Měření zraku Chrudim

Zrak je nejdůležitější smysl, jaký lidé mají. Bohužel se často setkáváme s jeho vadami. Ty v mnoha případech můžeme řešit korekcí pomocí brýlí nebo kontaktních čoček. S jejich výběrem nám poradí oční optik.

Poruchy zraku, korekce očních vad Chrudim

Dobrý zrak je pro plnohodnotný život velice důležitý. Mnoho dětí se však rodí s očními vadami nebo je člověk získá v průběhu života. Dnešní oftalmologie naštěstí dokáže úspěšně korekce běžných očních vad u většiny lidí. Oční lékař nám diagnostikuje** poruchu zraku** a** oční optik** nám pak vyhotoví** vhodné brýle** nebo kontaktní čočky.

Oční optika Chrudim

Pokud máte oční vadu a potřebujete její korekci, pak se můžete obrátit na některé z oftalmologických pracovišť. K osvědčeným zdravotnickým zařízením tohoto typu patří** oční optika pana MUDr. Vybírala**. Zde najdete komplexní péči v tomto oboru. Pracují zde každý pracovní den tři odborní lékaři a optometrista. Po dohodě se lze objednat také na sobotu. Ordinace jsou vybaveny moderními přístroji - autorefraktometry, bezkontaktními tonometry pro zjištění nitroočního tlaku či digitálními perimetry pro vyšetření zorného pole.** Optika pana MUDr. Vybírala** spolupracuje se známými dodavateli brýlových čoček a příslušenství v tuzemsku i v zahraničí. V nabídce mají proto bezkonkurenční** výběr brýlových obrub** všech cenových relací. Dále je zde možno zakoupit plastová, antireflexní, barevná a multifokální skla. Setkáte se rovněž se speciálními typy, určenými pro práci na počítači nebo pro** aktivní sportovce**. V doplňkovém prodeji najdete pouzdra, mikroskopy, lupy a čistící prostředky na brýle. Tato optika nabízí také rozličné** typy kontaktních čoček** předních světových výrobců.

Lidské oko

Oko je optická soustava, která je složena z tří hlavních částí - rohovky, čočky a zorničky. Průhledná rohovka tvoří jeho přední plochu a je hlavní lomivou součástí. Čočku najdeme uvnitř oka a doplňuje lomivý efekt. Změna jejího tvaru umožňuje u mladých lidí zaostřování při pohledu na různé vzdálenosti. Pro ostré vidění je důležité místo dopadu světelných paprsků na sítnici. Pokud je zachován správný poměr délky a síly, člověk má dobrý zrak. Toto často narušují dědičné a vývojové faktory.

Měření zraku Chrudim

Aby oftalmolog přesně zjistil Vaši oční vadu, musíte podstoupit odborné vyšetření. Měření zraku je prováděno pomocí moderních autorefraktometrů a následného dokorigování zkušebními skly. Tento základní test zraku netrvá dlouho a přesně určí aktuální zdravotní stav Vašich očí. Zohledňuje při tom individuální potřeby každého zákazníka.

Krátkozrakost (myopie), nejčastější oční vada

Jednou z** nejčastějších optických vad** je krátkozrakost (myopie). Paprsky světla se po průchodu čočkou se sbíhají již před sítnicí, kde se díky tomu tvoří nejasný obraz. Krátkozraký člověk proto dobře vidí blízké předměty, ale s viděním na dálku má problémy, protože vzdálený prostor vidí rozmazaně. Tuto oční vadu napravujeme brýlemi s rozptylkou. Předepisovány jsou konkávní čočky, které zaostří obraz na sítnici. V závislosti na stupni oční vady jsou předepisovány brýle nebo kontaktní čočky na celodenní použití nebo pouze na určité činnosti například řízení motorových vozidel nebo sledování televize.

Dalekozrakost (hyperopie), jak vzniká

Opakem krátkozrakosti je** dalekozrakost** (hyperopie nebo hypermetropie). Ta vzniká, když se paprsky světla po průchodu čočkou sbíhají až za sítnicí. Tím dochází k tomu, že vzdálené objekty vidíme jasně, ale máme problémy se zaostřením na blízké předměty. Tuto oční vadu způsobují převážně vrozené faktory. K její nápravě používáme konvexní čočky (spojky). Pokud tyto problémy nejsou v kombinaci s jinými očními vadami, postačí nám používat brýle jen ke čtení.

