Kousání nehtů - jak si přestat kousat nehty

Důvody kousání nehtů jsou různé, ale nejčastěji se jedná o nahromadění hněvu, smutku a někdy dokonce radosti. Dítě neumí reagovat a potlačuje emoce v sobě. Nepokusíme-li se o nápravu hned, mnohdy si zlozvyk člověk sebou vláčí až do dospělosti.

Kousání nehtů

Nejprve je třeba si uvědomit, proč člověk k tomuto zlozvyku inklinuje. Je nutné najít příčinu a na základě tohoto poznatku odstraňovat důsledek. Jedná-li se o dítě, vyvarujme se hubování a přílišnému tlaku. Vede spíše k opačné reakci. Kousání nehtů začíná u dětí přibližně ve 3 letech a bývá to projev napětí. V případě potlačovaného vzteku či napětí má dokonce svůj lékařský název = onychophagie. Statistiky uvádějí, že si okusují takto malé děti nehty v 60% a celých 20% si tento zlozvyk odnáší i do dospělosti.

Impulsy pro okusování nehtů bývají různé

Změna režimu dítěte – nástup do školky, tlak na získání nových dovedností nebo vážnější příčiny vyvolané nespravedlivým chováním otce, matky, babičky, sourozence, v pozdějším věku učitelky nebo kamaráda. V takovém případě se jedná o potlačení agrese, hněvu nebo zlosti, které jedinec v sobě potlačí a obrátí ji proti sobě, protože si nedovolí oponovat – bránit se. Stejné příčiny mohou vyvolávat u dětí také cucání palce, tahání či kroucení vlasů, skřípání zuby nebo drbání a škrábání se. Při kousání nehtů se dokonce může jednat o dědičnost, nebo napodobování dospělých. Případy z lékařské praxe nás zavádějí také k diagnóze psychická tenze a neurotismus.

Psychická tenze

Zvýšenou psychickou tenzi zjišťují odborníci asi u 20 % naší populace. Výskyt a intenzita této tenze je dána psychickým i tělesným stavem dítěte a podmínkami sociálního prostředí, které na dítě působí.

Projevy či příznaky, které lze u dítěte vysledovat

dítě nebo mladistvý si okusuje nehty, dále si stěžuje na bolesti hlavy, nohou, břicha, mívá žaludeční potíže, někdy i zvrací, stěžuje si na závratě, často pláče, má pocity slabosti. Má-li neutrální lékařské nálezy přesto omdlévá, mění často barvu v obličeji, mívá návaly krve, skvrny v obličeji, snadno zbledne. Zvýšeně se potí, mívá chvění nebo třes rukou nebo se mu chvěje hlas. Přecitlivěle reaguje na neúspěch, bývá často lítostivé. Pomrkává často, má škubání v obličeji, pohazuje rukou, ramenem, pohrává si s nějakou částí těla.

Mne si často ucho, bradu, kroutí si vlasy, štípe se, mne si ruce v klíně, cucá si palec. Mívá nechuť k jídlu nebo je vybíravé v jídle, dlouho a nesnadno usíná a někdy spí neklidně. Mívá záchvaty zlosti až vzteku, je zvýšeně duševně zranitelné. Snadno se vyděsí, je nejisté při jednání s cizími lidmi. Má nápadně nestejnoměrný pracovní výkon, na konci vyučování si začíná hrát, pošťuchuje souseda, je roztěkané, nesoustředěné na vyučování.

Pro diagnózu zvýšené psychické tenze (neuroticismu)

není nutno, aby dítě vykazovalo všechny vyjmenované příznaky. Častost výskytu příznaků a jejich intenzita je dána konkrétním psychickým i tělesným stavem dítěte a podmínkami sociálního prostředí, které na dítě působí. Průzkumy ukazují, že zvýšená psychická tenze se vyskytuje častěji u dívek než chlapců. Děti se zvýšenou psychickou tenzí a s neurotickými poruchami vyžadují nejen ze strany pedagogů výrazně individuální, laskavý a taktní výchovný přístup.

 

Zlozvyk a zdravotní komplikace

V případě, že se jedná jen o zlozvyk, i tak hrozí, že si jej dítě zafixuje a nezbaví se jej ani v dospělosti. Jedná-li se o návyk, pak si mnohdy postižený své jednání ani neuvědomuje. Automaticky jeho ruce míří k ústům. U sledování televize, při práci na počítači, při čekání na tramvaj. Také při každém stresu, před nepříjemným pohovorem, testem nebo před setkáním s neznámou osobou.  Okousané nehty navíc snižují sebevědomí, daleko více než mužům asi dívkám a dospělým ženám.

