Jak na afty a opary - léčba, prevence

Potrápily Vás v minulosti afty, opary, které rozhodně nejsou jenom estetickým problémem? Rádi byste se jim do budoucna vyhnuli, či se jich co nejrychleji zbavili? Myslete na podpoření imunity, dostatečnou výživu i hygienu.

Co jsou afty

Afty představují bílé skvrny na sliznici, které mohou mít příčinu v nedostatku vitamínů skupiny B, dále minerálů železa a zinku. Jedná se o nejčastější onemocnění dutiny ústní, kdy se na sliznici jednotlivě nebo dokonce mnohočetně tvoří povrchové vřídky, které jsou pokryté bělavým povlakem, a okolí je zarudlé. Tyto vřídky jsou zpočátku velmi bolestivé a kolikráte je nepříjemné i samotné jedení, při jejich výskytu v ústech.

Afty malé, afty velké, afty herpetiformní

 • Afty malé - zahojí se do cca 14 dnů, kdy po nich nezůstane jizva.
 • Afty velké - zahojí se do cca 6 týdnů, může při nich být i zvýšená teplota, i následný vznik jizvy.
 • Afty herpetiformní - vyznačují se mnohočetným skupenstvím, kdy mohou splývat v jeden celek.

Jaká je příčina vzniku aftů

Bohužel příčina vzniku není zcela známa. Jsou však určité dispozice, které vedou k tomuto onemocnění, jako je období těhotenství, ale také u dětí, kdy jejich rodiče trpěli afty, dále u jedinců, kteří mají nedostatek železa, kyseliny listové a vitamínů skupiny B.

Afty si můžete způsobit po mechanickém poškození sliznice, a to při čištění zubů, při jídle (kdy se kousnete), po stomatologických zákrocích aj.

Zmírnění bolesti při léčbě aftů

Při samotné léčbě pro Vás bude bolestivé pít i přijímat potravu. Vyvarujte se ostrého koření (pepř, chilly, směsi pálivého koření, česnek, cibule aj.), dále horkých nápojů (čaj, káva, kakao, svařené víno), horkých polévek. Volte měkčí, kašovitou až tekutou stravu, kterou můžete přijímat i brčkem, trápí-li Vás bolestivost aftů ve velké míře.

Léčba a prevence v boji s afty

 • Zinek - je důležitý pro správný vývoj všech živých rostlinných i živočišných organismů. Nedostatek zinku se velmi brzy projeví, kdy dojde k oslabení imunitního systému a lidský organismus se rázem stává náchylnější k nemocem.  Problémy s příjmem zinku může nastat během těhotenství, pro dobrý vývoj plodu se doporučuje užívat zinek právě ve výživových doplňcích. Nedostatek zinku se dále projevuje vypadáváním vlasů, špatnou buněčnou imunitou, letargií. Zinek udržuje hladinu vitaminu A, působí jako antioxidant, stabilizuje buněčné stěny, má vliv na růst a vývoj. Zinek je velmi nezbytný pro správnou činnost imunitního systému, tlumí projevy artritidy, podporuje hojení ran i kožních zánětů.
 • Extrakt z jadérek grapefruitu - antiseptikum, které působí proti virům, bakteriím, parazitům, plísním. Jedná se o silný antioxidant. Slouží k zevnímu potírání, dále kloktání.
 • Šalvějová tinktura - výrazně zkracuje dobu trvání aftů, a v případě, že je aft ve svém počátku, může ho dokonce ihned vyhojit.

Potraviny obsahující účinné živiny v boji proti aftům

 • Vitaminy skupiny B - pivovarské droždí, pšeničné klíčky, otruby, černý chléb, játra, vepřové** ** vnitřnosti, neloupaná rýže, pohanka, chřest, mléko, tvaroh, brambory, melasa, vejce, banány, celozrnné obiloviny, oříšky, mrkev, špenát.
 • Zinek - játra, tmavé maso, mléko, vaječné žloutky a mořští živočichové, celozrnné cereálie.
 • Železo - ořechy, luštěniny, obiloviny, játra, sójová mouka, ovoce (broskve, meruňky, švestky, hroznové víno, sušené hrozinky), mořské řasy, pivní kvasnice, pyl. Nejvíce železa obsahují mořské řasy (53 g ve 100 g potraviny), dále pivní kvasnice (17,6 g ve 100 g potraviny), sójová mouka (12 g ve 100 g potraviny), hovězí játra (11 g ve 100 g potraviny), sezamová semínka (10 g ve 100 g potraviny).

Co jsou opary (herpes)

Opar nás může potrápit v okolí dutiny ústní, v tom případě hovoříme o normálním oparu (herpes simplex), ale také v oblasti zad, v tom případě se jedná o pásový opar (herpes zoster).

