Jak pečovat o vlasy

Péče o vlasy vyžaduje trpělivost a pravidelnost. Ať už vám příroda nadělila vlasy husté nebo jemné, lesklé či matné, v každém případě je ve vašich silách postarat se o to, aby vypadaly lépe. Každé vlasy mohou být krásné.

O vlasech se říká, že korunují vzhled člověka. Hezký a upravený účes přináší nejen dobrý osobní pocit, ale dotváří i obličej člověka.

Jak pečovat o mastné vlasy

Když se z nějakého důvodu naruší funkce mazových žlázek ústících u kořínku vlasu, začnou tyto žlázky produkovat příliš mnoho kožního mazu. A kadeře pak již za několik hodin po umytí nevypadají zdravě, jsou těžké, zplihlé, slepené. **
**

Šamponování -  jemné bylinkové šampony

obsahující extrakty z kopřiv, lopuchu, máty i jiných bylinek dokážou snížit vylučování kožního mazu, zbrzdit jeho rozptýlení po délce vlasu a současně zklidnit podrážděnou pokožku hlavy.  Peelingový šampon (použít jednou za týden) odstraní z pokožky odumřelé buňky a z povrchu vlasů maz i zbytky stylingových přípravků a vlasy budou zářit čistotou mnohem déle.**
**

Regenerace vlasů

Svůj úkol splní jenom produkty určené speciálně k regeneraci mastných vlasů. Kromě kondicionérů a balzámů prokážou pokožce hlavy s nadměrně aktivními mazovými žlázkami výbornou službu také tonika, která se nevtírají do vlasů, ale do kůže k jejich kořínkům a zpravidla se neoplachují. **
**

Speciální péče - masky výhradně určené mastným kadeřím

Jejich předností je schopnost absorbovat nadbytečný maz, normalizovat činnost mazových žlázek a dlouhodobě zklidnit podrážděnou pokožku i zpomalit maštění. **
**

Styling - pěnové tužidlo

naneste pouze ke kořínkům a odtud ho pak rozčešete po celé délce vlasů. Tímto způsobem získají objem, nepřilnou k pokožce a budou se proto méně mastit. Podobného efektu dosáhnete, když ke kořínkům vlasů nastříkáte lak a vlasy v předklonu vysušíte.

Jak pečovat o vypadávající vlasy

Ztráta asi 60 až 100 vlasů denně nepředstavuje žádný problém. Pokud jich však neustále a téměř všude nacházíte celé chuchvalce, vypadávají vám nadměrně.

 • Šamponování - používejte léčebný, posilující šampon s Aminexilem a vitaminy PP, B5 a B6, který příznivě působí na vlasové cibulky.
 • Regenerace - masáž vlasové pokožky provádějte krouživými pohyby prstů během každého mytí vlasů i během vtírání přípravků, které mají zabránit jejich vypadávání.
 • Speciální péče - na nadměrném vypadávání vlasů má největší podíl tuhnutí kolagenu kolem vlasové cibulky. Kořínek vlasu je pak svírán a nedostatečně vyživován, vlas se stává slabým a předčasně vypadává. Proti tuhnutí kolagenu aktivně působí Aminexil, a proto vypadávání vlasů nebrání nic tak účinně jako aminexilové ampulky. Výrazně také pomůže i pestrá strava a potravinové doplňky.
 • Styling - vyvarujte se barvení, odbarvování a trvalého ondulování, ale také vysoušení horkým vzduchem a upravování kulmou či nahřívacími natáčkami. Ze stylingových přípravků nepoužívejte mastné vosky, brilantiny, pasty a krémy.

Jak pečovat o slabé a jemné vlasy

Je téměř nemožné vyčarovat z vašich vlasů náročnější účes? Ztrácejí lehce nadýchaný vzhled a přijímají snadno statickou elektřinu? Potom jsou nejspíš slabé a jemné.

 • Šamponování - tento typ vlasů potřebuje výživné a zvlhčující látky, které jim dodají** ** sílu a vnitřní objem, postarají se o jejich snadné rozčesávání a ochrání je před poškozením, vůči němuž jsou jen málo odolné.** ** Používejte proto šampony s rostlinnými výtažky a vitaminy, zejména** ** panthenolem vázajícím vlhkost.
 • Regenerace - pěsticí produkty určené k ošetření slabých a jemných vlasů mají většinou podobu pěny nebo spreje. S jejich pomocí, za předpokladu pravidelné aplikace, můžete dosáhnout značného zlepšení kvality a vzhledu svých vlasů. Dokážou posílit strukturu vlasu, zvýšit jeho plnost i lesk a zbavit ho elektrizování.
 • Speciální péče - ideální regenerační přípravek je keratinový zvlhčující sprej, který obsahuje nezbytné zvlhčující látky a neméně důležitý keratin, přirozenou stavební látku vlasů (proto se takovým sprejům říká „tekuté vlasy"), který zaceluje porézní místa vlasu. Díky keratinovému zvlhčujícímu spreji tak vlasy získají viditelně větší objem, lesk a sílu.
 • Styling - používejte pěnová tužidla s nepříliš silným tužicím efektem, ale se schopností výrazně zvětšit objem, a laky (ty vám pomohou zvládnout poletující vlasy a zpevnit účes). Vybírejte si produkty obohacené panthenolem nebo ceramidy a vyhýbejte se mastným stylingovým přípravkům, které vlasy nadměrně zatěžují.

Jak pečovat o vlasy s lupy

Odložit všechny oblíbené halenky a svetříky, protože jsou na nich lupy obzvláště dobře viditelné, rozhodně není řešení!

