Ostropestřec mariánský

Onemocnění jater nebo rakovina jsou závažná onemocnění. Dá se s nimi však bojovat a přecházet jejich vzniku. K tomu napomáhají přírodní produkty, kdy jedním z nich je výtažek z ostropestřce mariánského.

Léčivý bodlák

V přírodě se nachází většina léků, které potřebujete k léčbě vašich onemocnění. Lidé se již v dávných dobách orientovali směrem k přírodě, mnohem více než v současné moderní době. Pokud trpíte  více či méně vážnou nemocí, vždy směřujete k lékaři.

Lékaři vám pak na základě vyšetření předepíší léky, které mohou být různého původu. Buď jsou na chemické bázi, ale v mnoha případech jsou léčivé látky předepsaných prášků přírodního původu. Extrakty z rostlinek či jiných řas, živočichů jsou vmíchány a spojeny do struktury dnešních léčiv.

Příroda je mocná, je léčivá. Proto na ni nezapomínejte a zkuste se více informovat o přípravcích, které jsou založené na čistě přírodní bázi. Jednou z rostlinek, která napomáhá léčit, je také ostropestřec mariánský, který můžete považovat za „léčivý bodlák“.

Ostropestřec mariánský a jeho charakteristika

Ostropestřec mariánský, svým latinským názvem Silybum marianum, právem považujeme za léčivý bodlák. Jeho pozitivní účinky na organismus, zejména na játra, byly prokázány již ve starověku. Již v této době znali léčivé účinky této rostlinky a hojně jich využívali pro léčbu neduhů.

Ostropestřec mariánský, jinak také mléč zelinný, mléčný bodlák, je rostlinka jednoletá nebo pololetka a pochází z rodu Asteraceae. Vzhledem připomíná náš bodlák. Jeho květy jsou krásně sytě růžové nebo zbarvené do fialova, listy jsou ostré, špičaté světle zelené barvy. Na povrchu jsou jakoby postříbřené.

Tato rostlina má svůj původ v jižní Evropě, postupně se rozšířila do Asie a dnes ji najdete růst téměř kdekoliv. Ostropestřec dorůstá výšky kolem 40 až 100 centimetrů, stvol je výrazně rýhovaný a v některých částech pokrytý bílými vlákny. V současnosti se pěstuje uměle pro lékárenské účely.** **

Medicínské využití - Silybum marianum

Ne však celá rostlinka je využitelná v medicíně. Ostropestřec kvete krásným velkým květem o průměru 4 až 5 centimetrů. Sezóna květu je v letních měsících, tedy od června do srpna. Květy jsou výrazně zbarveny do růžové či purpurové barvy.

Pro medicínské účely se nepoužívají ani stonek ani listy, ale zásadně semínka. Semínka, která musí být již zralá. Ta v sobě obsahují řadu nezastupitelných látek, které napomáhají při regeneraci organismu, prevenci a léčbě různých onemocnění.

Jaká onemocnění ostropestřec léčí?

Zralá semínka z ostropestřce mají široké využití. Mohou být využívána k prevenci, zajištění správné funkce vnitřních orgánů a jejich očistě, ale také k podpoře při léčbě různých forem onemocnění.

Mezi ně patří:

 • léčba jaterních onemocnění – např. alkoholická cirhóza, jaterní steatóza
 • ochrana jater před toxickými látkami a jedy – např. také při léčbě otravy muchomůrkou zelenou
 • léčba hepatitidy
 • podpora správné funkce žlučníku a léčba jeho onemocnění
 • prevence a léčba nádorů prostaty
 • prevence před aterosklerózou – ostropestřec působí příznivě na hladinu „dobrého“ cholesterolu HDL
 • pomáhá při prevenci při onemocnění diabetem
 • účinné látky chrání kůži před slunečním zářením – tímto přechází vzniku rakoviny kůže, dodává potřebnou ochrannou vrstvu
 • potlačuje rozvoj hormonálně regulovaných nádorů – nádory prostaty, děložního čípku a prsu
 • napomáhá zlepšovat paměť a koncentraci

K poškození jater může dojít rychleji, než si umíte představit. Stačí jedna těžší nemoc, větší množství užívaných antibiotik nebo např. prodělaná mononukleóza, o které jste neměli ani ponětí. To všem může vést k nadměrnému zatížení jater, jejich zvětšení a zhoršené funkci. Špatně fungující játra jsou pak velkým problémem, který se projevuje únavou, nedostatkem energie, chuti do života.

Účinné látky ostropestřce

Léčebné látky jsou získávány ze zralých semínek. Silný extrakt, který se z nich získává, se nazývá silymarin. Silymarin je směs flavonolignanů, což je chemicky neidentifikovatelná frakce a je obsažena v semínkách ze 70 až 80 procent. Tento flavonolignanový komplex má v sobě účinné látky silybin a isosilybin. Silybin je látka, která je vysoce účinná při otravě muchomůrkou zelenou.

Silymarin byl využíván již ve středověku. Prvotní využití bylo pro léčbu jater a postupným zkoumáním se objevovaly další příznivé účinky. Jeho působení je zaměřené na buněčnou regeneraci.

