Pigmentové skvrny - odstranění

Pigmentové skvrny, které objevíme na své tváři, či rukou, nám zbytečně přidávají věk, protože bývají projevem stárnutí. Pokud na pleti žádné skvrny nemáte, nepodceňujte prevenci formou kosmetiky. Jak se však zbavit již existujících pigmentových skvrn?

Co jsou vlastně pigmentové skvrny

Jedná se o hnědá, případně červená, žlutá místa, která se vyskytují na rozličných místech pokožky. Zabarvení kůže způsobují buňky, jenž se nazývají melanocyty, nacházející se v kůži, ve vlasových folikulech, v okolí mazových žláz, jenž společně s buňkami pokožky vytvářejí určitý barevně odlišený okrsek na kůži.

Kožní pigment melanin je nejdůležitějším faktorem pro výslednou barvu naší kůže. Tvoří ho specifické buňky melanocyty v bazální vrstvě epidermis. Počet melanocytů je u lidí přibližně stejný, liší se intenzita tvorba melaninu, kdy výchozí látkou pro tvorbu je aminokyselina tyrozin, která řadou metabolických pochodů přeměňována na melanin.

Kdy vznikají pigmentové skvrny

Pigmentové skvrny vznikají především v letním období, kdy jsou následkem působení UVA záření.

Nejčastější příčiny vzniku pigmentových skvrn

Charakter** pigmentovaných skvrn** se může výrazně lišit a její původ rovněž není možné jednoznačně určit.

 • Nadměrné opalování
 • Hormonální změny – těhotenství; menopauza
 • Nevhodná kosmetika
 • Genetika
 • Nedostatek vitamínů
 • Špatná funkce jater

Pigmentové skvrny u žen a mužů

Pigmentové skvrny se častěji objevují u žen, než mužů. Proč? Mohou za to větší hormonální výkyvy během života, dále vliv pohlavních hormonů estrogenu, progesteronu.

Pigmentové skvrny mohou být:

Získané, kdy je spatřujeme především u žen ve středním věku. Vyskytují se však také u mužů, ovšem v menším měřítku.

Vrozené, kdy se jedná vlastně o pihy, kterými disponují především světlovlasí nebo rusovlasí jedinci. Pihy jsou většinou na pažích, hrudníku, zádech, obličeji.

Druhy pigmentových skvrn

 • Chloasma – pigmentové skvrny vznikající vlivem nerovnováhy hormonů v našem těle.
 • Melasma – pigmentové skvrny, které se vyskytují většinou u žen na čele a spáncích, po určitém čase vymizí.
 • Lentigo – pigmentové skvrny, jež se objevují ve středním věku, většinou na obličeji a rukách.
 • Ephelides – pigmentové skvrny vyskytující se většinou na obličeji a s vlivem sluníčka se mění.

Zabarvení pigmentových skvrn

Pigmentové skvrny mohou mít barvu: červenou; hnědou; žlutou.

Způsoby odstranění pigmentových skvrn

 • Kosmetickými přípravky
 • Léky
 • Fyzikálními metodami
 • Chemickým peelingem
 • Laserem
 • Chirurgickým zákrokem

Odstranění pigmentových skvrn kosmetickými přípravky

Výsledkem je zesvětlení pigmentových skvrn ve větší, či menší míře. Záleží na kvalitě a druhu kosmetiky. Krémy, séra, gely většinou nemají vedlejší účinky a dokážou výrazně zmírnit barvu pigmentových skvrn. Na trhu je široká řada kosmetických přípravků, které vám zmírní tento problém.

Odstranění pigmentových skvrn léky

Na trhu existují léky, které ovlivňují tvorbu melaninu, podporují rychlejší obnovu kůže. Ovšem jejich poměrně velkou nevýhodou je časté podráždění kůže.

Odstranění pigmentových skvrn fyzikálními metodami

U tohoto typu odstranění se využívá tzv. intenzivní pulzní světlo IPL, které vede k** celkovému omlazení pokožky** a odstranění nežádoucích kosmetických vad. Je prokázáno, že IPL záření má pozitivní vliv na produkci kolagenu a prokrvování kůže a tím má účinek její strukturu. Zhruba 14 dnů před ošetřením se neopalujte, nepoužívejte fotosenzitivní léky, antibiotika, exfoliační krémy.

Princip ošetření pigmentových skvrn IPL zářením

Díky svému dokonalému chladícímu systému, až -4°C, se stává ošetření na tomto přístroji téměř bezbolestnou procedurou. Díky možnosti optimálního nastavení parametrů záblesku nedochází k popálení kůže. Ošetření IPL je vhodné opakovat 5 až 8x, v intervalech jednoho až třech týdnů, dokud sražený pigment nezmizí.

