Kofein a jeho účinky na organizmus

Kofein je droga, která se v přírodě přirozeně vyskytuje v semenech a listech mnoha rostlin. Je také produkován uměle a přidáván do některých potravin. Přibližně 80% světové populace konzumuje kofein na denní bázi.

Co je kofein

Kofein je alkaloid, který je považován za stimulující drogu. Byl objeven roku 1819 německým chemikem Friedrichem Ferdinandem Rungem. Kofein se nachází v různém množství v listech či plodech některých rostlin, kde slouží jako přírodní pesticid proti hmyzu. Mezi běžné zdroje kofeinu patří káva, čaj, kakaové boby. Dále potom maté a guarana.

Kofein je pokládán za drogu z toho důvodu, že stimuluje centrální nervová systém

Většinou způsobuje zvýšenou bdělost, zvýšení energie a zlepšení nálady. Ve své přirozené podobě kofein chutná velmi hořce. V těle neukládá, je zněj vylučován, nicméně jeho účinky můžete pociťovat i po šesti hodinách po požití.

Mnoho lidí má pocit, že kofein zvyšuje jejich duševní bdělost

a tak to s množstvím kofeinu přehání, aby zůstali bdělí déle. Ovšem vyšší dávky kofeinu mohou vyvolat úzkost, závratě, bolesti hlavy, nervozitu či nespavost. Citlivost na kofein se liší od člověka k člověku. Lidé kteří kofein pravidelně konzumují si vytváří menší citlivost na něj. To znamená, že k vyvolání stejných účinků budou muset postupně zvětšovat množství kofeinu. Kofein se do lidského těla dostává ústy, vstřebává se v žaludku a v tenkém střevě. Po požití kávy se vstřebává do několika minut. U čaje je doba vstřebání delší, protože obsahuje alkaloidy, které vstřebávání kofeinu zpomalují. Jde asi o 40 minut.

Jaké jsou zdroje kofeinu?

Nejčastějším zdrojem kofeinu v naší stravě je káva, čaj, kakaové boby, energetické nápoje a cola. Kofein může být také synteticky přidáván do léků, potravin, potravinových doplňků, či jiných nápojů.

Kofein působí jako diuretikum

Kofein je diuretikum. Není ale jasné, jestli způsobuje dehydrataci nebo ne. Existují mnohé studie, které dehydrataci potvrzují, stejně jako další, které ji vyvracejí. Diuretikum je jakákoliv látka, která zvyšuje potřebu odvodňování organizmu.

Existují specifické diuretické léky

které se využívají pro léčení různých zdravotních potíží, včetně vysokého krevního tlaku. Při užívání diuretik se objevují vedlejší účinky, jako je například již zmíněná dehydratace, nízká hladina sodíku v těle, či nízká hladina draslíku. Pokud člověk konzumuje kávu, nebo kofeinový nápoj, tělo si jisté množství tekutiny zachová, takže si může způsobit jen velmi mírnou dehydrataci. A navíc osoba, která kávu pravidelně konzumuje má vyšší odolnost vůči dehydrataci, než ten, kdo ji pije jen občas.

Kofein a onemocnění srdce

Studie zabývající se tímto tématem došly ke dvěma závěrům. Tím prvním je skutečnost, že kofein může zvýšit riziko onemocnění srdce, protože zvyšuje krevní tlak a zrychluje tep. Ovšem další studie prokázaly pravý opak. Rozpor je způsoben především tím, jak a v jakém množství je kofein konzumován. Některé srdeční vady může kofein opravdu zhoršit. Ovšem pokud je člověk zdravý a konzumuje kofein v přiměřeném množství, není pro něj kofein nebezpečný.

Kofein a úbytek kostní hmoty?

Kofein může způsobit ztrátu vápníku, což může dlouhodobě vést ke ztrátě kostní hmoty.

Kofein a hubnutí

Kofein přispívá k rychlejšímu odbourávání tuků. Obsahuje jej také většina hubnoucích přípravků na trhu.

Je kofein bezpečný během těhotenství?

Těhotné ženy by měly kofein stejně jako alkohol ze své stravy zcela vyřadit. Kofein může mít neblahý vliv na dítě. Může způsobit zpomalení růstu plodu, dokonce se hovoří i o jeho vlivech na potrat. Přesné účinky nadměrného množství kofeinu na těhotnou ženu a plod nejsou známy, protože výzkum v této oblasti nelze provést bez toho, aby se ohrožovalo zdraví jak matky, tak dítěte.

Mohou kofein konzumovat děti?

Děti jsou vystavěny kofeinu především při konzumaci nealkoholických sycených nápojů, jako je cola, dále potom čaje a čokolády. Vliv kofeinu na dětský organismus je silnější, než na organismus dospělého. U dětí způsobuje neklidnost a poruchy soustředění. Snažte se tedy jejich příjem kofeinových produktů omezit.

Návykovost na kofein

Na kofein si můžeme při pravidelném konzumování vytvořit závislost. A jako s každou závislostí, pokud kofein vysadíme dostaví se abstinenční příznaky, jako je ospalost, bolest hlavy, podrážděnost či nervozita.

Umírněnost je klíč

V umírněném množství je kofein považován za bezpečný. Za toto množství se považuje 200 – 300 mg kofeinu denně. Ovšem stačí jen 100 mg kofeinu na to, aby se na něm člověk stal závislý. Následující tabulka obsahuje množství kofeinu v běžných produktech obsahujících kofein.

Množství kofeinu - nápoje

 

Red Bull energetický nápoj
80 mg kofeinu
Coca Cola
34 mg kofeinu
Coca Cola Light
45 mg kofeinu
Pepsi
38 mg kofeinu
Ledový čaj
70 mg kofeinu
Hořká čokoláda
20 mg kofeinu
## Žádoucí účinky kofeinu

Kofein ovlivňuje centrální nervovou soustavu, oddaluje únavu, zbystřuje myšlení, zlepšuje koncentraci a může vyvolat i stavy euforie. Dále slouží jako stimulant oběhového systému, zrychluje tep a rozšiřuje tepny. Kofein také přispívá k rychlejšímu odbourávání tuků.

Nežádoucí účinky kofeinu

Pokud konzumujete příliš vysoké množství kofeinu, mohou se dostavit nežádoucí vedlejší účinky. Stejně tak může kofein způsobit řadu vedlejších účinků u osob na něj citlivých. Mezi tyto účinky patří například zvýšení rizika onemocnění srdce, zvyšuje pravděpodobnosti problémů s vysokým krevním tlakem. Dále ovlivňuje množství vápníku v těle tím, že zvyšuje jeho vylučování. Také snižuje účinek některých léků proti epilepsii. Velké množství kofeinu může mít naopak útlumový efekt.

Pokud chcete omezit kofein, nejlepší způsob je začít pomalu snižovat jeho denní množství.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id18599 (novesluzby.cz#20335)


Přidat komentář