Liposukce - odsávání tuku

Snad každá žena by chtěla dát navždy sbohem tukovým polštářkům. Liposukce je jedním z řešení, ovšem pokud se domníváte, že tímto zákrokem máte zajištěnou permanentní štíhlou linii, mýlíte se.

Liposukce spočívá v odsátí přebytečného podkožního tuku z příslušných partií

Tento zákrok není v žádném případě řešením obezity, je to spíše kosmetická úprava problematických partií, na které nestačí pohyb, ani diety. Ženám nejčastěji vadí tuk na břichu, bocích, stehnech a hýždích. Kdo si myslí, že liposukce je výhradně ženská záležitost, toho musíme vyvést z omylu. Liposukci čím dál častěji vyhledávají i muži, kterým obvykle vadí tuk na podbradku, břichu a pasu. ** **

Popis liposukce

Při zákroku se tuk rozrušuje prostřednictvím kanyly, přičemž se využívá vibrační, ultrazvuková, laserová a radiofrekvenční energie. Následně se tuk odsává z těla pryč za pomoci podtlaku. Co se týká metod, nejvíce se používá tzv. tumescentní liposukce. V tomto případě je anestetikum součástí roztoku, který se vpravuje pod pokožku, takže mluvíme o anestezii místní, čili lokální. Doba zákroku tumescentní liposukce se pohybuje okolo 2- 3 hodin. Do práce se můžete klidně vrátit už po třech dnech, akorát kompresní prádlo nosíte asi 2 až 3 týdny. Sport je možné vykonávat už po 14 dnech. V případě, že uvažujete o liposukci, doporučujeme Vám se obrátit na profesionální plastickou chirurgii s kvalitním zázemím a dlouhodobou historií.

Klinika plastické chirurgie Ostrava

Prim. Mudr. Otakar Lucák

Klinika plastické chirurgie se již 13 let specializuje na kosmetické plastické zákroky a operace. S maximální péčí se Vám zde budou věnovat zkušení plastičtí chirurgové s atestací v oboru.** Klinika se nachází v centru Ostravy** a rozléhá se ve třech patrech budo** ** vy na ulici Tyršova 9. Součástí kliniky je recepce, čekárna, ambulance, operační sál a nadstandardní pokoje pro pooperační péči.

**Klinika nabízí*** ***

 • operace odstálých uší,
 • korekce vrásek,
 • operace horních a dolních víček,
 • úpravy tvaru nosu,
 • vypnutí obličeje a krku (face liftink) chirurgicky nebo pomocí nití Aptos,
 • rejuvenaci pleti pomocí frakčního CO2 laseru nebo chemický peeling,
 • injekční korekce vrásek pomocí botulotoxinu nebo kyseliny hyaluronové
 • úpravu tvaru prsů
 • zmenšení prsů nebo zvětšení ženských prsů
 • zvětšení mužských prsů u transsexualismu nebo jejich zmenšení u gynekomastie
 • zvětšování rtů
 • vlasovou transplantaci
 • zmenšovaní stydkých pysků a u mužů obřízku
 • pocení  pomocí botulotoxinu

 

Podoby liposukce, velikost kanyly, anestezie

Není liposukce jako liposukce. Svou roli zde hraje množství tukových buněk, kterých se chceme zbavit. V případě, že chceme odsát hodně tuku, čeká nás celková narkóza. Při menších zákrocích se vše řeší ambulantně, u těch větších musíme počítat s hospitalizací. Při ambulantním zákroku je vhodné rozdělit odsávání na více fází- návštěv. Existují určité limity, kolik tuku je možno odsát, aby byl zákrok pro jedince bezpečný.

Při objemnějších zákrocích

mizí obrovské množství tuku, ale také vody, vitaminů, minerálů a jiných důležitých látek, což může v krajním případě způsobit kolaps. Platí, že pokud se odsává více než 5 litrů tuku, používá se vlhká technika a celková anestezie. Následně je zapotřebí komplexní péče včetně jednoho až dvou dnů pobytu v zařízení. Kanyly se liší svým průměrem. Širší modely sice dokáží odsát více tuku, což je dobré z časového hlediska a vynaložené námahy, ale na druhou stranu může být dost narušen povrch kůže. Kanyly menších průměrů se tedy šetrnějším způsobem, a proto jsou i více využívány.

Techniky používané při liposukci

V zásadě rozlišujeme suché a vlhké techniky. Z hlediska přístrojů a kanyl existují liposukce klasické, vibrační, ultrazvukové a laserové.

Klasická, suchá technika liposukce

Pod tuk se nevstřikuje tekutina. Musí se pracovat s vyšším podtlakem (negativním dopadem může být ztráta většího množství krve, porušení tkáně, různé nerovnosti apod.). Tato technika se v dnešní době hodnotí spíše jako zastaralá a také se používá minimálně.

