Potraviny proti depresi

Deprese, úzkostný stav, změny nálad. Přibývá stále více jedinců, kteří se depresi nevyhnou a nyní se z ní léčí. Kromě klasických antidepresiv, lze však ve významné míře depresi snížit a ovlivnit vhodnými potravinami. Čtěte dál, dozvíte se, které to jsou.

Potraviny, které mají pozitivní vliv na depresi

Pozitivní vliv hnědé rýže při léčení deprese

Hnědá rýže uvolňuje glukózu do našeho krevního oběhu postupně a zabraňuje tak jejím případným výkyvům. Hnědá rýže je také zdrojem mnoha stopových minerálů, které potřebuje náš lidský organismus. Jedná se o potravinu s vysokým obsahem vlákniny, která pomáhá udržovat zdravý trávící systém a snižuje cholesterol. V případě, že nahradíte bílou rýži hnědou, snížíte tím riziko vzniku cukrovky až o 16%. Konzumací bílé rýže se zvyšuje hladina cukru v krvi. Hnědá neboli natural rýže není průmyslově opracována, a proto obsahuje výrazně vyšší obsah vitaminů a minerálů. Dále obsahuje hnědá rýže množství dalších živin, jako vitamin B, minerály, kyselinu listovou, draslík, zinek, jód. Rýže pomáhá snižovat riziko rakoviny tlustého střeva, prsu, prostaty.

Pozitivní vliv rybího oleje při léčení deprese

Rybí olej se vyznačuje se vysokým podílem dvou nejúčinnějších forem omega-3 mastných kyselin EPA (kyseliny eikosapenteové) a DHA (kyseliny dokosahesanové). Jedná se o esenciální kyseliny, které náš organismus neumí vyrobit, proto je musí získávat například z potravinových doplňků. Působí proti kornatění cév, snižují riziko srdečních chorob, jsou důležité pro dobrou psychickou pohodu a mají pozitivní vliv na funkce mozku. Zlepšují usazování vápníku v kostech, proto jsou velmi vhodné pro období růstu dětí. Posilují také imunitu, zdraví očí aj. Jedinci s depresí mají často nedostatek mastných kyselin, známých pod označením EPA.

Pozitivní vliv ovesných vloček při léčení deprese

Ovesné vločky jsou ceněny především pro svůj obsah bílkovin, minerálních látek, vitaminů skupiny B, vápníku, železa, fosforu, lecitinu. Ovesné vločky mají přímý vliv na trávení a chrání nás před onemocněním tlustého střeva, před kardiovaskulárními nemocemi, ischemickou chorobou srdeční. Oves lze použít také při péči o pleť. Spařením ovesných vloček získáme nálev s čistícími vlastnostmi. Ovesné vločky jsou snadno stravitelné, výživné, nasytí žaludek, nastartují metabolismus. Ovesné vločky navozují pocit sytosti na delší dobu a tlumí pocit hladu. Ovesná vláknina zpomaluje vstřebávání cukru a pomáhá udržovat zdravou hladinu cukru v krvi. Nejvhodnější je konzumovat ovesné vločky v kombinaci s jogurtem či čerstvým ovocem, a to především ráno k snídani.

Pozitivní vliv hlávkového zelí při léčení deprese

Zelí obsahuje bakterie kyseliny mléčné, vitamíny skupiny B, vitamíny C a K, minerály jako draslík, hořčík, fluor a enzymy. Kysané zelí podporuje tvorbu krve i hormonů, umožňuje bojovat proti únavě, zlepšuje obranyschopnost našeho organismu, zvyšuje odolnost proti stresu. Zelí aktivuje imunitní systém v boji proti virům, bakteriím, posiluje organismus proti infekcím, snižuje vysoké hodnoty krevního tlaku a současně aktivuje funkci střev i vylučování toxických látek. V neposlední řadě zelí podporuje látkovou výměnu, má odvodňující účinek, a z toho důvodu umožňuje rychlé odstraňování odpadních a toxických látek z těla.

Pozitivní vliv tmavé melasy při léčení deprese

Tmavá melasa obsahuje podstatně méně kalorií než jiná sladidla, a to zhruba dvě třetiny ve srovnání s medem, polovinu oproti běžnému cukru. Melasa obsahuje asi tři procenta bílkovin, cukr naproti tomu neobsahuje žádné bílkoviny, a malá, ovšem významná množství vitaminů B1, B2, B6, kyselinu pantotenovou, tedy většinu vitaminů B komplexu. Deset procent obsahu melasy tvoří železo, měď, vápník, chróm, fosfor, draslík, hořčík, zinek a řada stopových prvků. Obsažená fruktóza nezvyšuje prudce hladinu krevního cukru jako je tomu u sacharózy, vstřebává se do krve pomaleji a je tím tedy lepším i trvalejším zdrojem energie.

