Aspirin) a paracetamol (Paralen).

Tyto léky pomáhají teplotu snížit, ovšem neléčí její příčinu. Rozhodně je neužívejte preventivně. Například kyselina acylsalicylová má totiž negativní účinky na žaludek a u paracetamolu Vám může hrozit předávkování. Aspirin je znám jako prostředek na ředění krve a zvyšuje sklony k různým krvácivým projevům. Jeho užívání zhruba zdvojnásobuje riziko těžkých žaludečních nebo střevních příhod, které pak většinou vedou k hospitalizaci.
Potlačením horečky dochází k rychlému množení virů, které mívá za následek vražedné přetěžování imunitního systému.

Množství stravy při horečce

Máte-li** vysokou horečku**, je vhodné, abyste snížili příjem podávaných potravin, a to především u virového onemocnění, jako je chřipka. Jezte převážně lehká, snadno stravitelná jídla, abyste ulevili přetěžovaným játrům. Játra se v průběhu horečky musí věnovat odpadovým látkám, které produkují mikroorganismy ve Vašem těle.

Horečka z pohledu užitečnosti

Již více, než 2000 let se horečka cení pro svoji užitečnost. Tzv. léčba horečkou se v historii využívala pro záchranu pacientů, a to i v případech nemocí, jako rakovina, tuberkulóza, syfilis, psychické poruchy.

Vše se však změnilo s příchodem léků na bázi aspirinu, a to od poloviny 19. století. Od té doby výrobci přesvědčovali nejen širokou veřejnost, ale i lékaře, že je nutné horečku snižovat, a to i s použitím například studené lázně, potírání těla alkoholem, podáváním aspirinu.

Kdy vyhledat lékaře při horečce

 • Horečka u dospělého - vyhledejte lékaře, pokud je teplota vyšší nad 40°C po dobu delší než 6 hodin.
 • Horečka u dítěte - vyhledejte lékaře, pokud má horečku dítě, které je mladší šesti měsíců.

Jak posilovat imunitu

Naši imunitě škodí plošné užívání antibiotik, které se často podávají. Další vlivy, které ohrožují imunitu jsou: stres, nedostatek spánku, nedostatek aktivního odpočinku, vhodné jídlo.

 • Vliv stravy na imunitu - v případě, že naše střeva zahlcujeme bílým cukrem, chemickými látkami z potravy, rychlým občerstvením, alkoholem, přepáleným tukem, naše imunita trpí a výrazně klesá.

Vhodnou stravou k posílení imunity

 • Omezte živočišné tuky
 • Omezte živočišné bílkoviny
 • Jezte v sedě, v klidu, ne za běhu
 • Jezte pravidelně
 • Jezte potraviny, v jejich co nejpřirozenějším stavu
 • Jezte potraviny, které v příslušném období rostou tam, kde žijete
 • Nepřejídejte se
 • Omezte spotřebu cukru a veškerých sladkostí
 • Omezte konzumaci brambor, které jsou potenciálním zdrojem jedovatých i alergenních látek
 • Omezte lepek ve stravě, kdy místo klasického pšenično-žitného chleba budete zařazovat výrobky z kukuřice, rýže, jáhel apod.
 • Omezte mléko a mléčné výrobky
 • Zvyšte podíl obilovin
 • Zvyšte podíl čerstvé zeleniny a čerstvého ovoce

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id18803 (novesluzby.cz#21484)


Diskuze a zkušenosti

Janka | 27.03.2014 11:42
Re: Přichází horečka - léky, léčba Horečku a nachlazení máme čerstvě za sebou... odsávání, neklidné noci, teploty... ale jako velkými pomocníky mi byla odsávačka na vysavač a Nurofen sirup pro děti - horečka klesla rychle a asi i ulevil od bolesti. Takže uff! ;)

pavla | 09.05.2014 09:23
Re: Přichází horečka - léky, léčba nám na horečku pomáhá nurofen - dávám podle situace sirup nebo čípky. sirup má i super dávkovátko, protože některé sirupy na lžičku, to je katastrofa. a taky při horečkách dávám vlažnou koupel-to malé pěkně pomohlo

Denisa K. | 15.05.2014 12:00
Re: Přichází horečka - léky, léčba Zrovna jsme se vrátili od doktorky, která pro jistotu udělala CRP...pokud teploty trvají déle jak 3 dny, je lepší k pediatrovi zajít pro jistotu. Ale jinak když je to jen od rýmy nebo od zoubků, tak si poradíme sami. Dávám také Nurofen sirup - máme ho už vyzkoušený, vždy zabral do půl hoďky, dobře se dávkuje a asi i chutná ;-) pomohl nám jak od horeček, tak od bolesti. Jinak hodně pít a větrat ;-)

simča | 22.05.2014 21:45
Re: Přichází horečka - léky, léčba nejvíc na počáteční horečku a na její snížení zabírá podle mého nurofen..dávám čípky nebo sirup..když je horečka vyšší a potřebuji kratší intervaly, tak občas střídám např. sirup od nurofenu s čípky od panadolu nebo opačně...a fakt super

Dáda | 28.05.2014 19:56
Re: Přichází horečka - léky, léčba Podle mě je důležité zachovat klid! Nejhorší je zmatkovat :( Máme pro klid doma nějaké ibuprofenum - např. Nurofen sirup pro děti - snadno se dávkuje a opravdu na horečku pomůže! Pak je potřeba hodně pít, dítě odsvléci a případně dát obklad na lýtka či osprchnout.


Přidat komentář