Opary na rtech - léčba

Opar na rtech je postrachem nejen žen, ale i mužů. Nevypadá příliš hezky, je bolestivý a kazí nám náladu. Jak ale opar vyléčit co nejdříve? Lze mu zabránit při rychlém zakročení? Jaké prostředky bychom měli používat?

Zhruba devadesát procent lidské populace zažilo ve svém životě nepříjemný pocit svědění rtů doprovázený jedním či několika drobnými puchýřky. Téměř všichni už znají odpověď na nevyřčenou otázku: O co se jedná?

Onemocnění se nazývá opar a vyskytuje se nejen v zimních měsících, ale také v období léta. Rovněž nenapadá jen rty, ale také okolní krajinu, genitálie či jinou část těla. V takovém případě se jedná o pásový opar, který je nakažlivý a v určitých případech může být i životu nebezpečný.

Co je to opar?

Opar neboli herpes je infekční onemocnění, které způsobuje** virus Herpes simplex**, konkrétně typ 1, jež je zodpovědný za opary v oblasti obličeje, nejčastěji na rtech. Opar se může vyskytnout přímo na rtu nebo v jeho přímém okolí, popř. se objeví na pomezí rtu a kůže.

Opar patří mezi onemocnění, které, pokud člověk dostane jednou, dostane i podruhé. Málokdy je tomu jinak. Nedá se jej tedy úplně zbavit. Avšak dodržování správných hygienických návyků a preventivní opatření mohou návštěvy herpes virů minimalizovat.

Kdy můžeme opar dostat?

Opary se přenáší přímým kontaktem s nakaženým, nejčastěji se jedná o líbání, nebo i nepřímo, např. používáním stejného ručníku na obličej a tělo, pití ze stejné skleničky či používání stejných příborů. Nejobvyklé, pro výskyt oparu, nejsou ani situace, kdy jsme ve stresu či trpíme nedostatkem spánku. Opary také často doprovázejí nachlazení, zejména rýmu, horečku či jiné onemocnění. Jakékoli oslabení naší obranyschopnosti může tedy vést k rozvoji Herpes simplex viru.

Mimo tyto faktory se opary vyskytují i v létě, a to z přemíry sluníčka a příliš vysokých teplot. Opar se může náhle objevit také při nervozitě nebo prožijeme-li traumatickou událost. Často také opary doprovází alergickou reakci na určitý podnět, nejčastěji potravinu. Po užití léků proti alergii ale obvykle ustupují.

Nejnakažlivější je herpes v době, než puchýř tzv. „zcela nevyroste“, nepraskne a neutvoří se strup. Doba trvání léčby se různí podle toho, jak je opar velký a kde se nachází. Opar, až do jeho úplného vymizení, můžeme mít až čtrnáct dní, úlevu od bolesti však pociťujeme obvykle do 5 dní od prvních příznaků.

Příznaky

Skutečnost, že se nám pravděpodobně dělá opar, poznáme většinou podle brnění a svědění rtu. Rovněž se nám ret zvětšuje a začínají se objevovat drobné vřídky (nebo také jen jedna velká boule). V tomto stádiu je důležité si na rty nesahat (snižuje se tak možnost přenosu infekce), přestože nepříjemně svědí. Obvykle se prvotní příznaky objevují v noci, když tělo odpočívá, a ráno se probudíte již s plně nateklými rty.

Po pár dnech mohou puchýřky prasknout či jen volně zasychají. Opar se postupně změní ve strupovitou krustu, kterou ale nestrháváme ani nerozmáčíme např. častým olizováním. Bolest oparu a okolí může přetrvat, zejména pokud strup praskne.

Léčba oparu

Pokud na opary trpíte, jistě máte doma nějakou tu výbavu a už víte, co dělat. Pokud ale ne, máme pro Vás několik rad. Záleží na tom, v jaké fázi se opar nachází.

Již při prvních příznacích lze dalšímu rozvoji oparu zabránit. Pomáhají k tomu různé antivirové přípravky (obsahují nejčastěji acyclovir), obvykle ve formě mastiček, které jsou volně prodejné v lékárnách. Zde Vám také mohou doporučit i další přípravky na léčbu oparu. V případě, že máte oparů více, mohou Vám být nabídnuty i léky ve formě tabletek.

