Opar rtu - a jak mu předcházet

Opar se většinou objeví neočekávaně. Opar, neboli herpes se vyskytuje ve třech formách, a to opar rtu, opar na genitálu a pásový opar. Přičemž opar rtu je nejrozšířenější. Uvádí se, že v dospělosti se s ním setká až 90 % populace.

Pokud už jste někdy opar měli, je velmi pravděpodobné, že se znovu vrátí. Virus totiž přetrvává v těle a opar se může aktivovat při každém oslabení imunity organismu. Jediné, co proti vzniku oparu můžete udělat, je konzumovat látky posilující imunitu, multivitamínové přípravky, aminokyselinu lyzin a hlídat si složení potravy.

Další typy oparu

Opar na genitálu

Řadí se mezi pohlavně přenášené nemoci. Při prvním výskytu dochází ke vzniku vřídků v okolí genitálií a konečníku. Opar je velmi bolestivý. U žen se může opar rozšířit až do močové trubice. Opar na genitálu rozhodně nepodceňujte, může s sebou přinést mného komplikace.

Pásový opar

Může vzniknout kdekoliv na těle. Mívá mnohem závažnější průběh. U dětí se poprvé projevuje jako plané neštovice. Mezi příznaky u dospělého člověka patří symptomy chřipky, svědění a bolest a poté objevení se vodnatých puchýřků. Pásový opar se léčí většinou měsíc. Jde o velmi závažné onemocnění.

Opar rtu

Jak opar rtu vypadá

Jde o bolestivé puchýřky naplněné infekční tekutinou, které se většinou objevují na rtech. Mohou se ale také vyskytovat v oblasti očí, na tvářích a v nosní sliznici. Jelikož je virus infekční, přenáší se nejen slinami, ale také dotykem. Většina infikovaných si tak opar roznese dál.

Příčiny vzniku oparu rtu

Opar rtu je vyvolán herpesvirem 1 (HSV – 1). Zdrojem infekce může být osoba, která vir vylučuje slinami. Existují i tzv. přenašeči viru, u nichž se samotný opar neprojevuje. Většinou se člověk s virem setká již v dětství. Virus se šíří nervovými vlákny do nervového ganglia, kde přetrvává a odkud se může kdykoliv projevit jako opar. Při první infekci virem u naprosté většiny infikovaných nedojde k žádnému projevu oparu. Virus přetrvává v nervových gangliích a teprve při oslabení nervového systému se aktivuje. Vznik oparu může také způsobit únava, menstruace, stres, nechráněný pobyt na slunci a ve větru.

Jak vznik oparu rtu odhalit

Vznik oparu se v nejdříve projevuje svěděním nebo palčivostí rtu. Opar se ve své prvotní fázi dále projevuje zarudnutím kůže a otokem. V této fázi postižené místo potřete nějakou mastí s obsahem virostatik. Pokud se již tvoří puchýřky, potřete je touto mastí také. Ve fázi tvoření puchýřků už ovšem mast není tak účinná. Spíše pomáhá urychlit průběh a vysušovat puchýřky. Pokud je opar velmi rozsáhlý, zajděte raději k lékaři. Některé účinnější mastičky na léčbu oparu jsou totiž jen na předpis.

5 fází oparu

 • 1. den: Objevuje se pouze svědění a brnění. Již v tomto momentu postižené místo potřete mastí na opary.
 • 2 - 3. den: V této fázi se objevují malé vřídky, které mají nažloutlou barvu.
 • 4. den: Vřídek praská. Tato fáze bývá bolestivá.
 • 5. – 8. den: Vřídek vysychá a vytvoří se strup.
 • 8. – 12. den: Opar začíná mizet. Může po něm ovšem zůstat zarudlé místo a pokud měl opar závažnější průběh, může zůstat i jizva.

Léčba oparu rtu

Jak je již zmíněno výše, opar se potírá mastí, jež obsahuje virostatika. V lékárně můžete bez předpisu koupit například zovirax, či vectavir. Existují také mastičky a tablety, které jsou pouze na předpis. V lékárně Vám poradí, která mastička je pro Vás vhodná. Pokud opar ani po 14 dnech nezmizí, navštivte lékaře. Nepodceňujte také riziko přenosu oparu. Opar je vysoce infekční a přenáší se slinami i dotykem. Může se tedy také přenášet z osoby na osobu. Na opar také funguje zinková mast. Zinek nejenže posiluje obranyschopnost organismu proti infekcím, ale také zlepšuje stav pokožky. Opar můžete potírat vitamínem E, který urychluje hojení tkání a tím urychluje průběh oparu.

Jak předcházet vzniku oparu rtu

 • Pokud trpíte na opary, konzumujte multivitamínové doplňky stravy. Nedostatek vitamínů, totiž může oslabit Váš imunitní systém a způsobit vznik oparu.
 • Dále se doporučuje při jakémkoli podezření na vznik oparu užívat aminokyselinu lyzin, která růst oparu potlačuje a navíc ji lze užívat i dlouhodobě a tak oparu účinně předcházet.
 • Dále můžete zkusit meduňkový krém.
 • Na rty používejte ochranný balzám s SPF minimálně 15. Jedním z faktorů spouštěcích opar je také slunce.
 • Pokud se Vám již jeden opar objevil, nedotýkejte se puchýřků, mohli byste si ho přenést na další místo.
 • Oparu také můžete přecházet stravou. Omezte konzumaci ořechů, čokolády, želatiny, těstovin a celozrnných výrobků. Ty totiž obsahují aminokyselinu arginim, která vzniku oparu napomáhá.
 • Aminokyselina lyzin, kterou naleznete například v mléku a mléčných výrobcích či v sojových bobech, vzniku oparu zamezuje.
 • Jako prevenci se také doporučuje užívání vitamínu B12 a při vzniku oparu přísun tohoto vitamínu zvyšte.

Tip na závěr – opar rtu

Pokud pocítíte příznaky oparu a nemáte u sebe mast na opary, zkuste meduňkový čaj. Vytvořte si silný nálev, nechte čaj zchladnout a pomocí vatového tamponu postižené místo čajem lehce potřete.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id18731 (novesluzby.cz#20840)


Diskuze a zkušenosti

Míša | 06.06.2014 11:30
Re: Opar rtu - a jak mu předcházet Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, jestli je možné abych opakovaně infikovala stejnou osobu oparem, i když ho zrovna nemám? Děkuji za odpověď.

Teri | 24.10.2014 08:28
Re: Opar rtu - a jak mu předcházet Když ho zrovna nemáš, tak podle mě nikoho infikovat nemůžeš. Na opary taky hodně trpím, nebo spíš jsem trpěla, od té doby co beru na podporu imunity hlívu ústřičnou 800mg je to mnohonásobně lepší a já jsem spokojenější. Opar totiž vždycky vyskočil v tu nejméně vhodnou chvíli.


Přidat komentář