Osteoartróza - nejčastější kloubní onemocnění

Osteoartróza je nejrozšířenějším kloubním onemocněním. Důvod vzniku je buďto genetická predispozice, časté kloubní záněty a samozřejmě nadváha. Nemoc se nedá zcela vyléčit, postižený se s ní musí naučit žít.

Nejčastějším revmatickým onemocněním je bez pochyb osteoartróza. Trpí ji až 80 % populace nad 50 let, avšak jsou i případy, kdy se nemoc projeví u lidí mnohem mladších. Onemocnění se projevuje nejprve na chrupavce. Ta ztrácí svoji celistvost, zvláčňuje se a také postupně ubývá. Tím může docházet až k miniaturním zlomeninám na kostech.

Osteoartróza = nerovnováha mezi tvorbou a odbouráváním

Osteoartróza vlastně znamená nerovnováhu mezi tvorbou nových stavebních kamenů chrupavky a odbouráváním těch starých. Logicky tedy se tvoří málo nových stavebních kamenů a rychle ubývá těch starých. Taková chrupavka není schopna vázat na sebe potřebné množství vody a tím je méně odolná. Někdy nastávají prvotní změny na kosti pod chrupavkou. V této části se kost láme a ovlivňuje tak výživu chrupavky, která je samozřejmě chabá. Načež organismus reaguje obranně a to vytvářením různých výrůstků na kosti.

Důvody vzniku osteoartrózy

Dědičná predispozice

Časem však je normální, že i obyčejná chrupavka ztrácí svoji pružnost. Jedná se o zcela normální projev stáří a také záleží na dědičných předpokladech, či celkovému stavu organismu. Obvykle jsou predispozice k osteoartróze dané a člověk s ním nic nenadělá. Může jediné, jedná-li se o dědičnou predispozici, včas reagovat a nechat se vyšetřit.

Zranění, mechanické faktory

Dalším důvodem vzniku osteoartrózy jsou mechanické faktory. Kam se řadí samozřejmě časté úrazy či je netypické a namáhavé kloubní úkony. Velice častým takovým úrazem bývá vykloubení kloubu, u dětí se setkáváme s vykloubením kyčelního kloubu (není následkem úrazu), které když se neléčí, vede v dospělosti k těžké osteoartróze. Takový člověk od mala má jakoby pajdavou chůzi. Dítě se léčí podáváním tzv. řemínků, těžší stavy pak sádrováním apod.

Normální stabilitu kloubů může narušit také zvýšená viklavost kloubům neboli hypermobilita. Nadměrnou viklavostí dochází také k abnormálním nárazům na chrupavku, která se poškozuje a vede tak k osteoartróze.

Ale zpět k úrazům a nadměrným používáním jednoho kloubu, jak například** u fotbalistů**, jenž trpí na osteoartrózu kolenního kloubu, lidé píšící často na počítači zase osteoartróza kloubů na horních končetinách a třeba baletky zase na osteoartrózu hlezna, která se jinak vyskytuje velice vzácně.

Obezita, nadváha

No a pokud jde o kloubní onemocnění, je velice častým důvodem vzniku obezita. Netřeba ani zmiňovat více. Normální klouby, které jsou zatíženy více, než by snesly také vše neudrží. Vykloubení a deformace dolních končetin do tvaru X a tím nerovnoměrné zatížení na plochu chrupavky vede i k její deformaci.

Kloubní zánět

A samozřejmě ke vzniku osteoartrózy vede také onemocnění, z nichž je obvyklý kloubní zánět. Opakovaný a tedy chronický zánět může snadno vyústit v osteoartrózu. Anebo naopak již rozvinutá osteoartróza a drobné úlomky kostí mohou vést k druhotným zánětům kloubů.

Jak poznáme osteoartrózu?

No a jak že se osteoartróza projevuje? V první řadě je to bolest kloubů. To zpozoruje každý a také proto odchází k lékaři. Nejčastěji jde o bolest vznikající při dlouhém pobytu v jedné poloze, například dlouhá cesta dopravním prostředkem, sledování TV, v kině či divadle apod. Bolest pak může být tak nepříjemná, že donutí člověka vstát, narovnat se, a protáhnout se.

