Měření zraku Liberec

Máte problémy se zrakem? Vidíte špatně a máte pocit, že váš zrak se stále zhoršuje? Trápí vás problémy při čtení anebo naopak vidění do dálky? V takovém případě je důležité podstoupit měření zraku pro potřeby vytvoření vodné korekce.

Vyšetření u optometristy se určitě bát nemusíte, není nijak nepříjemné ani bolestivé. A co je hlavní, díky novým brýlím či kontaktním čočkám budete zase správně vidět a to za to určitě stojí.

Měření zraku Liberecko

Už jste někdy byli na měření zraku? Pokud ne a máte kvůli tomu obavy, jsou zcela zbytečné. Měření zraku není nic, čeho by se bylo potřeba bát. Nepocítíte při něm žádnou bolest, ani si kvůli němu nebudete muset brát dovolenou. Jednoduše se stačí dostavit do optického studia, ve kterém je vám k dispozici optometrista nebo optometristka s patřičným vzděláním v oboru optometrie. Optometrie je zjednodušeně řečeno vědní obor, který se zabývá přesným stanovením očních vad a následným výběrem a aplikací vhodných brýlových nebo kontaktních čoček. Každý optometrista, který chce vykonávat své povolání v České republice, musí být navíc registrován Ministerstvem zdravotnictví České republiky, díky čemuž je plně akreditován k výkonu svého povolání.

Jak probíhá měření zraku?

Měření zraku by mělo vždy začít pohovorem, při kterém vás optometrista nechá, ať mu vaše potíže popíšete a poté následuje vyšetření vašeho zraku pomocí počítačového refraktoru, díky čemuž je stanovena přesná diagnóza. Pak se ještě provádí subjektivní vyšetření počítačovou refrakcí pro vidění do dálky, na střední vzdálenost a na blízko a následně zkušební testy jako jsou polarizace, optotypové znaky a další testy. Díky těmto testům a měřením se stanoví vaše oční vada a přesná hodnota vašich dioptrií. Po ukončení počítačových měření a testů je potřeba vyzkoušet naměřené dioptrie na v reálu. Díky zkušebním brýlím se ověří, zda byly naměřené hodnoty správné. Pokud je vše v pořádku a zkušební brýle vaši oční vadu korigují ku vaší plné spokojenosti, můžete si ihned začít vybírat konkrétních brýlové čočky a obruby, nebo také kontaktní čočky, podle toho, čemu dáte přednost. Samozřejmě je také možné pořídit si obě varianty pro různé příležitosti. Brýle je vhodné vybírat podle toho, zda vám sedí a nikde vás netlačí, ale důležité je také to, aby vám slušely a podtrhovaly vaši osobnost. Brýle si můžete vybrat podle vašich představ a vkusu, ale samozřejmě si také můžete nechat s výběrem poradit od zkušeného optika, který vám doporučí obroučky vhodné k vašemu typu obličeje a také se vyzná v aktuálních trendech. Pokud nejste s žádnými nabízenými brýlemi spokojeni, existuje možnost nechat si brýle vyrobit na míru.

Doba a cena měření zraku Liberec

Jak dlouho měření zraku probíhá? Možná se vám už stalo, že jste v optice podstoupili měření zraku a i s následným výběrem brýlí jste byli hotoví za pár minut. Tak rychlý postup však není správný, neboť může mít za následek špatný výběr brýlí. Někteří optometristé spěchají, aby mohli obsloužit co nejvíce zákazníků, jenže výsledkem je pak často nespokojenost s vybranými brýlemi. Proto vám doporučujeme obrátit se na takového optometristu, který si na vás vyčlení spolu s dobou nutnou pro výběr brýlí minimálně půl hodiny času. Jedině tak budete mít téměř stoprocentní jistotu, že se brýle či kontaktní čočky nebudou vybírat narychlo a že s nimi budete spokojeni – vybrané dioptrické brýle či kontaktní čočky vám budou dokonale sedět, brýle se vám budou líbit a budou korigovat vaši oční vadu v maximálním možném rozsahu.

Refrakční vady a jejich korekce Liberec

Existuje více typů refrakčních vad, mezi nejčastější patří:

Krátkozrakost - když máte problém s viděním na dálku

Krátkozrakost se označuje také jako myopie. Krátkozraký člověk vidí dobře na blízkou vzdálenost, tedy například na čtení, ovšem má problém při vidění na dálku. Typické příznaky krátkozrakosti jsou především zhoršené vidění do dálky, zvlášť při stmívání a v noci, mhouření a přivírání očí ve snaze zaostřit na něco vzdálenějšího, dále je také možné časté červenání a slzení očí a bolení hlavy nebo očí. U krátkozrakých dětí se často objevuje čtení zblízka (tzv. s nosem přilepeným ke knize).

Dalekozrakost - když máte problém s viděním do blízka

Dalekozrakost se označuje také jako hypermetropie. Člověk, který trpí dalekozrakostí, sice dokáže na dálku zaostřit (pokud není vada příliš silná), ale musí se více snažit. Pokud chce dalekozraký člověk zaostřit na blízké předměty, také se mu to může povést, ale za cenu ještě větší námahy. Výsledkem pak bývá bolest hlavy i očí. Ač je možné díky vyšetření dalekozrakost rozpoznat již v dětství, často se začne výrazněji projevovat teprve ve středním věku. Příznakem dalekozrakosti je také to, že bývá „kolísavá“. Tzn., že dalekozraký člověk někdy vidí docela dobře, jindy se jeho vidění zhoršuje – toto střídání stavů může nastupovat po několika dnech, ale i po pár hodinách.

Astigmatismus - špatné zakřivení rohovky

Astigmatismus se může objevovat samostatně, ale častěji v kombinací s krátkozrakostí nebo dalekozrakostí. Astigmatismus bývá nejčastěji způsoben nesprávným zakřivením přední plochy rohovky. Astigmatismus se projevuje zhoršeným viděním za šera či mlhy a špatným odhadem vzdálenosti. Astigmatici také velmi špatně snášejí oslnění a proto by neměli řídit v noci nebo za zhoršené viditelnosti. Při četní bývá problémem záměna podobných znaků, jako jsou třeba 8, 3, 9 a také pocit, jako by písmena či číslice byly mírně zdvojené.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id18959 (novesluzby.cz#24208)


Přidat komentář