Léčivé účinky kopřivy

Kopřiva patří k nejléčivějším bylinám u nás. Má velice všestranné použití, a to v kuchyni i farmacii. Díky žahavým chloupkům si vysloužila jména jako žihlava, žahavka, žíhavka. Přiblížíme Vám léčivé účinky kopřivy a představíme chutné pokrmy.

Kopřiva obsahuje minerální látky (např. hořčík), třísloviny, kopřivový jed na chloupcích, chlorofyl, kyselinu mravenčí, histamin, vitamíny (K, B2, C, kyselinu pantotenovou), acetylcholin a další účinné látky. Najdeme zde i serotonin, známý jako hormon štěstí.

Kopřiva dvoudomá

Kopřiva dvoudomá je vytrvalá bylina, která dorůstá do výšky až 150 cm. Kvete od června do října. Celá rostlinka je pokryta žahavými, štětinatými chloupky. Roste na místech s vysokým podílem dusíku v půdě. Najdeme ji v příkopech, v lužních lesích, v křovinách v okolí lidských obydlí, na rumištích. Mladé výhonky sbírejte jen do poloviny května, mají největší sílu a nízký obsah dusičnanů. Je lepší sbírat kopřivy rukavicemi, nebo si jejich sběr budete pamatovat několik hodin. Špatným pánem se stanou kopřivy v okamžiku, kdy se nám jako plevel vymknou kontrole na zahradě a začnou se rozrůstat do všech stran. Vytrvalé rostliny nepoškodí ani silné mrazy. Většinou se nepovede odstranit všechny oddenky na čisto, takže v krátkém čase opět vykouknou nové mladé kopřivy.

Kopřiva žahavka

Kopřiva žahavka je jednoletá bylina rostoucí v záhonech, ve výsadbách, na okrajích polí. Vypadá podobně jako kopřiva dvoudomá, je ovšem nižší, dosahuje výšky 10-30 cm, maximálně 50 cm.

Co léčí kopřiva

Kopřiva dokáže čistit krev, tím významně pomáhá při kožních nemocech, lupénce, akné, různých ekzémech, nečisté pleti. Dokáže ředit krev, což pomáhá lepšímu krevnímu oběhu i při revmatických onemocnění. Kopřivu oceníte jako posilující lék při anémii, podporuje tvorbu červených krvinek. Kopřiva je významným diuretikem, zbavuje tělo kyseliny močové, čímž zmírňuje dnu a artritidu. Díky obsaženému chlorofylu má antiseptické, protiplísňové, dezodorační a protizánětlivé účinky. Kopřiva také napomáhá dobrému trávení.

Kopřivou proti jarní únavě

Cítíte s příchodem jara únavu, malátnost? Právě kopřiva Vás dokáže probudit a dodat scházející energii.

Léčivé účinky kopřivového čaje

Kopřivový čaj užíváme při chudokrevnosti, nedostatku mateřského mléka na kojení, potížích látkové výměny a trávení, větrech, zahlenění, bolestech hlavy, cukrovce, obtížném nebo krvavém močení, chorobném zadržování moči, ledvinovém a močovém písku, vysokém obsahu cukru v krvi.

Léčivé účinky kopřivové tinktury

Kopřivovou tinkturu užíváme proti astmatu, zahlenění žaludku, žaludečních křečí, žaludečních vředů, revmatismu, chorobách jater, chorobách sleziny, chorobách žlučníku, chorobách plic.

Léčivé účinky čerstvé kopřivové šťávy

Kopřivová šťáva se užívá denně při žloutence, průjmech, hemoroidech, kopřivce.

Léčivé účinky odvaru z kořene kopřivy

Odvar z kořene kopřivy se užívá na posílení prsou, čištění plic a žaludku. 1 lžíci strouhaného kořene kopřivy vařte 10 minut v 0,5 litru vody. Pijte 2-3x denně po malých doušcích.

Kopřiva v kosmetice

Kopřiva posiluje vlasy, zabraňuje jejich vypadávání. Můžete si sami doma připravit silný odvar z kopřivy pro omývání vlasů nebo vlasový zábal. V obchodech, lékárnách jsou k dostání kopřivové šampóny.

Kopřivová lázeň

Kopřivovou lázeň připravíte podobně jako při přípravě čaje, louhováním.

Kopřiva jako prostředek k hubnutí

Kopřiva podporuje hubnutí, není však dlouhodobě vhodná, protože odvádí z těla vodu. V případě, že byste chtěli vyzkoušet kopřivu při hubnutí, zvyšte příjem tekutin. Při dlouhodobém užívání doplňte do organismu draslík, který kopřiva vyplavuje. K doplnění draslíku stačí banány a čerstvá zelenina.

