Odstranění nadměrného pocení

Máte období, kdy ve zvýšené míře trpíte pocením, spojeným s nepříjemným zápachem? Každý den se sprchujete, používáte deodorant nebo antiperspirant, ale nepomáhá to? Nezoufejte, můžete se Vašeho pocení zbavit. Jak? Čtěte dál.

Každý z nás se potí. Jedná se o fyziologickou reakci lidského organismu, jenž se snaží vyrovnat teplotu lidského těla vůči okolnímu prostředí. Pocením se v podstatě ochlazujeme. Ovšem, když se začneme potit takovým způsobem, že nám nepomohou ani deodoranty, nastává čas s tím něco udělat.

Škodlivé látky se z lidského organismu vylučují hned několika cestami, kdy jednou z nich jsou potní žlázy přítomné v kožní škáře, které zabraňují přehřátí organismu: pomáhají regulovat tělesnou teplotu, odstraňují vodu procesem pocení a v ní i produkty metabolismu. Nejvyšší koncentrace potních žláz je v podpaždí, pod kolenem, na chodidlech i rukách.

Proč u nás vzniká nadměrné pocení

Nadměrné pocení, nebo-li hyperhidrosa, je chorobné pocení, jenž je omezeno na určitou oblast Vašeho těla. Nadměrné pocení přichází povětšinou jako projev celkového onemocnění, a to kupříkladu při určitých endokrinních poruchách. Bohužel nadměrné pocení mívá bezprostřední příčinu, způsobující v dané oblasti nadměrnou činnost potních žláz, nejasnou. Obecně ke vzniku pocení přispívá nezdravá životospráva, duševní labilita, úzkostné stavy. Ke vzniku pocení může také přispět obezita, cukrovka, zvýšená činnost štítné žlázy aj.

Místa na těle postihující nadměrné pocení

Nadměrné pocení můžete zaznamenat na dlaních, v podpaží, na chodidlech, v bederní krajině, v kštici.

Léčení nadměrného pocení

To, zda trpíte chorobným nadměrným pocením, musí se u Vás provést lékařské vyšetření, kdy v případě, že bude nalezena příčina stavu, bude se léčení řídit podle zjištěné příčiny, nebo může být potvrzené fokální nadměrné pocení, a to bez prokazatelné příčiny. Ve druhém případě je bezesporu nejúčinnější léčebnou metodou místní aplikace botulotoxinu.

Produkty pro eliminaci pocení

  • Deodoranty – obsahuje velmi malé množství vonné kompozice příslušné vůně. Deodorant je přípravek, který bojuje tělesným pachem spojeným s rozkladem potu. Deodorant různým způsobem zakrývá pach potu, například parfemací, retencí.
  • Antiperspiranty -  omezuje sekreci potu z potních žláz, čímž sníží vlhkost, která vzniká v podpaží, či nohou. Jedná se o přípravek, který potlačuje i reguluje problémy s nadměrným pocením. Většina antiperspirantů obsahuje aluminiové soli, jenž do určité míry blokují potní kanálky, čímž omezují pocení.
  • Ochranné, absorpční podpažní vložky – jednorázové podpažní vložky proti zápachu i skvrnám při pocení. Vložky jsou bezpečné pro veškeré tkaniny. Ochranné vložky poskytují skvělou ochranu před zbarvením i zápachem. Vložky disponují širokými lepícími pásky, jenž zajišťují bezpečné upevnění po celý den nošení. Pro nošení vložek nepotřebujete žádné speciální připínání, pásky. Vložky jsou vhodné pro ženy i muže.
  • Ubrousky eliminující pocení – ubrousky jenž blokují potní žlázy a současně chrání proti podráždění i uklidňují pokožku. Ubrousky Vás udrží v suchu, a to po celý den, každý den.
  • Crystal Body deodorant - účinně zabraňuje šíření tělesného pachu, a to bez škodlivých chemických látek. Jedná se o 100% přírodní produkt.
  • Crystal Roll-On deodorant – deodorant jenž eliminuje pach neviditelnou ochrannou vrstvou. Deodorant nelepí, nevytváří skvrny, hypoalergenní, bez parfemace.
  • Bylinná čajová směs – pomůže při nadměrném pocení, a to zejména, je-li jeho příčina v nervovém původu. Ostružiník list, jahodník list, yzop nať, ořešák list, šalvěj list, lékořice kořen, lišejník islandský, andělika kořen, nátržník kořen uklidňují, tlumí činnost potních žláz, a to působením na vegetativní nervy. Čaj se pije dlouhodobě, nebo v období zvýšené zátěže organismu.
  • Bylinná koupelová směs – pro bylinkovou koupel proti pocení využijte bylinek, jako je lipový květ, dubová kůra, rozmarýn. Bylinky účinně stahují kožní póry, čímž pomáhají omezit pocení.  A co víc, hezky voní. Do koupele můžete použít hotový extrakt z bylinek, nebo si odvar můžete připravit sami. Obecně platí, že necháte bylinky projít vařící vodou a necháte je louhovat po dobu dvaceti až třicet minut.