Vysoká účinnost ošetření se dosahuje především u tmavých skvrn. Výborné výsledky již po prvním ošetření. Ihned po ošetření může pigmentová skvrna výrazně ztmavnout.

Změna pigmentových skvrn po IPL ošetření

Na ošetřovaném místě se vytvoří po proceduře jemné stroupky, které vypadají jako zvýrazněná pigmentace a samy se během 1-2 týdnů postupně sloupnou. Stroupky rozhodně neodstraňujte. Mohlo by totiž dojít k slabé jizvičce, která by se časem znormalizovala.

Odstranění pigmentových skvrn chemickým peelingem

Chemický peeling představuje neinvazní metodu, která se postará kromě odstranění pigmentových skvrn o omlazení a projasnění zralé, stárnoucí pleti, také vyhlazení jemných vrásek, zjemnění rozšířených pórů, zjemnění jizev po akné.

Aplikace chemického peelingu trvá několik minut. Odborně vyškolená kosmetička, případně lékař nanese peelingovou směs různých látek, nejčastěji však hydroxy-kyselin, pomocí štětečku na obličej. Po zákroku následuje ošetření pleti vhodným ošetřujícím krémem, pleť se poté začne postupně obnovovat.

Při hojení nemocná, nebo chorobnými projevy postižená pokožka je obnovena novými, mladšími buňkami kůže. Toto probíhá během několika dnů, někdy až týdnů, podle toho, zda se jedná o povrchovou, či hloubkovou aplikaci chemického peelingu.

Chemický peeling je vhodné si nechat aplikovat v podzimním a zimním čase, neboť v jarním a letním období je zvýšená intenzita záření, jenž také může znamenat vyšší výskyt případných komplikací.

Odstranění pigmentových skvrn laserem

Lasery využívají přednostního vychytávaní energie laserového paprsku pigmentem zbarvenými buňkami. Dochází tak k selektivní fototermolýze, jenž odstraňuje zbarvení buněk. Výhodou laserového paprsku, oproti například kosmetickým produktům, chemického peelingu aj., je to, že zasáhne postižené místo a nepoškodí okolní tkáně. Laserové ošetření trvá jen pár minut. Tak, jako u IPL, chemického peelingu, počítejte s nutností opakování procedury, aby bylo dosaženo spolehlivého a viditelného výsledku, zpravidla 2 - 4 ošetření, podle povahy pigmentace.

Co předchází samotnému ošetření laserem

Před ošetřením laserem, prokonzultuje s odborným lékařem možnosti laseru.  Lékař zhodnotí Váš celkový zdravotní stav i případné kontraindikace k výkonu, zjistí také možné některé dědičné zátěže k estetickému problému, navrhne Vám nejvhodnější způsob odstranění pigmentových skvrn. Také jakých výsledků bude dosaženo, jak postupovat po ošetření aj. V případě, že by lékař zjistil, že není něco v pořádku, tak vás může odmítnout nebo vám nabídnout jinou variantu.

Budete-li mít jakékoli otázky k ošetření, sdělí Vám podrobnosti a dotazy zodpoví příslušný lékař.

Princip ošetření pigmentových skvrn laserem

Paprsek laseru pigment rozstřelí na mikroskopické částečky, které bílé krvinky postupně odplaví z těla. Ošetření trvá několik minut, dle rozsahu ošetřované plochy.

Bolestivost při ošetření laserem

Pro většinu pacientů není odstranění pigmentových skvrn nijak bolestivé. Ošetření je vnímáno jako určité štípnutí. Ve většině případů není nutné tedy znecitlivění. Na vyžádání, nebo v případě ošetření větších ploch, je samozřejmě možno použít znecitlivující masti.

Jak se chovat po ošetření laserem

Snažte se vyhnout slunečnímu záření, čímž nemyslíme jen opalování na přímém sluníčku, ale také v soláriu. Používejte kvalitní kosmetické produkty s ochranným UV faktory. Máte-li pleť se sklonem k pigmentací, vynechejte slunění definitivně. Další zvláštní opatření nejsou potřebná.

Většina ošetření se hojí bez jakýkoli stroupků.

Výsledek po ošetření laserem

Na celkový výsledek léčby se můžete těšit s odstupem pěti až šesti týdnů.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id18867 (novesluzby.cz#22089)


Přidat komentář