Neopomeňme, že kousání nehtů může způsobit také zdravotní komplikace

Pod nehty a na rukou se i při pečlivé hygieně nachází vysoký počet bakterií, které sliznicí úst putují do organismu. Poraněná pokožka kolem nehtů je náchylná k proniknutí infekce a bakterií. Poškozuje si také zuby a může vést k poranění dásní. Hrozí také narušení normálního růstu nehtů a jejich deformity.

Možnosti nápravy - jak odnaučit kousání nehtů

U dětí by se mělo začít co nejdříve – vysvětlete jim, proč se to nedělá a že je tato činnost škodlivá. Pomáhá také motivace dítka za každý neokousaný nehtík, chválíme nebo odměníme. Na prstíky v puse upozorňujte a ihned dítě zabavte, nejednejte však agresivně nebo represivně. Na trhu jsou k dostání od různých firem hořké laky na nehty, nepomohou však každému – odolnější jedinci si na pachuť zvyknou. Namáčení prstíků do soli a pepře je nebezpečné. Staršímu dítku lze nabídnout žvýkačku, která může uvolnit napětí. Kineziolog je jedním z alternativních metod pomoci. V případě, že nic z uvedeného nepomohlo, raději vezměte svoji ratolest k psychologovy, který může najít příčinu a odstranit ji.

V dospělosti si ženy mohou pomoci návštěvou salonu

kde si vyberou z nepřeberného množství umělých nehtů. Nehet ovšem nelze nanést na nedostatečné lůžko, jinak nehet nedrží. Umělý nehet se ukousnout se nedá, ale „patologický kousač“ si začne mnohdy okusovat kůži kolem, nebo nehty olupovat. V zahraničí doporučují také metodu hypnózy. Hypnóza je stav podobný transu nebo stavu náměsíčnosti. Je to stav, během kterého lze výrazně působit na zdraví našeho organismu, naprogramovat různé tělesné i duševní změny, vyléčení nemocí, utlumení bolesti nebo zbavení se zlozvyku, prožití minulých událostí, které vedou k opětnému získání sebedůvěry atd.

Nemoci nehtů

Při zvýšené lomivosti nehtů je nutné nejen ruce, ale i celou nehtovou ploténku řádně promastit. Při větším poškození jsou vhodné olejové zábaly nebo koupele prstů ve vlažném oleji. Následuje řádné promasírování. Důležitá je prevence, která spočívá v ochraně ruky, a tedy i nehtu. Při práci se saponáty nebo jinými odmašťujícími chemikáliemi je nutné použít pryžových nebo tekutých rukavic. Tekuté rukavice představuje pěna, která se aplikuje na nehty a ruce a vytváří po dvou minutách ochranný film odolný proti vodě a chemikáliím. Působí tak 3-4 hodiny.

Barevné změny nehtů

mohou mít rozličné příčiny. Zažloutlé a zahnědlé prsty a nehty mívají silní kuřáci, vyzkoušejte lázeň s pár kapkami citronu, který nehty vybělí. Hnědé zabarvení se vyskytuje také, je-li v zárodečné vrstvě přítomen zhoubný nádor kůže – melanom. Typické je, že zahnědlá barva nikdy neodrůstá. Modré zabarvení nehtů se vyskytuje u srdečních chorob jako důsledek špatného okysličování krve. U plísní nebo psoriázy (lupénky) bývá nehet žlutošedé barvy. Bílé flíčky na nehtech ukazují na nedostatek bílkovin, zinku, vitamínu C. Křehké a lámavé nehty signalizují nedostatek vápníku a vitamínu A. Praskliny v nehtech zase špatný pitný režim.

Ruce jsou naší vizitkou

Trendem jsou samozřejmě nehty pevné, upravené a zdravě vypadající. Aby byly nehty zdravé, je potřeba dodat tělu dostatek vitamínů a výživných látek, protože nehty jsou vyživovány zevnitř. Složení naší stravy se odráží na vzhledu nehtů. Jestliže nehty nejsou v pořádku, měli bychom pravidelně doplňovat nejdůležitější vitaminy pro nehty ze skupiny B a zinek. Zkuste základní péči o nehty a až přijde na řadu pilník je důležitý správný výběr pilníku, pro slabé nehty je vhodnější nekovový pilník. Pilovat lze jedním nebo oběma směry. Nehtová kůžička by se neměla stříhat, ale měla by se zatlačovat zpět. Na nehty také blahodárně působí teplá lázeň, do které můžeme přidat pár kapek citronu nebo olivového oleje. Do takovéto lázně ponořte ruce min. na 5 minut. Po koupeli a osušení naneste krém na ruce a nehty, poté naneste speciální olej pro výživu nehtů. A na závěr lze použít základový a vrchní lak, může být pro začátek třeba bezbarvý.

 

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id18540 (novesluzby.cz#20130)


Přidat komentář