Odstranění akné - metody, formy, léčba

Akné není jen doménou dospívající mládeže, potrápí i mnohé dospělé. Lze se vůbec akné zbavit? A na jak dlouho? Jedna stránka je odstranění akné a druhá odstranění příčiny akné. Představíme Vám nejrůznější způsoby, jak akné odstranit.

Jaké formy akné existují?

 • Mírná forma akné – jedná se o drobné zarudnutí pleti společně s menším množstvím zanícených bílých pupínků, či černých teček. Pokud nenecháte nic náhodě a začnete akné léčit již v této fázi, společně s pravidelnou péčí o pleť, docílíte vynikajících výsledků a nebudete muset v pozdějším věku řešit odstraňování akné.
 • Střední forma akné – je charakteristická množstvím bílých pupínků, jenž se často zanítí, kdy záněty mají vzhled červeného zatvrdlého místa. Již na pouhý dotek jsou postižená místa často bolestivá. V tomto případě, i kdybyste používali sebelepší krémy a dbali na výjimečnou hygienu. Zde Vám nezbývá, než se svěřit již do rukou odborníků na akné, ať už kosmetičce, či lékaři.
 • Těžká forma akné – jedná s o tzv. cystické akné, pro které je charakteristický výskyt zánětlivých ložisek. U tohoto stupně akné je zapotřebí se obrnit trpělivostí a využít moderní metody estetické medicíny, jako laser, IPL apod.

Jak léčit akné?

Pokud se Vám** objeví na pleti akné** a v jeho mírné formě podceníte jeho léčbu, je třeba počítat s tím, že léčba nebude trvat jen pár dnů, a dokonce ani týdnů. Ovšem platí to, že čím dříve se léčbě akné budete věnovat a svěříte se do rukou odborníků, tím dříve se budete moci těšit ze zlepšeného vzhledu Vaší pleti.

Lehčí formy akné lze zmírnit, odstranit například látkou benzoylem peroxidem, u středních forem je vhodný chemický peeling. U té nejtěžší formy Vám pomůže laser, frakční CO2 laser nebo IPL.

Co dělat, abychom neměli akné?

Prevence by měla být prvotním řešením, abychom nemuseli řešit léčbu našeho problému. Prevence však zařazujeme i po uskutečněné léčbě, a to z důvodu, abychom předešli další léčbě.

 • Jak se chovat, aby se u nás akné nevyskytlo, případně se již znovu neobjevilo? Recept, který by fungoval na každého z nás neexistuje, protože máme jiný typ pokožky, odlišný metabolismus, styl života, ovšem, co můžeme udělat: dodržovat dostatečnou hygienu – snažit se nedotýkat zbytečně obličeje prsty. Bakterie, které máte na prstech, nejsou okem viditelné, ovšem na obličeji způsobí neplechu.
 • Každé ráno i večer před spaním si pleť očistěte pleťovým mlékem a pleťovou vodou nebo čistící pěnou, případně čistícím gelem, aby se Vám nezanítili póry. I když jste večer, v noci sebevíc unaveni, odličte se. Není nic horšího na pleť, než make-up, který máte celý den na pleti společně s částečky prachu, který nasbírá Vaše pleť za celý den.
 • Snažte se být v pohodě. Stres totiž neprospívá nejen Vaší psychice, tělu, ale také stavu pleti.
 • Co se týče stravy, snažte se jíst hodně zeleniny, ovoce, luštěnin, mléčných výrobků a cereálií. Nejenže prospějte pleti, ale odmění se Vám i postava.
 • A v neposlední řadě nezapomínejte na dostatečně dlouhý spánek, jehož deficit se projeví nejen povadlou, našedlou pletí, kruhy pod očima, ale také možným vznikem pupínků.

Jak odstranit akné?

 • Odstranění akné laserem
 • Odstranění akné IPL
 • Odstranění akné chemickým peelingem

Odstranění akné laserem

Laserový paprsek umožňuje zasáhnout jen postižené místo, a to do hloubky jednoho až pěti milimetrů. V této hloubce jsou uloženy žlázky, které způsobují vznik akné. Při samotném ošetření pocítíte jednotlivé doteky laserového paprsku. Bolesti se nemusíte obávat. Ošetření lze přirovnat, jako byste se šlehli gumičkou. Jste-li přesto citliví na bolest, je možné požádat o aplikaci znecitlivujícího krému. Již při prvním ošetření zaznamenáte omezení činnosti zmíněných žlázek. Po ošetření dojde k lehkému začervenání ošetřovaných ploch, které však zmizí již do několika hodin.