 • Šamponování - speciální šampon určený pro vlasy postižené lupy.
 • Regenerace - čím déle a častěji se lupy tvoří, tím více ztrácí vlasy lesk a vitalitu, je velice důležité věnovat náležitou pozornost pokožce hlavy. Nespoléhejte se jen na šampon, ale používejte i tonikum proti lupům, které je účinně odstraňuje i preventivně působí proti jejich dalšímu výskytu.
 • Speciální péče - Vysoce účinnou zbraň pro boj s lupy najdete také v peelingových přípravcích vlasové kosmetiky. Obsahují jemné abrazivní mikročástečky, jejichž úkolem je „vygumovat" povrch vlasové pokožky (zbavit ji všech nečistot včetně lupů), a zklidňující látky. Přinášejí svěžest i odstraňují pocity svědění.
 • Styling - pokožka hlavy postižená lupy je extrémně citlivá na vnější nepříznivé vlivy, mezi ně patří příliš horká voda a vzduch nebo dlouhý pobyt na mrazu či na slunci - dráždí ji však rovněž hřebeny a kartáče s ostrými hroty i stylingové přípravky (ty je skutečně třeba nanášet jen na vlasy). Proto nechávejte pokud možno vlasy po umytí uschnout volně na vzduchu a k jejich úpravě používejte výhradně měkoučké natáčky z pěnové gumy.

Jak pečovat o poškozené a suché vlasy

Jestliže jsou vaše vlasy lámavé, hrubé a špatně rozčesatelné, dříve než po nůžkách zkuste sáhnout po přípravcích speciálně určených k péči o poškozené a suché vlasy.

 • Šamponování - nejzákladnější přípravky vlasové kosmetiky určené k mytí suchých a poškozených vlasů musí obsahovat látky, které vlas vyživí, zvlhčí a zacelí jeho narušenou strukturu - tedy rostlinné oleje, panthenol, ceramidy a keratin.
 • Regenerace - kromě kondicionéru, jehož použití po každém umytí je naprosto nezbytné, dopřejte poškozeným a suchým vlasům aspoň jednou za dva týdny intenzivní výživovou péči masky nebo zábalu. Tyto produkty totiž odstraňují i poškození vzniklá hluboko ve vlasu.
 • Speciální péče - jedním z nepříjemných trápení poškozených a suchých vlasů jsou štěpící se konečky. V takovém případě sáhněte po nůžkách a potom, aby nebylo nutné tento radikální zásah opakovat, ošetřujte konce svých vlasů speciálním sérem. Přípravky na konečky vlasů účinně zacelují poškozenou strukturu vlasu a chrání ho před vysušením, mechanickým poškozením i dalším štěpením.
 • Styling - vlasy perfektně zkrotí vosky a brilantiny, které jim navíc dodají i nádherný lesk a ještě je ochrání před nepříznivým počasím. Dalšími stylingovými přípravky vhodnými pro poškozené a suché vlasy jsou pěnová tužidla, laky a lesky ve spreji obsahující UV filtry, zvlhčující látky a panthenol nebo rostlinné oleje.

Jak pečovat o ztrvalené vlasy

Vlasy upravené trvalou ondulací, potřebují pravidelnou péči šamponu, kondicionéru či balzámu a masky nebo zábalu - určených pro vlasy po trvalé, případně pro barvené vlasy.

Suchým, trvalou ondulací poškozeným vlasům maximálně prospívají přípravky obohacené proteiny, keratinem, panthenolem a ovocnými vosky. Tyto látky vlasy zvlhčují a vyhlazují jejich povrch, ale nenarovnávají je (lokýnky narovnávají produkty s velkým obsahem olejů).

Vyplatí se vám investovat do „osvěžovače vln" - fluidu či spreje, s jehož pomocí budou vlasy stále zvlněné.

Jak pečovat o vlasy po zimě

Střídání chladného vzduchu venku a teplého v místnosti, nošení klobouků a čepic, nedostatek slunce a stres vyplývající z nedostatku světla způsobují větší mastivost vlasů a občas i kožní onemocnění pokožky na hlavě. Regenerace je tedy nezbytná.

 • Regenerace: obyčejný šampon vlasy a pokožku očistí, ale pouze na povrchu. Ošetřit by je měl odborník - nemusí jít o lékaře, zpravidla úplně stačí kadeřnice. Vitaminové či hydratační vlasové kůry, pokožku uvolní a očistí, zpevní vnitřní strukturu vlasu a chrání jej na povrchu. Účinné látky z nich pronikají i do podkoží. Nanáší je kadeřník pomocí speciálních masáží trvajících 10 až 15 minut. Roztřepené či oslabené konce jemných vlasů je nutné odstřihnout.

Stav vlasů ovlivňuje i řada chorob, stres a dietní chyby

Například nízký obsah tuků, především nenasycených mastných kyselin (najdeme je zejména v rostlinných olejích) může vyvolávat ztrátu vlasů. Vinou nedostatečně pestré stravy rostou vlasy jemné, řídké, krátké a matného vzhledu.

Tipy pro ozdravění vlasů po zimě:

 • Zvýšit příjem vitaminů a stopových prvků (zejména vitaminy skupiny B, železo, selen, zinek, fosfor).
 • Volit dobrou vlasovou kosmetiku a pečovat o pokožku.
 • Vyloučit či dočasně odložit nešetrné úpravy vlasů: provádění trvalé ondulace i barvení. I tzv. pěstící barvy totiž zasahují do struktury vlasu.

Vlasy dokreslují tvář člověka. Přestože jsou mrtvou tkání stvořenou převážně z bílkovin (keratinu), měli bychom péči o ně svěřit do rukou odborníkům. Škody, které napácháme zpravidla v důsledku vidiny levné a rychlé změny image, nás pak stojí nejen mnoho času, ale vyžadují zpravidla i ostříhání.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id18564 (novesluzby.cz#20240)


Přidat komentář