Nízkokalorické brownies a muffiny - recepty

Lákají Vás brownies či muffiny? Držíte ale dietu, nebo si hlídáte váhu a nechcete zbytečně hřešit? Nikdy jste je neměli a chcete je ochutnat? Existují i nízkokalorické varianty, které si můžete sami upéct. Následující článek Vám s tím poradí.

Brownies - pečený dort s čokoládou

Brownie je něco jako pečený dort s velkým obsahem čokolády. Pochází ze Spojených států, kde se začal péct na konci devatenáctého století. Typický tvar, ve kterém se brownies servírují je plochý čtverec nebo obdélník. Existují také různé varianty příchutí, jako jsou oříškové brownies, nebo tzv. blondies, které se dělají úplně bez čokolády jen s hnědým cukrem.

Jeden takový brownie může obsahovat i 400 – 500 kalorií a 20 gramů tuku. Pokud se budete držet následujícího receptu, jedna porce bude obsahovat „pouze" 180 kalorií a 9 gramů tuku.

Nízkokalorické brownies – recept

Příprava brownies není nijak náročná, stejně tak její doba není dlouhá. Brownies se pečou půl hodiny a dalších patnáct minut si vyhraďte na přípravu ingrediencí a těsta.

Budete potřebovat: 4 polévkové lžíce másla, 50 gramů nasekané čokolády, ¼ šálku nízkotučné zakysané smetany, ¼ šálku cukru krystalu, 2 velká vejce, 1 lžíci vanilkového extraktu (popř. vanilkového prášku), ½ šálku celozrnné pšeničné mouky a sůl.

Postup přípravy: Předehřejte troubu na 160°C. Rozpusťte máslo s čokoládou na mírném ohni. Poté sundejte z ohně a vmíchejte smetanu, cukr, vejce a vanilkový extrakt. Míchejte, dokud se vše nespojí.  Poté vmíchejte mouku a sůl. Těsto nyní nalijte na předem vymazaný plech a pečte přibližně 35 minut. Poté rozkrájejte na čtverce.

Pokud chcete brownies s jinou příchutí, můžete před pečením přidat například karamelové lupínky, či oříšky.

Muffiny - koláčky pečené v dortíkových formách

Muffiny jsou americké i anglické koláčky či vdolky pečené v malých dortíkových formách.  Existuje mnoho druhů muffinů s různými příchutěmi jako jsou borůvkové, čokoládové, oříškové, skořicové nebo i mrkvové. Muffiny pocházejí stejně jako brownies již z devatenáctého století a stále jsou populární.

Jeden muffin může obsahovat i 400 kalorií a 20 gramů tuku. Následující recepty jsou na tom z hlediska kalorické hodnoty podstatně lépe.

Citronovo malinové muffiny – recept

Jde o snadný recept, jehož příprava Vám bude trvat i s pečením necelou hodinu.

Budete potřebovat: 1 citron, ½ šálku hnědého cukru, 1 šálek nízkotučného podmáslí (nebo nízkotučného mléka s citronovou šťávou), olej, 1 velké vejce, 1 lžičku vanilkového extraktu, 1 šálek celozrnné pšeničné mouky, 2 lžičky prášku do pečiva, 1 lžička jedlé sody, sůl, 1 šálek čerstvých nebo mražených malin.

Postup přípravy: Předehřejte troubu na 200 °C. Přichystejte si košíčky na muffiny. Oloupejte kůru z citrónu a spolu s cukrem ji rozmixujte. Poté přidejte podmáslí, olej, vejce a vanilku a šlehejte, dokud se vše nespojí. V míse smíchejte celozrnnou pšeničnou mouku, prášek do pečiva, jedlou sodu a sůl.  Přidejte tuto směs do první směsi s podmáslím a smíchejte, dokud se vše nespojí. Poté jemně vmíchejte maliny. Hotové těsto nalijte do košíčků na muffiny. Pečte 20 – 25 minut.

Jeden citronovo malinový muffin obsahuje přibližně 185 kalorií a 7 gramů tuku.

Dýňové muffiny s čokoládovými vločkami - recept

Ani výroba těchto muffinů Vám nebude trvat déle než jednu hodinu. Budete potřebovat dýňové pyré, jehož přípravu naleznete zde: Domácí dýňový džem.

Budete potřebovat: 1 šálek dýňového pyré, olej, 2 velká vejce, 1 šálek hnědého cukru, 1 ½ šálku celozrnné pšeničné mouky, 1 lžičku prášku do pečiva, ½ lžičky jedlé sody, sůl, kousky čokolády nebo čokoládové vločky na posypání.

Postup přípravy: Předehřejte troubu na 170 °C. Připravte si košíčky na muffiny. Ve velké míse smíchejte dohromady dýňové pyré, olej, vejce a cukr. V další míse rozšlehejte mouku, prášek do pečiva, jedlou sodu a sůl. Poté přidejte do směsi s dýňovým pyré a míchejte, dokud se směs dokonale nespojí.  Vzniklým těstem naplňte košíčky na muffiny (asi do 2/3) a posypte čokoládovými vločkami. Pečte 25 – 30 minut.

Banánové muffiny - recept

Nejlépe chutnají, pokud použijete velmi zralé banány.

Budete potřebovat: 2 velká vejce, 2/3 šálku hnědého cukru, 2 střední rozmačkané banány, 1 šálek nízkotučného podmáslí (nebo nízkotučného mléka se šťávou z citrónu), olej, 1 lžičku vanilkového extraktu (nebo vanilkového prášku), 1 šálek celozrnné pšeničné mouky, 1 lžička prášku do pečiva, ½ lžičky jedlé sody, ½ lžičky mleté skořice, sůl. A můžete také přidat čokoládové vločky a nasekané oříšky.

Postup přípravy: Troubu předehřejte na 200°C.  Připravte si košíčky na muffiny. Smíchejte vejce s hnědým cukrem, poté vmíchejte banány, podmáslí, olej a vanilkový extrakt.  V další míse smíchejte celozrnnou pšeničnou mouku, prášek do pečiva, sodu a skořici. Poté smíchejte vše dohromady. Pokud chcete přidat nasekané oříšky nebo čokoládové vločky vmíchejte je do směsi také. Nebo můžete oříšky nasypat na muffiny. Hotové těsto vlijte do košíčků na muffiny a pečte 15 – 25 minut.

Jeden banánový muffin má přibližně 190 kalorií a obsahuje přibližně 6 gramů tuku.

Nízkokalorické brownies a muffiny – recepty

Ani pokud si hlídáte váhu, nemusíte se takovým dobrotám, jako jsou** muffiny či brownies** vyhýbat. Stačí jen nahradit jisté ingredience a jeden muffin jednou týdně si nemusíte vyčítat. Pokud se Vám nechce zbytečně přidávat do těsta cukr, udělejte si muffiny ze zralého až přezrálého ovoce. To samo o sobě dokáže cukr nahradit. Ani podmáslí není nutné, stačí jej nahradit nízkotučným mlékem se šťávou z citrónu.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id18832 (novesluzby.cz#21784)


Přidat komentář