Klasická, vlhká technika liposukce

Pod kůži se vstřikuje roztok. Rozlišujeme více typů vlhkých technik (wet technika, super wet technika, tumescentní technika), přičemž rozdíl je zejména v množství aplikovaného roztoku.

Vibrační liposukce

Vibrační liposukce se jí říká proto, že se při ní používají vibrační kanyly- vibrují jemně a rychle v rozsahu asi půl až jednoho milimetru. Kanyla je poháněna energetickým přístrojem. Lépe a ohleduplněji vniká do tkáně, kde je přítomno více vaziva. Ve finále je schopna poradit si s menšími nedostatky, a tak je přechod z odsáté a neodsáté části plynulý. Tato technika je hodně používána při opakovaných zákrocích.

Ultrazvuková liposukce

Při této technice se tuk odsává speciální kanylou s ultrazvukovou energií, která zajišťuje zkapalnění tuku. Ultrazvuková liposukce umožňuje dostat se do tkání, kde je více vaziva, může se použít opakovaně a ani ztráta krve není nijak veliká. Je zde však určité riziko popálení pokožky.

Laserová liposukce

Můžeme se setkat s označením laserová lipolýza. Kanyla je vybavena laserovým paprskem a tím jak se kanyla pohybuje, paprsek rozpustí tuk. Pokud se jedná o malý rozsah, tak se tuk, změněný na kapalinu, neodsává. Metabolismus jej vstřebá, odplaví.

Liposukce- pro a proti

Pro:

 • Ubudou vám centimetry v problematických oblastech, a to v krátkém čase.

 • Časově není zákrok obzvlášť náročný.

 • Může přispět k lepšímu sebevědomí.

 • Jizvy jsou minimální.

 • Spokojenost klientů je obrovská.

Proti:

 • Liposukce je počátek dalších kroků (cvičení, diety, omezování apod.), nestačí jen podstoupit liposukci a víc se postavou nezabývat, v opačném případě se může lehce stát, že se vrátíte do své původní podoby.

 • Liposukce je dost finančně nákladná.

 • Při chirurgické liposukci je možné upravit jenom jednu anatomickou oblast.

 • Je zapotřebí určité množství anestetik, abychom při místní anestezii necítili bolest.

Pro koho je možná liposukce - jedinci vhodní na zákrok

 • Zdraví jedinci, kteří netrpí vážnější chorobou (psychickou ani fyzickou).

 • Lidé ve věku 18 až 75 let.

 • Jedinci s nerovnoměrným rozložením tuku v podkoží.

 • Lidé, kteří mají elastickou, pružnou pokožku.

 • Zákrok se neprovádí v těhotenství.

Člověk, který se rozhodne pro liposukci, by měl mít především realistická očekávání. Ideální jedinci jsou takoví, kteří mají normální váhu, pouze trpí tukovými polštářky v jistých partiích. Se zvyšujícím se věkem, kdy už kůže není tak pružná, může zůstávat po odsátí přebytečná kůže, takže je vhodná ještě plastická operace. Také platí, že všechny partie nejsou pro liposukci vhodné. Mluvíme o tzv. zakázaných oblastech, například dolní půlka hýždí, nebo partie s převislou pokožkou. Liposukce představuje vysoké riziko u jedinců s cukrovkou, onemocněním srdce nebo plic, poruchami krevního oběhu aj. Rovněž není dobré liposukci provádět v místě, které bylo nedávno operováno.

Léčba po liposukci - co následuje po liposukci

Z řezu bude vytékat roztok a tkáňová tekutina, což není důvod k obavě (někdy se může použít drén). Tato fáze bude trvat asi 10 hodin. Následně dostanete kompresní prádlo, které je nutné si nechat 24 hodin neustále na sobě. Potom jej můžeme asi na dvě hodiny sundat. Prádlo se nosí asi 3 týdny. Nejspíš budeme cítit bolest, napětí, ztuhlost, pálení, můžeme mít otoky apod. Nemůžeme očekávat, že ihned po provedení zákroku budeme vypadat bezvadně. První výsledky můžeme pozorovat za měsíc, ale konečný efekt by měl být viditelný asi až za 3 měsíce. Po liposukci se nedoporučuje opalovat alespoň půl roku. Po liposukci se někdy mohou objevit určité komplikace, například infekce, pomalá hojivost, změna barvy kůže, nerovnosti, citlivost, aj.

Závěrem liposukce - úhrada a pojišťovna

Liposukci si musí uhradit každý sám, protože je řazen do estetických zákroků. Nepočítejte ani s pracovní neschopností, budete si muset nejspíš vzít dovolenou.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id18520 (novesluzby.cz#20026)


Přidat komentář