Měsíček lékařský aneb král bylin

Měsíček lékařský si právem získal označení "král bylin". Jeho léčivé schopnosti neznají hranic, díky neutrálnosti ho můžeme používat téměř na cokoli. Navíc si tuto bylinku můžeme vypěstovat na vlastní zahrádce.

Měsíček lékařský je právoplatně označován za krále všech bylin, neboť jeho léčivé schopnosti neznají hranic.

Měsíček lékařský, latinsky Calendula officinalis, lidově nepravý šafrán, sluníčko, nechtík, pazourek, deštná bylina nebo krušínek.

Od starověku po současnost

Měsíček lékařský je znám již od starověku, na našem území se poprvé objevil v polovině 12. století. Již naši předkové znali jeho zázračnou a léčivou sílu, z byliny si připravovali odvary, které používali vnitřně i zevně.

V dobách římského impéria byl měsíček lékařský hojně využíván chudými vesničany, kteří jím barvili pokrmy na žluto. Barvivo se používalo do másla, sýrů, omáček, olejů nebo polévek. Ten samý efekt platil i v kosmetice, barvivo bylo hojně využíváno k barvení vlasů nebo textilu.

Léčivá síla sluncem zalité bylinky

Léčivou částí byliny, měsíčku lékařského, jsou okvětní jazýčky nebo celý květ, tedy včetně kalichu. Ve květu měsíčku jsou obsaženy velmi cenné látky, které disponují zdravotně prospěšnými látkami. K nejhlavnějším léčivým látkám patří: éterické oleje, organická barviva, tuky, vosky, organické kyseliny, hořčina, kalandén, vitamín C, saponiny, kyselina salicylová a slizy.

Zpracovaný měsíček lékařský můžeme používat k vnitřnímu i zevnímu žití, způsobů je několik.

Vnitřní užití měsíčku lékařského pomáhá zlepšovat funkci jater a žlučníku, působí proti různým typům křečí, dokáže regulovat trávení, zmírňuje menstruační bolesti a také upravuje menstruační cyklus. Pravidelným užíváním docílíme zlepšení krevního oběhu a srdeční činnost, předejdeme vředovým onemocněním žaludku a eliminujeme záněty trávícího traktu.

Čaj z měsíčku lékařského je účinný především u zánětlivých stavů

reguluje menstruaci a napomáhá uzdravení gynekologických onemocnění. Příznivě působí při špatném zažívání, také je výborným preventivním pomocníkem při rakovinotvorných onemocnění. Pravidelným užíváním čaje z měsíčku lékařského dokážeme odstranit poruchy krevního oběhu, pročistit játra a krev, upravit činnost srdečního svalu.

Čaj z měsíčku lékařského

je vhodný především v zimním období, neboť dokáže ochránit náš organismus před chřipkami a nachlazením.

Vnější (zevní) užití je rozmanitého charakteru, slouží především k hojení nejrůznějších kožních onemocnění. Vhodný je k léčbě ekzémů, různých hnisavých ran, špatně se hojících ran,  dokáže hubit plísně a bakterie.

Středně silným odvarem (vlažným odvarem) z měsíčku lékařského si můžeme vymývat oči. Tímto procesem si zlepšujeme ostrost zraku, ulevíme unaveným očím, eliminujeme bolest. Pravidelné vymývání očí nebo provedení očního obkladu by měli používat zejména ti, jenž se každodenně dívají do monitoru počítače.

Mast i odvary z měsíčku lékařského jsou významným pomocníkem při léčby lupénky, účinné také pomáhá měsíčková koupel. Pro krásnou a hladkou pokožku mají nevyčíslitelnou hodnotu měsíčkové koupele s přídavkem mořské soli.

Sběr a zpracování

Okvětní lístky je vhodné sbírat za slunného dne, v dopoledních hodinách, cca mezi

10 – 11,30 hod. Bylina se sbírá v době svého největšího rozkvětu, tedy v období června až srpna, v některých případech i v první polovině září (avšak výjimečně).

Otrhané okvětní lístky je nutné vhodně usušit, nejlépe ve stínu, nikdy nesušíme na slunci, jelikož kvítka by zhnědla, vybledla. Pokud květ usušíme správně, měl by mít barvu stejnou, popř. přibližně stejnou jako před sběrem. Květ sušíme nejlépe na sítech (aby květ mohl dýchat z obou dvou stran), v maximální vrstvě 4 cm.