Bolestivé klouby a onemocnění osteoartrózy se projevuje také bolestí kloubů při dlouhém stání na nohou.

Příznaky osteoartrózy se dají zpozorovat po úraze. Na úlevu od bolesti pomáhají jedině antirevmatika. Při dlouhotrvajících bolestech obvykle přichází na řadu léčba kloubní náhradou.

Formy projevu nemoci

Onemocnění osteoartrózy má několik forem projevu. První z nich je nepříjemný kosmetický defekt. Jde o ztvrdnutí kloubů prstů na ruce, které je však naštěstí velice vzácné. A pokud už se vyskytne, je obvykle dědičné.

Další formou je postižení páteře, nejčastěji v oblasti krční a bederní. Projevuje se výrůstky na obratlích.

Třetím typem je osteoartróza váho nosných kloubů, jako jsou kyčle a kolena. Tato forma je nejzávažnější a také bohužel velice častá. Někdy je prvotním znakem osteoartrózy tohoto typu vytočení kloubů, buďto do O nebo do X.

Posledním a čtvrtým typem osteoartrózy je forma generalizovaná, což je postižení hned několika částí - páteř, kolena, kyčle, ruce apod.

K rozlišení osteoartrózy od jiných chorob se používá rentgenový snímek. Chrupavka totiž za normálních okolností propouští rentgenové paprsky a tak se na zdravé kostře promítnou kosti od sebe vzdálené, nedoléhající. Nezdravá chrupavka však svým složením již paprsky nepropouští a tak ji lze vidět.

Diagnóza: osteoartróza

Zjistí-li nám lékař osteoartrózu, není sice co slavit, za to se nemusíme bát trvalé invalidity. Ta je velice vzácná a bývá doprovázena jiným onemocněním. Nemoc nemá postupující charakter, to znamená, že se postupně nezhoršuje a úpravou životního režimu může žít člověk normální život.

S osteoartrózou se tedy dá žít v celku normální život. Problém u většiny nemocných je, že mají pocit při cvičení a jakékoli námaze, že jim pohyb onemocnění ještě zhoršuje. To však není až tak úplně pravda. Člověk s osteoartrózou by naopak cvičit měl a posilovat tak svalstvo, aby bylo schopno nosit váhu těla a omezovat zátěž pouze na klouby. V prvních dvou až třech měsících je bolestivost pohybového ústrojí značná. Po této době se začíná omezovat a nemocný při dostatečném cvičení a odpočinku se cítí poměrně dobře. Důležité je vytrvat a nic nezanedbávat.

Mimo příslušné cviky, se kterými by měl pomocí fyzioterapeut, by nemocný s osteoartrózou neměl vynechávat pravidelné procházky, cvičení v bazénu nebo samotné plavání. Vhodná je také cyklistika. Nutno však podotknout, že se nesmí jednat o dlouhodobé túry ani v cyklistice, ani v chůzi a jiné činnosti.

Snížit osobní váhu

Osteoartróza je také onemocněním podporovaným nadváhou, proto každý, který má více kil, než by bylo zdrávo, měl pracovat na jejich omezení. Není však namístě zavést přísnou redukční dietu, spíš se zamyslet nad svými stravovacími návyky a upravit je. Doplňkem by samozřejmě mělo být cvičení.

Osteoartrózu nelze zcela vyléčit

Otázkou každého nemocného při stanovení diagnózy je možnost úplného vyléčení potíží. Což by bylo jistě velice výborné, ale zatím bohužel osteoartrózu není možné zcela vyléčit. Úprava životního stylu, stravovacích návyků a cvičení by měla nemocnému jedině prospět. Od bolesti a posílení chrupavky se podávají léky. Jestliže je onemocnění tak vážné, že postižený nemůže v noci spát a při léčbě se již vypotřebovala celá řada možných pomocníků, začíná se hovořit o umělém kloubu. Je však nutné připomenout, že náhrada kloubů vyřeší pouze ukrutné bolesti, nikoli problémy s osteoartrózou. Vždy je nutné dodržovat jistý režim a nevynechávat jak cvičení, tak odpočinek a vytrvat u stravovacích návyků. Každý lékař vám řekne, že vlastní kloub je lepší, než ten umělý.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id18833 (novesluzby.cz#21817)


Přidat komentář