Melasa je vyhledávána zvláště při anémii, revmatických poruchách, zácpě, nespavosti, stresu atd. Lze ji však používat i zevně ke koupelím, a to při výskytu ekzémů a lupence.

Pozitivní vliv pivovarského droždí při léčení deprese

Pivovarské droždí představuje významný přírodní zdroj širokého spektra biologicky aktivní látek. Jsou jednobuněčným rostlinným organismem, a to bez chlorofylu. Původně bylo pivovarské droždí pouze odpadním produktem při vaření moku piva. Pivovarské droždí je možné zakoupit v podobě prášku, tablet, vloček.

Pivovarské droždí je vysoce vyváženou potravinou, která má vynikající koncentraci veškerých vitamínů řady B, pro zajímavost obsahuje až dvacetkrát více vitamínů B1, B2, než třeba játra. Dále obsahuje pivovarské droždí všechny esenciální aminokyseliny, a to ve vyváženém poměru, stopové prvky, minerály.

Pivovarské droždí je výhodným doplňkem naší výživy, protože může nahradit velmi nákladné vitaminové preparáty a obsahuje dvojnásobně velký obsah bílkovin než v mase. Tento zdroj bílkovin není na rozdíl od masa kontaminován hormony, antibiotiky a také nepodléhá tak rychlé zkáze jako zmíněné maso. Pivovarské droždí působí preventivně proti zácpě a během těžké fyzické práce potlačuje únavu, depresi, nedostatečnou výkonnost, nechutenství, podrážděnost. Pivovarské droždí je důležité pro zachování chuti k jídlu, zlepšení trávení, vstřebávání a vylučování potravy a jako prevence nespavosti, depresí, nervozity, pocitů únavy.

Pozitivní vliv kakaa při léčení deprese

Surové kakao obsahuje velké množství polyfenolických látek, tzv. flavonoidy, které jsou považované pro naše zdraví za velmi prospěšné. Kakao obsahuje velké množství tuků, které však nejsou pro zdraví člověka příliš nebezpečné. Z jedné třetiny tuků se jedná o kyselinu olejovou, jedná se o stejnou mastnou kyselinu, která se vyskytuje ve zdravém olivovém oleji, zbytek tuku tvoří nasycené tuky, většinu tvoří kyselina stearová, která nezhoršuje profil krevních tuků v krvi. Kakao také obsahuje rostlinné steroly a stanoly, které do určité míry blokují vstřebávání cholesterolu z trávicího ústrojí. Kakao dále obsahuje minerály, jako jsou draslík, hořčík, měď. Dále obsahuje nerozpustnou vlákninu. Kakao svým obsahem zdraví prospěšných fenolů s antioxidačními účinky, je významnější, než například červené víno, či zelený čaj. Dejte si tedy šálek horkého kakaa, nemusíte mít vůbec výčitky svědomí, že jste zhřešili lahodným, sladkým nápojem.

Kakao významně pomáhá našemu trávení, zlepšuje funkce jater a výrazně se podílí na rozvoji dobré nálady. Kakao je podáváno jako doplňková léčba u nemocí ledvin, chudokrevnosti, nebo horečnatých onemocnění. Blahodárný efekt kakaových nápojů byl prokázán i pro prevenci cukrovky, ochranný účinek na zdraví a cévy může být zprostředkován i působením na krevní srážlivost eventuálně na imunitní funkce celého našeho organismu. Kakao pro svůj obsah bílkovin má větší schopnost vyvolat pocit sytosti, než například slazené limonády, což představuje určitě velmi důležitý faktor, který může pozitivně ovlivňovat celkový příjem dodaných kalorií.

Pozitivní vliv brazilských ořechů při léčení deprese

Brazilské ořechy obsahují velké množství selenu, kdy tento stopový prvek chrání před srdečními, nádorovými nemocemi, zlepšuje imunitní systém. Pouze dva brazilské ořechy mohou zajistit naši celodenní dávku selenu.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id18782 (novesluzby.cz#21360)


Přidat komentář