** Co si lze z měsíčku lékařského připravit?**

Měsíčková mast

Čerstvé květy měsíčku nakrájíme na malé kousky a přidáme do roztaveného vepřového sádla (čisté sádlo beze škvarků). Nalijeme nejlépe do menších skleniček a necháme v chladu ztuhnout. Takto připravená mast je vhodná na všechny kožní neduhy. Ovšem tento typ masti je nutné spotřebovat cca do jednoho roku.

Mast z měsíčku lékařského lze používat na jizvy, křečové žíly, záněty žil, bércové vředy, spáleniny, omrzliny, plísně – v podstatě na všechny kožní neduhy.** **

Máslová mast s měsíčkem

100 gramů čerstvých květů měsíčku lékařského

500 gramů másla

Květy měsíčku přepasírujeme, šťávu smícháme s máslem a necháme v chladnu ztuhnout.

Zázračná směs

Tato směs dokáže velmi účinně pročistit krev a připravíme ji následovně, ze sušených bylinek.

30 gramů měsíčku lékařského

10 gramů kopřivy

10 gramů řebříčku

Z této směsi si nabereme 1 čajovou lžičku, kterou zalijeme horkou vodou (příprava jedné skleničky/hrnečku). Luhujeme cca 10 minut, podáváme teplé, cca 3 x denně (ráno, odpoledne, večer), pijeme po malých doušcích, cca po dobu 3 týdnů. Proces opakujeme každého půl roku.

Čaj

 

2 čajové lžičky sušeného měsíčku lékařského zalijeme horkou vodou (dávka na jednu skleničku/hrnek). Teplý čaj pijeme nejlépe 2x denně, a to ráno a večer.

Čaj z měsíčku lékařského - recept

 • pozitivně působí proti špatnému zažívání
 • reguluje menstruaci a příznivě působí na gynekologická onemocnění
 • příznivě působí na poruchy krevního oběhu, pročišťuje krev (při pravidelném užívání)
 • je výborným pomocníkem v boji nemoci jater
 • napomáhá při léčbě infekční žloutenky
 • je velmi účinný u zánětlivých stavů
 • preventivně působí protirakovinné tvorbě
 • efektivně působí při žaludečních křečích a vředech, při zánětu tlustého střeva
 • pomáhá proti průjmovým onemocněním
 • je doporučován při onemocnění slinivky břišní
 • dokáže regulovat a upravit činnost srdečního svalu

Měsíčkový olej

** ** Používáme na různé kožní onemocnění a problémy: hojení ran, omrzlin, popálenin, hemeroidů, psoriázu, suchou pokožku, různé typy ekzémů.

250 ml olivového oleje

5 lžic sušeného květu měsíčku

Olej svaříme a přidáme do něho sušený květ měsíčku, vše necháme projít varem, poté odstavíme a necháme do druhého dne vychladnout. Po 24 hodinách přecedíme přes plátno do menších, nejlépe skleněných lahviček. Uchováváme v chladnu, temnu a suchu, spotřebujeme do jednoho roku.

Měsíčkové víno

Měsíčkové víno, pro léčebné účinky, je nutné podávat v následujících dávkách:

První dva dny: 2 x denně 100 ml

Další dny: 4 x denně 100 ml

Toto dávkování je nutné dodržovat a střídat, vždy po dvou dnech: tedy dva dny budeme užívat 100 ml 2 x denně a dva dny 100 ml 4x denně. Měsíčkové víno je nutné podávat po dobu 2 měsíců, poté nahradit měsíčkovým čajem.

Víno z měsíčku dokáže tlumit vnitřní záněty, příznivě ovlivňuje kondici a reguluje hormonální hladinu u nemocných žen.

Návod:

70 gramů květu měsíčku ( s kalichem i bez něho)

1 litr bílého vína (suché)

Macerujeme 2 týdny, v chladu a temnu.

Měsíčková tinktura

** ** Tinkturu z měsíčku používáme na obklady při různých typech poranění, pohmožděniny, přetažení svalů, proleženiny, otoků nebo rakovinových vředech.

1 hrst sušených květů měsíčku

1 litr 50 % lihu (nahradit můžeme vodkou nebo slivovicí)

V uzavřené láhvi macerujeme po dobu 14 dnů na slunci nebo v teplu (cca při

20 – 24 oC). Po této době přefiltrujeme přes gázu a uložíme do temna, sucha a chladu.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id18830 (novesluzby.cz#21761)


Přidat komentář