Jak odstranit nadměrné pocení?

Způsoby odstranění nadměrného pocení jsou:

Botulotoxin proti pocení

Jak již bylo výše uvedeno, nejúčinnější metodou odstranění nadměrného pocení je botulotoxin, neboli nervový jed, jenž je známý pod názvem klobásový jed, kdy pro léčebné účely se používá především botulotoxin typu A, v množství, jenž Vám nemohou způsobit žádná ohrožení.** Botulotoxin** je vytvářen bakteriemi druhu Clostridium botulinum.

V čem spočívá princip botulotoxinu

Principem účinku je zabránění převodu vzruchů z určitého typu nervových vláken na sval, či potní žlázy. Z toho důvodu se botulotoxin využívá při léčení projevů nadměrné chorobné svalové aktivity v neurologii, dále na odstranění vrásek způsobených zvýšenou činností mimického svalstva v obličeji, a také na léčení nadměrného pocení.

Postup léčby botulotoxinem

Naředěný roztok botulotoxinu Vám je vpraven velmi tenkou injekční jehlou do podkoží v oblasti, kde u Vás dochází k nadměrné činnosti potních žláz, a to obvykle v sérii jednotlivých vpichů. Zhruba za dva až pět dnů od aplikace, můžete očekávat účinek, kdy potní žlázy omezí, až zastaví svoji aktivitu.

Jaký výsledný efekt můžete očekávat po aplikaci botulotoxinu

Účinek aplikace botulotoxinu dosahuje velmi dlouhé doby. Je mít třeba na paměti, že nejde o trvalé vyléčení, ovšem příznivý účinek spočívá v zastavení nebo velmi podstatném omezení činnosti potních žláz v příslušné ošetřované oblasti, a to až na jeden rok i déle. Po této době účinek aplikace botulotoxinu postupně odeznívá a je nutné aplikaci zopakovat, pokud se chcete opětovně těšit z jejich pozitivních účinků.

Léčba pocení pomocí Iontoforézou

Jedná se o elektrickou metodu, při které se aplikuje proud nízké intenzity na chodila, či dlaně namočené v roztoku elektrolytu. Samotné sezení trvá zhruba dvacet minut. Tato sezení je zapotřebí opakovat, a to zpočátku dokonce i několikrát týdně. Nevýhoda u této metody spočívá v dlouhodobém, nebo i stálém opakování, výsledky léčby jsou totiž rozdílné u jednotlivých jedinců.

Léčba pocení pomocí chirurgického zákroku

Možností odstranění nadměrného pocení je i chirurgické přerušení nervového spoje, jenž spouští pocení: sympatektomie.

Nadměrné pocení nohou

Trpíte na pocení nohou? Je důležité, abyste pravidelně dodržovali hygienu, často měnili obuv, ponožky, hlavně pokud nosíte často pevnou a uzavřenou obuv.

Proti pocení nohou zkuste bylinkové koupele. Koupel z přesličky rolní si připravíte ze dvou polévkových lžic sušené bylinky, které přelijete litrem vařící vody, necháte vychladnout zhruba na teplotu lidského těla a v koupeli necháte nohy po nějakou dobu. Podobným způsobem si můžete udělat šalvějovou koupel. Nebo vyzkoušejte koupel z dubové kůry, kdy ji najemno posekáte, povaříte po dobu deseti minut, v poměru hrst kůry na litr vody. V odvaru si poté namáčejte nohy.

Proti pocení nohou také vyzkoušejte solné koupele (kuchyňské, mořské nebo speciální Rochovy soli). Do teplé vody dáte hrst soli a necháte v koupeli nohy po určitou dobu.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id18862 (novesluzby.cz#22014)


Přidat komentář