Pokud ale nemáte poblíž žádnou lékárnu a mastičku nemáte, pak můžete opar potřít i klasickou alpou či slivovicí (samozřejmě pokud opar nepraskl a je uzavřený). Alpa (stejně jako jiný alkohol) bude puchýřky postupně vysušovat a opar se již nemusí dále zvětšovat. Obdobně jako alpu můžete vyzkoušet i zubní pastu, kterou si potřete postižené místo. Jakmile se pasta začne odlupovat, navlhčete postižené místo a zbytky jednoduše rozpusťte. Po uschnutí naneste znovu.

Na léčbu oparu je vhodné použít také bylinky nebo propolis, jejichž výtažky potíráme postiženou oblast. Účinný je také olejíček z Tea Tree. Opar je možno i chladit kostkou ledu, zmenšíme tak puchýřky i otok. Pomáhá i mléčný obklad, kdy opar potíráme klasickým mlékem.

Opar vypadá velmi nevzhledně, zejména pokud je rozpraskaný nebo při jeho poslední fázi, kdy našim rtům dominuje tmavý stroupek. Proto lze opar v jakékoli fázi zakrýt náplastmi na opary (nejčastěji Compeed), které redukují zčervenání, léčí a nevytváří se pod nimi strup. Také izolují postižené místo a zabraňují tak jeho rozšíření. V rané fázi mohou růst oparu zcela utlumit. Náplasti perfektně drží a až na osm hodin se postarají o léčbu Vašeho oparu.

POZOR! Při aplikaci jakéhokoli přípravku holýma rukama dbejte na dostatečnou hygienu a před i po aplikaci si důkladně umyjte ruce.

Zvýšená hygiena a dostatek vitamínů

Po dobu léčení oparu nezapomínejte ani na další hygienická opatření, zejména vlastní sklenička (po vypití ji dobře omyjte), vlastní ručník jen na obličej (na místě jsou jednorázové papírové ubrousky), přímý kontakt líčidel a postiženého místa se nedoporučuje. Dávejte pozor při běžných činnostech jako je čištění zubů, líčení či holení.

Kromě výše uvedených možností léčby je vhodné zařadit v průběhu léčby do svého jídelníčku více mléčných výrobků, ovoce a také zeleniny, aby se zvýšil příjem vitamínů. Je vhodné rovněž doplňkově užívat vitamín B a E. Dodržujte samozřejmě pitný režim, aby se tělo nedehydratovalo.

Při oparu určitě vynechejte čokoládu, kyselé a přesolené potraviny. Zbytečně by dráždily postižené místo a doba rekonvalescence by se zbytečně prodloužila.

Jak se bránit

Lépe, než léčit již narůstající herpes, je jeho vzniku předcházet a dodržovat preventivní opatření. Důležité je nesahat si na obličej a rty, pokud jsme si předtím neumyli ruce. Ve slunečných dnech, ale i jindy, chraňte rty ochrannými prostředky před vysušením.

Užívejte doplňky stravy, zejména vitamín B, který účinně bojuje proti oparům, a C. Na škodu nejsou ani prostředky podporující imunitní systém. Zeptejte se tedy svého lékaře či lékárníka, které spektrum je pro Vás nejvhodnější. Pro pivaře je určitě dobrou zprávou, že vitamín B lze získat i z piva.

Do svých stravovacích návyků přidejte hodně ovoce a zeleniny, dostatek mléčných výrobků, obohaťte svůj jídelníček o pokrmy z ryb, hlívu ústřičnou či produkty ze sóji. Pijte také hodně vody a bylinkové čaje, včetně zeleného, abyste z těla vypudili škodlivé látky. Celkově konzumujte hlavně takové potraviny, které zvyšují Vaši obranyschopnost.

Po psychické stránce byste neměli podléhat stresu, dostatečně odpočívejte a provozujte nějaký sport, aby se Vaše tělo udrželo v kondici.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id18968 (novesluzby.cz#24428)


Přidat komentář