Kopřiva v kuchyni

Natrhaná kopřiva na jaře je výborná do salátů, můžete ji však použít i do konce podzimu. Při sbírání se zaměřte na mladé zelené nepoškozené lístečky. Jistě znáte klasický špenát, i z kopřiv lze připravit výborný špenát, dále kopřivovou polévku, přidává se do tradičních velikonočních nádivek. Čerstvá šťáva kopřivy slouží ke kloktání nebo potírání ran. Pro kuchyňskou úpravu je nutné kopřivové listy stáhnout ze stonku, omýt čistou vodou na sítku (ne kovovém) a potom spařit vroucí vodou.

Recepty z kopřivy

Kopřivová polévka

Na másle zpěňte olej, přidejte mouku. Jíšku rozřeďte s vývarem a povařte. Přidejte jemně nasekané kopřivy a asi čtvrt hodiny povařte. Dochuťte a přidejte kyselou smetanu. Podávejte posypanou strouhaným sýrem.

Krémová kopřivová polévka

500 g nasekaných kopřiv, 1 litr vody, 5 brambor, 2 cibule, 4 lžíce smetany, 5 lžiček másla, sůl, pepř nebo jiné koření. Kopřivy, nakrájené brambory a jemně nakrájenou cibuli uvařte ve slané vodě. Vše rozmixujte a přidejte smetanu a máslo.

Kopřivová polévka se sýrem

500 g nasekaných kopřiv, 1 litr vývaru nebo vody, půl litru mléka, 3 tavené sýry neochucené, žloutek, sůl, podle chuti pepř, kari, 2 žemle na kostičky. Vývar, mléko a kopřivy přiveďte k varu. Nakrájený sýr nechte za stálého míchání rozpustit. Polévku dochuťte a chvíli povařte. Nakonec vmíchejte žloutek. Podávejte s osmaženými nebo opraženými kostičkami žemle.

Kopřivový špenát

Nasekejte asi dvě látkové tašky mladé kopřivy. Spařte, nahrubo pokrájejte a asi 15 minut poduste. Pak rozmixujte a dále zpracujte jako obvyklý špenát s česnekem, vajíčkem.

Kopřivová nádivka

Nakrájejte housky nebo rohlíky, zalijte horkým vývarem a nechte změknout. Přidejte na malé kostičky nakrájenou předvařenou zeleninu (mrkev, celer, petržel), nakrájená drůbeží játra, vejce a nadrobno nakrájené spařené kopřivy. Okořeňte majoránkou a trochou pepře, přidejte petrželku, pažitku nebo libeček. Upečte v troubě.

Zapečené brambory s kopřivou

2 cibule, 1 kg pórku, 1 kg brambor, 500 g spařených, nakrájených kopřiv, půl litru mléka, 3 sýry žervé, sůl, pepř. Cibuli nakrájejte na kroužky, brambory na nudličky, pórek na kolečka. Do vymazaného pekáčku vrstvěte brambory, pórek, kopřivy, cibuli, průběžně solte, pepřete. Poslední vrstva má být bramborová. Žervé rozšlehejte v mléce a směs zalijte. Navrch dejte několik kousků másla. Pečte v předem vyhřáté troubě, do té doby, než budou brambory měkké se zlatavou kůrkou.

Zelený kopřivový nápoj

Mladé listy kopřivy rozmixujte s vodou. Vypijte po malých doušcích.

Čaj na čištění krve - kopřivový čaj

30g měsíčku, 10g kopřivy, 10g řebříčku spařte v 0,25 litru vřelé vody, krátce vyluhujte. Pijte 2-3x denně po malých doušcích.

Jak užívat kopřivu

Listy, výtažek z nich nebo tinkturu užívejte při jídle, abyste snížili riziko žaludeční nevolnosti.

Vedlejší účinky kopřivy

Kopřiva jako taková se pokládá za velmi bezpečnou léčivku bez vedlejších účinků, v některých případech ovšem může kopřiva vyvolat alergické reakce popř. dráždit žaludek nebo vyvolat poruchy trávení a průjem. Máte-li zdravotní problémy, poraďte se o užívání potravinových doplňků obsahující kopřivu se svým lékařem.

Sušení kopřivy

Pro sušení kopřivy sbírejte listy i nať od jara do podzimu, a to nejlépe před květem. Nestihnete-li sběr na jaře, sbírejte v červnu až září. Při pozdním sběru vynechejte staré listy a rostliny rostoucí ve stínu, mají totiž vyšší obsah dusičnanů. Vyhněte se místům, která jsou u silnic, skládkách, rumištích. Sušte ve slabších vrstvách ve stinných, čistých, vzdušných místech. Sušit můžete i v sušičce, v tom případě by teplota neměla přesáhnout 60°C. Takto usušenou kopřivu přidáváme do různých čajových směsí, do zábalů na vlasy apod.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id18568 (novesluzby.cz#20250)


Diskuze a zkušenosti

gutycl | 20.04.2014 19:52
Re: Léčivé účinky kopřivy Kopřiva mi dodává energii a ztrácí se únava.Pomáhá také na žaludeční vředy a uklid?uje žaludek.


Přidat komentář