Jóga Litoměřice

Fyzická i duševní rovnováha. Není jiného cvičení, které vám poskytne obě tyto věci. Jóga je jedinečným způsobem jak vyrovnat oblast psychickou i tělesnou. Seznamte se s ní.

Jóga Litoměřice

Jóga je dnes hodně skloňovaným pojmem. V dnešní době si spousta lidí chválí její účinky. Tato praktika, která pochází z východních zemí, má dnes spousty modifikací, z nichž si každý může vybrat to, co vyhovuje jemu. Co ale jóga ve skutečnosti je? Jedná se o metodiku, která má navodit především duševní harmonii a rovnováhu. Že si jógu vybavujete jako cvičení? To se vůbec nevylučuje. Při jednotlivých polohách, které se v józe nazývají ásany, se soustředíte natolik, že to pohybuje i s vaší mentalitou. Pro příklad uvedeme srovnání. Pokud chodíte do fitness centra, tak zde například posilujete, běháte na pásech nebo jedete na rotopedu. Primárně chcete posílit svaly nebo shodit nějaké kilo. Tyto aktivity jsou většinou dynamické, v žádné poloze nesetrváte dlouho. U jógy ale platí jiná pravidla. V každé ásaně je dobré vyčkat alespoň půl minuty. Představte si, když například děláte tzv. svíčku. Musíte půl minuty vydržet v napětí, stále udržovat svaly a podobu polohy. Tímto soustředěním nejen, že posilujete tělesné partie, ale pracuje i vaše mysl. Součástí jógy jsou i meditace a správné dýchání, což už jde ruku v ruce se správným soustředěním, které posiluje psychiku. Podívejme se proto na jógu více zblízka. Je to ideální prostředek pro zklidnění a odbourání stresu.

Co je jóga?

Už jsme vás seznámili s původem i účinkem jógy, přejdeme ale ještě dále. Jóga je i v západních zemích známá desítky let zpět. Ovšem v posledních zhruba 15 letech můžete poznávat, že jóga je i trendem. Tento zájem začal asi v roce 1998, kdy se královna popu poprvé objevila s henovými malbami na rukou, v japonském kimonu nebo s harémovými kalhotami.Zpěvačka byla čerstvě po porodu a její tělo bylo ve skvělé kondici. Madonna pěla ódy na jógu a ženy po celém světě začali cvičit ásany, aby měly tak perfektní figuru. Jóga sama o sobě se stala trendem a získala si řadu obměn jako je dynamičtější forma jógy nebo třeba, když se jóga cvičí ve větších teplotách. Musíte si ale uvědomit její podstatu.

Jaký je původ jógy?

Tato metodika je především o soustředění myslí. Jóga je propojená s buddhismem a jejím cílem je najít vnitřní soustředění a probudit v sobě energii. O soustředění jde ale především. Dnes žijeme ve shonu a stresu a právě soustředění je něco, co nám pomůže se zklidnit. K tomu dopomáhá meditace, dechová cvičení a i jednotlivé ásany, kdy si uvědomujete to, co děláte a zkoušíte si tak svoji trpělivost. Zkuste udělat deset dřepů a vydržet půl minuty stát rozkročmo. První případ vás jen nutí splnit nějaký limit, ale stát v jedné poloze strnule, to musíte zapojit svaly pořádně, takže vlastně posilujete spodní strukturu těla a to je někdy lepší, než si primárně zvětšovat povrchové svalstvo. Proto i** jóga** má velmi blahodárný vliv na fyzickou konstituci. Ostatně, mohli bychom opět dát za příklad Madonnu. A co se týká dechového cvičení. Je dokázané, že pokud správně dýcháte, též se vám posiluje svalstvo a tím se zlepšuje i štíhlost. Podívejme se nyní na obdobu jógy, kterou přinesl mistr Iyengar.

Jóga podle Iyengara

Jak se nazývá nejčastější a základní forma jógy? Je to hathajóga, ze které vycházejí další modifikace. A právě jednou takovou obměnou je i jóga podle současného indického mistra B. K. S. Iyengara. Tento muž vyvinul takový jógový systém, který dokáží praktikovat lidé jakéhokoli věku, v kterémkoli zdravotním stavu a nezáleží na zkušenostech. Tato jóga je přístupná každému. Její praxe klade důraz na přesné provedení ásan, hlídá se doba výdrže a dodržuje se správné pořadí a provázanost cvičení. Při kratší výdrži se totiž omezuje účinek ásany na tělo, při delší výdrží se už její účinek prohlubuje na orgánovou a mentální prostupnost, proto se na lekcích naučíte, jak toho dosáhnout. Pro co nejdokonalejší provedení jednotlivých poloh se při tomto typu jógy používají různé cvičební pomůcky jako jsou válce, popruhy, hranoly, židle, desky a jiné. K čemu jsou rekvizity dobré? Pomáhají provést správně pozici, pokud nejste tolik zkušení, pomáhají překonat strach, díky nim vydržíte v poloze déle a tím se zvýrazní účinek celého cvičení. Navíc je to příjemné zpestření, které vás vytrhne z každodenního stresu.

Meditace podle Iyengara

Toto je další součást praktiky. B. K. S. Iyengar využívá metodiky meditace v pohybu. Dle  něj totiž meditace znamená úplné uvědomění si a ponoření se do cvičené pozice. To znamená, že máte-li před sebou nějakou polohu, musíte se plně soustředit na její provedení. Máte-li v předklonu dát čelo na podlahu, musíte se jen soustředit na to, abyste se hlavou dotkli podlahy a nepřemýšlíte, že vás pálí stehna. Proto je meditace součást jógy, kdy více trénujete mysl. Pozornost se nasměruje na všechna místa těla, se kterými je spjato provádění cviků. Postupně se rozptýlí vaše soustředění do všech oblastí a nesmíte polevit. Meditace je totiž plné soustředění, jakmile vás něco vytrhne, už nemeditujete. Tato intenzita vjemu by pak měla být ve všech částech těla stejná. Tím se dokonale zharmonizuje celé tělo. Pokud bychom měli použít hmotnější přirovnání, tak je to jako s posilováním. Budete-li zvedat činky jen pravou rukou, budete mít silný biceps jen na té jedné ruce a druhá bude ochablá. A to není rovnováha.

Pochopit** smysl jógy podle Iyengara** byste mohli podle jeho výroku: "Pokud se staráte o kořen stromu, strom vykvete a bude vonět sám od sebe. Pokud se staráte o své tělo, vyzařování mysli a ducha přijde samo od sebe." Nic není zadarmo a chcete-li lepší stav mysli i těla, musíte pro to něco udělat. Nejlépe se soustředit na problém, že ho chcete vyřešit a překonat negativa, která ve vás zatím jsou.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id18948 (novesluzby.cz#23905)


Přidat komentář