Vetchozrakost (presbyopie), koho postihuje

Oko starších lidí ztrácí schopnost zaostření na blízké předměty. Hovoříme tady o vetchozrakosti nebo starozrakosti (presbyopie). Postiženi jsou lidé nad 45 let věku. U oční čočky dochází k přírodní degeneraci materiálu. Ta se stabilizuje okolo 60 let, kdy se tato vada již neprohlubuje. Příznakem vetchozrakosti je bolest očí nebo hlavy při pracích, kdy soustředíme svůj pohled na blízké předměty například vyšívání nebo pletení. Nejpozději se tato porucha projevuje u krátkozrakých lidí, kterým se jejich oční vada postupně zlepšuje a po určitý čas dokonce nemusí používat své brýle. Ale ani jim se vetchozrakost nevyhne a nakonec i oni musí používat** korekci zraku**, a to často s dvěma nebo třemi různými skly. Pro nápravu samotné vetchozrakosti nám pouze stačí brýle ke čtení.

Nepravidelné zakřivení rohovky (astigmatismus) Chrudim

Nepravidelné zakřivení rohovky se nazývá** astigmatismus**. Pokud trpíme touto oční vadou, vidíme rozmazaně jak do dálky, tak do blízka. Slabý astigmatismus se může projevovat bolesti hlavy, mhouřením nebo podrážděním očí. Na jeho korekci používáme torické čočky, které dokáží lomit světlo v jedné ose jinak než ve druhé a tím dochází k vyrovnání nepravidelnosti rohovky.

Dioptrické brýle Chrudim

Dioptrické brýle jsou základní pomůckou používanou pro korekci zraku. Moderní brýle se kromě vlastních skel skládají z obrub, stranic s koncovkami za boltce uší a koncovkami na nos. Čočky do nich dělíme podle optické hutnosti, kterou udáváme v dioptriích. Původně se vyráběla pouze ze skla, dnes se však setkáváme také s plasty a polykarbonáty. Tyto materiály snižují riziko rozbití a jejich výhodou je rovněž nižší hmotnost. Na rozdíl od skla jsou však snáze náchylné k poškrábání. Některé z nich mají větší úhel lomu, čehož se využívá při výrobě brýlí z více dioptriemi. Většině plastů lze dodat pomocí tvrzení další užitečné vlastnosti. Pokrytí hydrofobní vrstvou zaručí nesmáčivost čočky a její snazší čištění. Proti nežádoucím otiskům prstů brýle chrání lipofobní úprava. Antireflexní úprava čočku chrání před odrazy světla, čímž se zvyšuje její propustnost.Dioptrické brýle

Multifokální čočky, trivexové, polykarbonátové čočky

Multifokální čočky mají různou ohniskovou vzdálenost, mohou zlepšovat vidění do dálky i blízka. Proto se využívají pro korekci více očních vad. Setkáme se také s asférickými čočkami. Ty mají stejné vlastnosti jako běžné sférické druhy. Na rozdíl od nich však díky větší lámavé ploše dochází k nestejnoměrnému lámavému paprsku. To má za následek zobrazení rozmazané plošky místo bodu. Tímto se eliminují zvětšené nebo zmenšené oči za silnějšími skly. Trivexové a polykarbonátové čočky jsou velmi odolné a vhodné jsou proto zejména pro sportovce.

Kontaktní čočky Chrudim

Další z možností** korekce zraku** jsou kontaktní čočky. Jejich výroba se datuje již roku 1887. Tehdy se jednalo o těžké skleněné čočky. Ty se postupně vyvíjely až v letech 1952 - 1955 Otto Wichterle a Drahoslav Lím vynalezli moderní měkké kontaktní čočky vyrobené z polymeru. Ty jsou vhodné pro kratší nošení, protože hydrogelový na silikon - hydrogelový materiál se snadno zanáší a to může vyvolat zánět spojivek či neovaskularizaci rohovky. Jejich přednostmi jsou naopak snadná aplikace, pohodlné nošení a příznivá cena. Setkáváme se i s tvrdými kontaktními čočkami. K jejich výrobě se používá tuhý a mechanický odolný materiál. Proto k jejich výhodám patří především dlouhá životnost. Kontaktní čočky lze aplikovat na různé doby od několika hodin po kontinuální používání.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id18962 (novesluzby.cz#24213)


Přidat komentář