Nejlepší léčivé rostliny pro ženy

Když příroda rozkvete, neradují se jen oči. Květy plné barev nám mohou pomoci i zdravotně, jen je třeba vědět jak a na co. Představíme Vám bylinky, které jsou přímo pokladem pro Vaše zdraví a krásu.

Na jarní rozkvetlé louce rostou účinné prostředky proti bolesti žaludku, srdečním obtížím, kašli a dalším neduhům. Jsme-li někde v přírodě, kde je čisté ovzduší bez škodlivin, můžeme se vydat na louku a rozkvetlé bylinky nasbírat samy. Pokud tuto možnost nemáme, dají se léčivé byliny koupit už usušené. Účinky budou stejné, ale přijdeme o krásný zážitek z procházky po voňavé rozkvetlé louce, kde můžeme najít hotové „poklady".

Sedmikráska -  ozdraví kůži

 • Účinek: každá žena určitě ocení její mocné účinky na ozdravění a vyčištění své pleti. Odvar ze sedmikrásek, pokud se jím omyjete, léčí vyrážky, pleť čistí a pomáhá v léčbě nejrůznějších drobných poranění. Jinou možností je dát si na poranění gázu smočenou v odvaru a převázat ji šátkem. Z květů sedmikrásky si ale rovněž můžete připravit čaj, který zklidní zažívání, podpoří chuť k jídlu a zažene jarní únavu.
 • Použití: 1-2 lžičky květů sedmikrásky přelijte vroucí vodou a nechte přibližně 10 minut vyluhovat. Denně pijte 1 až 3 šálky.

Heřmánek - zklidní žaludek a střeva

 • Účinek: heřmánek je nejoblíbenější evropskou léčivou bylinou. Umí takřka všechno. Má antibakteriální účinky, potlačuje záněty, uvolňuje křeče, tiší bolest a zklidňuje, urychluje proces hojení. Parní lázeň při nachlazení uklidní zanícené sliznice. V prvé řadě se ale využívá při problémech se zažíváním. Trpíte-li trávicími obtížemi nebo nadýmáním, heřmánek určitě pomůže.
 • Použití: klasika je heřmánkový čaj, který si můžete připravit jak z čerstvých kvítků, tak samozřejmě i z usušených. 1 šálek heřmánkového čaje, pravidelně pitý nalačno, může zlepšit nečistou pleť. Účinná látka může případně pomoci též v podobě tinktury - zakoupíte ji v lékárně anebo si ji můžete vyrobit samy: květy heřmánku vložte do zavírací sklenice a zalijte lihem. Dobře uzavřete a nechte 2-6 týdnů uležet na teplém místě. Poté roztok přeceďte a nalijte do tmavé láhve. Tinkturu uložte do chladu na temné místo, za těchto podmínek vydrží minimálně rok. Užívejte 2 až 3 krát denně 10-50 kapek buď neředěných, anebo si je dejte na kostku cukru či smíchejte s vodou a vypijte. Léčivou vodní lázeň připravíte tak, že do lavoru přidáte 1 lžičku tinktury.
 • Kosmetika: heřmánkový přeliv zesvětlá blondýnám vlasy (50 g květů na ½ litru vody nechejte 10 minut vyluhovat).
 • Důležité údaje: citliví lidé mohou na heřmánek reagovat alergicky. Takové osoby by neměly užívat ani heřmánkový čaj, ani heřmánkový nálev k výplachům očí, protože mohou podráždit spojivky.

Maceška - podpoří látkovou výměnu

 • Účinek: maceška dokáže především rozpohybovat látkovou výměnu a váš metabolismus začne fungovat, tak jak má. Její použití je však ještě širší, neboť také pomáhá při revmatismu a dně. Navíc květ macešky vykazuje močopudné a antibakteriální účinky.
 • Použití: v případě jemných kvítků macešek je ideálním způsobem přípravy šetrné louhování čaje zastudena. Pro přípravu jednoho šálku přelijte studenou vodou 1 lžičku až lžíci sušených květů. Přiklopte a nechte vyluhovat přes noc. Sceďte a opatrně zahřejte na teplotu příjemnou pro pití. Můžete vypít až pět šálků čaje denně., vždy jej však popíjejte malými doušky.