V čem spočívá princip odstranění akné laserem

Laser nahrazuje defektivní vazivo zdravou tkání.

Rekonvalescence po ošetření laserem

Bezprostředně po ošetření se u Vás mohou objevit drobné puchýřky, či zarudnutí. Pleť po zákroku se velmi rychle hojí.

Jak se chovat po léčbě laserem

Doporučuje se několik týdnů po ošetření nevystavovat přímým slunečním paprskům, ani soláriu.

Jak se chovat před ošetřením akné laserem

V podstatě obdobně, jako po ošetření, tj. nevystavovat se slunečním paprskům a nechodit do solária, po dobu několika týdnů před ošetřením.

Odstranění akné IPL

Jedná se o intenzivní pulsní světlo (IPL), kdy již po několika ošetření se dosahuje skvělých výsledků. Při samotném ošetření dochází k tepelnému zničení bakterií a současně se významně podpoří proces hojení. Ošetření IPL je vhodné opakovat 5 až 8x, v intervalech jednoho až třech týdnů, dokud akné nevymizí.

Co můžete očekávat po ošetření pleti IPL

Vaše pleť se zjemní, vyhladí a jizvičky po akné se výrazně zmírní až ztratí úplně.

Odstranění akné chemickým peelingem

Chemický peeling Vám nejen pomůže v boji s akné, ale také zjemní již vzniklé jizvičky po akné. Jedná se o neinvazní metodu. Jak probíhá ošetření chemickým peelingem? V kosmetickém salonu, studiu Vám kosmetička nanese peelingovou směs rozličných látek, kdy nejčastěji se jedná o hydroxy-kyselin, za pomocí štětečku na obličej. Po zákroku následuje ošetření pleti, a to speciálním ošetřujícím krémem, kdy se pleť postupně obnovuje. Při hojení nemocná, nebo chorobnými projevy postižená pokožka je obnovena novými, mladšími buňkami kůže. Proces hojení probíhá během několika dnů, někdy až týdnů, podle toho, zda se jedná o povrchovou, či hloubkovou aplikaci chemického peelingu.

Odstranění jizviček po akné

Netrápí Vás „jen“ akné, ale také jizvičky po akné? Zkuste si pleť nechat ošetřit frakčním CO2 laserem, který Vaši pleť velmi jemně obrousí. Princip spočívá ve stimulaci růstu vlastních kolagenových i elastinových vláken. Kromě toho bude pleť omlazena v ošetřovaných oblastech. Frakční laser si poradí i s vráskami, kde je výrazně zjemní. Ošetření se provádí ambulantně, tj. nemusíte být hospitalizováni, v podstatě přijdete na ošetření a po ošetření odejdete domů.

Jak vznikají jizvičky po akné

Akné trápí nejednoho z nás. Pokud akné neléčíme, nebo ho neodborně ošetřujeme, můžeme docílit nepěkných jizviček, které se utvářejí jako výsledek poškození kolagenové vrstvy v kůži.

Faktory, které mají vliv na výsledek odstranění akné

Nezáleží jen na metodě, kterou si zvolíte pro zmírnění, odstranění akné. Svoji roli, to, zda pro Vás bude výsledek uspokojující, má také například schopnost regenerace Vaší pokožky, u jizviček po akné je to jejich stáří, typ pokožky, Váš věk aj.

Jak si vybrat salon, jenž se zabývá léčbou akné

De facto v každém kosmetickém studiu Vám mohou nabídnout** zmírnění až odstranění akné nebo následků po akné – jizviček**. Zde mluvíme o metodách, jako je kosmetické ošetření a chemický peeling. Některá kosmetická studia však mohou disponovat i laserem, IPL apod.

Před tím, než svěříte Vaši pleť do rukou kosmetičky, či lékaře daného studia, navštivte jej osobně a zajímejte se o výsledky, které Vám mohou garantovat. Není-li ve městě, kde bydlíte kosmetické studio, salon, který se zabývá odstraněním akné a tudíž si budete vybírat salon například přes internet, všímejte si internetových stránek, informací, které na nich jsou, ukázek výsledků po ošetření, aktualizace stránek apod. I toto Vám napoví, zda danému salonu jde o aktuálnost, klienty.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id18870 (novesluzby.cz#22152)


Přidat komentář