Kokosový ořech - dar přírody

Kokosový ořech patří mezi přední světové olejniny. Jde o exotický plod palmy kokosové. Kokosové mléko je osvěžující nápoj a kokosový olej se dá přirovnat k pokladu, který má mnohostranné využití. Nejkrásnější pláže jsou lemovány právě kokosovými ořechy.

Kokosovník ořechoplodý se pěstuje již více než 3000 let, do střední Evropy se ale jeho plody dostaly až v 16. století.

Palma kokosová – Kokosovník ořechoplodý (Cocos nucifera)

Kokosovník ořechoplodý pochází pravděpodobně z jihovýchodní Asie, v současnosti se pěstuje v tropických oblastech, převážně na březích moří kde se mu daří nejlépe díky mořské vláze. Plodem, respektive semenem palmy kokosové je kokosový ořech. Palma je až 30 metrů vysoká a listy podlouhlého tvaru vyrůstají pouze na jejím vrcholu.

Kokosový olej

Kokosový olej se získává lisováním nebo extrakcí z kokosového ořechu. Kokosový olej má mnohostranné použití, využívá se v kuchyni, v potravinářství i v kosmetice.

  • Kokosový olej působí jako přírodní antibiotikum, neusazuje se v těle jako jiné tuky a vyrovnává hladinu cukru v krvi.
  • Je známý také svou lahodnou chutí a vůní.
  • Je vhodný ke smažení, jelikož je tepelně stabilní až do 200 °C.
  • Používá se také jako tělový a pleťový olej především pro suchou pokožku.
  • V létě se využívá jako pečující látka o opálenou pokožku, proto bývá přidáván i do opalovacích krémů.
  • Používá se také jako masážní olej.
  • Využívá se také jako zábal na vlasy, přírodní balzám po holení a balzám na rty.

Pěstování palmy kokosové v bytě

Pokud chcete kokosovou palmu pěstovat v bytě, připravte se na to, že bude potřebovat hodně péče. V bytech se pěstují tzv. zakrslé palmy jejichž výška nepřesahuje 3 metry. Palma potřebuje vzhledem k tropickému původu vyvážený poměr světla, vody, vlhkosti vzduchu, živin a tepla. Na zálivku se používá měkká odstátá voda, přičemž v létě jí palma vyžaduje hodně a v zimě zálivku spíše omezte. Je nutné kokosovou palmu pravidelně rosit vodou, protože většinou trpí suchým vzduchem a to převážně v zimě, když se topí. Na přesazování jsou palmy velmi citlivé. Přesazujte je jen tehdy pokud je to nutné. Bohužel je běžným jevem, že díky nesprávné péči palmy kokosové v bytě rychle hynou. Pokud se ji tedy rozhodnete pěstovat, poraďte se s odborníkem.

Kokosový ořech

Jde vlastně o ovoce, neboli dutý plod kokosovníku ořechoplodého. Na povrchu má tvrdou skořápku a pod ní je jedlá bílá dužina s jedlou kokosovou vodou. Skořápka kokosového ořechu je tvrdá a dřevnatá a je pokryta lýkem.

Průměrný kokosový ořech má 150 kalorií a poskytuje přibližně 20% doporučené denní dávky vápníku, 2g vlákniny, 2g proteinů, 15g cukru a 3g nesyceného tuku.

Jde tedy o velmi výživnou potravinu. Mladý kokosový ořech má měkkou dužinu, která se dá lehce nabrat na lžíci.

Jak správně otevřít kokosový ořech

Najděte tři otvory na jeho horní straně (za ně byl kokos zavěšen na palmě), zkuste do nich nacpat například nůž, nebo zatlouct hřebík kladivem a vylamte kousky skořápky. Tímto způsobem se snadno dostanete ke kokosové vodě. Dostat se k dužině je ovšem poněkud těžší. Když z kokosu vylijete kokosovou vodu, obalte jej například do ručníku, položte na zem a prudce do něj uhoďte kladivem. Pokud je kokos větší budete muset údery kladivem několikrát opakovat. Poté už jen stačí kokosovou dřeň ze skořápky vykrájet pomocí malého nože.

Dužina kokosového ořechu

Dužina kokosového ořechu se skládá ze 60 % z tuku, z 20 % z glycidů, z 8 % z proteinů a z 6 % z vody.

Z kokosové dužiny se vyrábí** kokosová moučka**. Ta se suší při vysoké teplotě, částečně vychladlá moučka se přesívá přes síta, čímž vzniká strouhaný kokos. Strouhaný kokos se dále dělí na fine, jež je nejjemněji strouhaný, medium – ten je střední a coarse, který je nejhrubší. Strouhaný kokos obsahuje přibližně 60 % kokosového oleje a využívá se v pekárenském a potravinářském průmyslu.

Kokosová voda

Chybně je kokosová voda označována jako kokosové mléko. Jde o vodu uvnitř dužiny kokosového ořechu. Obsahuje velké množství draslíku, vitamínu C a vitamínů skupiny B (mimo vitamíny B6 a B12).

Kokosová voda je sterilní a voda mladého kokosu je identická s lidskou krevní plazmou. Jde také o jeden z nejlepších přírodních elektrolytů.

Závěrem

Kokosový ořech patří mezi potraviny s největším množstvím využití. V České Republice bohužel není až tak moc oblíbený – s výjimkou strouhaného kokosu jako ozdoby na dorty - a přitom se dá běžně koupit v supermarketech. Udělejte něco pro své tělo a své chuťové buňky, kupte si kokosový ořech, vypijte kokosové mléko a snězte kokosovou dužinu.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id18746 (novesluzby.cz#20989)


Diskuze a zkušenosti

msjonas | 14.07.2012 21:54
Re: Kokosový ořech - dar přírody Tak co jsem se prestehoval do BRAZILIE ,tak jim mkokos denne , a cerstvy , kokosova voda super , nema to chybu , doporucuji vsem . Zdravi si nekoupite , ale kokos ano .

Michal | 18.08.2013 19:56
Re: Kokosový ořech - dar přírody Zapomněli jste dodat, že se jedná o mladý kokosový ořech .., který má zelenou barvu nebo jiný druh, který má velice podobnou chuť tomuto zelenému kokosovému ořechu, v žádném případě není chuť ani v náznaku podobná hnědým kokosovým ořechům, které jsou zde běžně v prodeji. Co se týče vytamínů skupiny B, kokosové ořechy obsahují kompletní spektrum i s B6 +B12. Při mých exotických cestách jsem rovněž vášnivým konzumentem, mladý kokosový ořech má ještě jednu vlastnost, dokáže kromě energie, vitamínů, minerálů, srovnat psychiku člověka daleko lépe než jakékoliv medikamenty, kdo pravidelně konzumuje mladý kokosový ořech je naprosté psychycké pohodě. Nevýhoda: nedá se u nás koupit

Marketinka23 | 08.12.2013 18:12
Re: Kokosový ořech - dar přírody Lepší tip na oloupání hnědého kokosu: vyberte si jeden ďůlek nahoře kokosu a vytvořte nožem díru z které vylijete kokosovou vodu. Poté dejte kokos do trouby předehřáté na 200°C na cca 15 minut. To vše. Kokos krásně pukne a nepoškozenou dužinu vyloupnete a následně škrabkou oloupete. Pak jen nastrouhat či nakrájet a baštit u telky. Máme to tak se synem nejraději!!!


Přidat komentář