Hloh - posílí srdce

 • Účinek: hloh prospívá srdci. Čaj z květů posiluje krevní oběh i srdeční sval a napomáhá k vyrovnání arytmie. Kromě toho je o hlohu také známo, že tiší nervozitu a pomáhá při nespavosti.
 • Použití: pro přípravu jednoho šálku přelijte 1 lžičku hlohu vroucí vodou a čaj pijte třikrát denně. Obdobně jako u heřmánku si můžete připravit tinkturu i z květů hlohu. Třikrát denně ji užívejte v množství 20-50 kapek.

Jetel vyrovná hormonální hladiny

 • Účinek: v období kolem menstruace ženin organismus potřebuje látky, které upraví hormonální procesy. Jetel je právě pro tyto potřeby jednou z nejvhodnějších bylinek. Obsažené izoflavony (rostlinné estrogeny) vyrovnávají nedostatek estrogenu v těle a celkově regulují hormonální hladiny. Jetel však umí mnohem víc. Čaj z kvítků jetele zlepšuje činnost jater a produkci žlučových šťáv.
 • Použití: účinné rostlinné látky z jetele lze využít buď formou čaje, nebo potravinového doplňku.

Pampeliška - pročistí krev

 • Účinek: pampeliška je velmi hodnotná bylina pro jarní redukční kúru. Je močopudná a dokáže pročistit naši krev a aktivovat činnost všech orgánů trávicí soustavy. Čerstvé stvoly podávané po 14 dní pomáhají stejně jako čaj nebo šťáva při cukrovce, ledvinných kamenech, vyrážkách a revmatických potížích. Syrové listy mohou být základem vitaminového salátu, vhodného k bramborám nebo míchaným vajíčkům. Dají se také podusit jako běžná zelenina. Kořeny se mohou dobývat na jaře nebo na podzim, nakrájet na malé kousky a pražit 10-15 minut v troubě vyhřáté na 230-250 °C; potom se mohou umlít a použít jako náhražka kávy. Abyste však mohly využít všechny její léčivé vlastnosti, je zapotřebí pampelišky sesbírat do okamžiku, než se žluté hlavičky promění v bílé chmýří. Pak se její účinky snižují.
 • Použití: pro přípravu čaje používejte všechny části rostliny - listy, květy i kořen. Vše usušte a nadrobno natrhejte. Jednu až dvě lžičky pampelišky zalijte čtvrt litrem studené vody. Minutu povařte a pak nechte dalších 10 minut vyluhovat. Pijte dvakrát denně.
 • Zvláštní rada: posilující koktejl - 1 plnou hrst listů pampelišky rozemelte na kaši s 1 vylisovaným pomerančem a 1 nastrouhaným jablkem. Podle chuti kaši oslaďte medem a zalijte 1/8 l šťávy, plnotučného mléka nebo kefíru. Vypijte denně 1 sklenici - a jaro může přijít!
 • Důležité údaje: citlivé osoby mohou reagovat na pampelišku alergicky. Při onemocnění žaludku, střev a žlučníku je vhodnější poradit se s lékařem nebo se raději pampelišky zříci. Mléčná šťáva není jedovatá, může však zanechat na pokožce nebo na oděvu tmavé skvrny.

Fialka - Zklidňuje kašel a zánět průdušek

 • Účinek: prodělali jste právě zánět dolních cest dýchacích nebo vás často škrábe v krku? Tyto problémy nejsou aktuální pouze v zimě, na jaře nám však s nimi může pomoci fialka čili violka. Dokáže potlačit záněty a otoky, protože vyvolává pocení, může pomoci při horečnatých stavech nachlazení, kdy je třeba se vypotit
 • Použití: do šálku vhoďte 1 lžičku sušených květů a zalijte vařící vodou, nechte 5 minut louhovat. Fialkový sirup proti kašli připravíte tak, že hrst čerstvých květů smícháte s 300 g cukru a necháte jeden den odstát (minimálně 8 až 12 hodin). Pak nápoj scedíte a necháte hodinu povařit ve vodní lázni. Zhoustlý sirup nalijte do tmavé skleničky a dobře uzavřený ho skladujte v lednici. Sirup proti kašli s výtažkem z fialek můžete také koupit hotový v lékárně nebo prodejně s bylinkami.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id18640 (novesluzby.cz#20473)


Přidat komentář