Pokud budete užívat semínka ostropestřce nebo jakýkoliv jiný produkt, silymarin bude mít příznivý vliv na obnovu buněk, bude působit jako přírodní antioxidant, stabilizuje buněčnou membránu. Posiluje a ochraňuje buněčnou strukturu jater. Napomáhá k obnově buněk a k regeneraci tohoto orgánu, který je čističkou těla.

Chemoprotektivní látky ostropestřce

Ochranný vliv ostropestřce na organismus se také jinak nazývá chemoprotektivní. Jedná se o ochranu organismu před škodlivými látkami, tedy alkoholem, drogami, jedy, které můžete přijímat z potravy či jiným způsobem.

Chemoprotektivní látky nejsou obsaženy jenom v ostropestřci, ale také v řadě jiných rostlin, například v ovoci, zelenině nebo koření. Základem těchto látek je ochrana trávicího traktu.

Trávicí trakt je motorem každého organismu. V břiše se nachází imunita, tedy kompletní ochrana před onemocněními, schopnost odolávat různým nachlazením, chřipkám, angínám a jiným závažným onemocněním. Pokud dojde k poškození mikroflóry obsažené zejména ve střevech a v žaludku, oslabený organismus pak není schopen obrany proti bakteriím a virům.

Ostropestřec chrání žaludek, tenké střevo a tlusté střevo před negativním účinkem škodlivých bakterií, před plísněmi, které komplikují samotný trávicí proces, před radikály, které vyvolávají stále se opakující záněty. Opakované záněty ve výsledku vedou k nádorovému bujení tkáně, tedy k rakovině.

Vliv silymarinu na nádorová onemocnění

Účinné látky silybin a isosilybin pomáhají při prevenci a při zabránění bujení rakoviny. Může se jednat o rakovinu prostaty, prsu, děložního čípku, nebo také rakovinu jater. Výzkumy prokázaly, že má vysoce příznivý vliv i při tomto druhu rakoviny.** **

Funkce účinných látek je jediná, zabránit spojení nádoru s krevním oběhem. Pokud vznikne v těle nádor, tak i tato buněčná struktura musí být vyživována. Proto se nádor po určité době snaží donutit organismus, aby došlo k jeho napojení na krevní oběh. Jakmile dojde k napojení, tak nádor dostává potřebnou výživu a může růst. Do nepoškozeného organismu pak prostřednictvím cév uvolňuje své buňky a tím prorůstá neboli metastázuje do zdravé tkáně organismu. Tím dojde k rakovinnému bujení.

Látky ostropestřce snižují hladinu určitých bílkovin, které mají za úkol stimulovat vznik a tvorbu nových cév. Pokud nejsou tvořeny nové cévy, tak se nemůže nádor napojit na krevní oběh a zůstává bez výživy.

Nežádoucí účinky ostropestřce

Pokud se rozhodnete zapojit ostropestřec do svého léčebného programu, zajisté neuškodí se poradit se svým ošetřujícím lékařem. Lékař má vždy nejlepší přehled o vašem zdravotním stavu a poradí vám, jestli je přípravek vhodný k užívání ve vašem konkrétním případě. Lékařskou konzultaci v žádném případě nepodceňujte.

Můžete jej také užívat jako prevenci proti onemocněním a pro posílení organismu. Nežádoucí účinky této rostlinky prozatím nebyly prokázány, a to ani za předpokladu vyššího dávkování. I přes to si při koupi vždy řádně prostudujte příbalový leták, zjistěte si informace o značce, zda-li má potřebnou certifikaci, jaké množství účinné látky daný doplněk obsahuje.

Optimální denní dávka silymarinu byla stanovena na 200 až 400 mg.

Kombinace s dalšími léčivými látkami

Ostropestřec můžete zakoupit buď samostatně, nebo jej často najdete v tabletkách v kombinaci s jinými účinnými látkami. Na trhu existují produkty ostropestřce spolu s omega-3 polynenasycenými kyselinami, se selenem, v současné době se zkoumají účinky v kombinaci se zeleným čajem.

Ostropestřec v obchodě

V obchodech se zdravou výživou nebo v lékárnách jsou dostupné různé formy přípravků, které obsahují silymarin.

Užívat jej můžete ve formě:

 • tabletek – existují buď pevné tabletky nebo želatinové kapsle, které v sobě obsahují olej ze semínek
 • čajů – čaje jsou vhodné pro nenáročnou detoxikaci a ochranu organismu, mohou být složené buď výhradně z ostropestřce nebo můžete narazit na směs bylinek, které mají za úkol očistu a ochranu jater
 • semínek – na pultě v obchodech se zdravou výživou jsou také čistá semínka ostropestřce, pokud máte rádi „zobání“, tak můžete užívat tento přírodní lék v podobě semínek, která nejsou nijak upravovaná a zpracovaná
 • oleje – k dostání je také čistý olej z ostropestřce, který má velmi jemnou a lehce nahořklou chuť, můžete jej konzumovat v této formě přidáním do různých studených pokrmů, ideálně zeleninových salátů.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id18764 (novesluzby.cz#21124)


Přidat komentář