Opar je v podstatě infekční virové onemocnění, které se projevuje vznikem zánětlivé léze, v podobě boláku, a to nejčastěji na rtu.

Průběh vzniku oparu

Nejprve zaznamenáte pocit svědění, pálení, určité napětí v oblasti, kde se poté vytvoří opar. Již během několik hodin poté dojde k zarudnutí a výsevu pupínku, či pupínků, které se většinu následující den přemění na puchýřky, které se postupně slévají, poté praskají a postižené místo nepříjemně mokvá. V případě, že nedojde k druhotné bakteriální infekci, vytvoří se žlutavý až hnědý strup, pod kterým proběhne hojení a strup se následně odloučí.

Jak dochází ke vzniku oparu

K přenosu viru dochází při polibku nebo společným používání: balzámu na rty, zubního kartáčku, ručníků, skleniček, příborů aj., s jedincem, který má opar. Samotný virus se dostává do těla sliznicí nebo porušenou kůží.

Doba léčení oparu

Doba hojení, v případě, že nejsou žádné komplikace, trvá zhruba týden. Důležité je, abyste si stroupek předčasně nestrhli. Naopak, při výskytu komplikací, může léze hnisat, nedojde k včasnému hojení a může se dále šířit do okolí.

Opakovaný výskyt oparu

Po prvním výskytu oparu, se virus, u něhož dojde k odeznění nemoci, usídlí v těle, a to v nervové buňce, kdy je za určitých okolností opakovaně aktivován.

Faktory, které vyvolávají opar

 • Stres
 • Horečka
 • Prochlazení
 • Vyčerpání
 • Únava
 • Oslabení imunitního systému
 • Opalování
 • Hormonální nerovnováha

Léčba a prevence v boji s opary

Je důležité zahájit léčbu včas, a to nejlépe již v době, kdy pocítíte zmiňované svědění, pálení. Místo, kde bude pravděpodobně opar, potřete lihem a zakupte si v lékárně mastičku, určenou na léčení oparů.

Při následném vytvoření puchýřků a strupu je důležité, abyste zabránili infekci, a to dodržováním čistoty, rozhodně puchýřky nepropichujte, strup nestrhávejte. Puchýřky můžete vysušovat antiseptickými roztoky. Stroupky můžete zvláčňovat mastičkami, například s výtažkem z měsíčku lékařského, který má léčivé a zklidňující účinky na pokožku. Důležité: nesahejte si při ošetřování oparů do oka a nosní sliznice, mohlo by případně dojít k rozšíření oparu na tato místa.

 • Aminokyselina L-lysin ** -** důležitá pro růst i obnovu tkání, účinně pomáhá v boji proti herpetickému viru. Příjem lysinu urychluje hojení oparů, chrání před jejich novým výskytem. Lysin můžeme dodávat ve stravě, nebo formou potravinových doplňků. Naše tělo si ho samo nedokáže vytvářet. Pozor, lysin není vhodný pro těhotné ženy. Dále, ve stravě dochází k jeho zničení při pečení a smažení pokrmů.
 • Vitamin E - antioxidant, zlepšuje využití kyslíku, působí v prevenci předčasných porodů, snižuje riziko potratů, působí proti srážlivosti krve. Slouží k výživě pokožky, proti stárnutí pleti a její suchosti. Vitamín E chrání buňky proti stárnutí, má ochranné protirakovinné účinky.
 • Homeopatika - v lékárně si můžete zakoupit homeopatické přípravky, které potlačují příznaky.
 • Koloidní stříbro - vyznačuje se hojivými a antiseptickými účinky. Slouží k potírání oparů na kůži, ale také k vnitřnímu použití.
 • Olej z čajovníku australského Tea tree - má antiseptické účinky, mírní svědění, vysušuje. Aplikuje se zevně.
 • Nálev ze zeleného čaje - k zevnímu potírání postiženého místa.
 • Nálev z řepíku lékařského - k zevnímu potírání postiženého místa.
 • Propolisová tinktura - k zevnímu potírání, vyznačuje se antiseptickými účinky.** **

Potraviny obsahující účinné živiny v boji proti oparům

 • L-lysin - nachází se ve všech živočišných tkání: kuře, hovězí svíčková, vepřová svíčková, dále tuňák, krevety.
 • Vitamin E - listová zelenina (špenát), obilí, rostlinné oleje, ovesné vločky, máslo, celozrnné výrobky, játra, slunečnicová semínka, dýňová semínka, lněná semínka. Nejvíce vitamínu E obsahuje slunečnicový olej (50 mg ve 100 g potraviny), olej z kukuřičných klíčků (31 mg ve 100 g potraviny), mandle (25 mg ve 100 g potraviny), sója (13 mg ve 100 g potraviny).

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id18801 (novesluzby.cz#21482)


Přidat komentář