Jak je to s obsahem cukru v alkoholu?

Jistě jste v obchodě narazili na alkoholické nápoje s uvedeným obsahem kalorií. Některé dokonce uvádějí i snížený obsah cukru. Můžete narazit i na lehké (light) pivo, či lehké víno. Jak se tento alkohol liší od toho běžného? Vyplatí se jej kupovat?

Uvádění kalorického obsahu u alkoholu je bezpochyby dobrá věc. Je dobré vědět kolik kalorií obsahuje to, co chcete konzumovat, především pokud se snažíte zhubnout. Můžete se ale stát, že narazíte na alkohol, který má na etiketě uvedené „se sníženým obsahem cukru". Mnoho lidí, kteří mají spojený nízký příjem cukrů s dietou raději sáhne po těchto lahvích. A někteří si to dokonce vyloží tak, že snížený obsah cukru znamená zdravý. To ale není pravda. Vliv alkoholických nápojů na nabírání na váze nejsou vázány jen na obsah cukrů.

Kolik kalorií alkohol obsahuje?

Čistý alkohol obsahuje přibližně 7 kalorií na gram, což je téměř dvakrát více než sacharidy, nebo bílkoviny, které obsahují 4 kalorie na gram a jen o něco méně, než kalorická hodnota tuku, která je 9 kalorií na gram. Takže z toho vyplývá, že pokud chcete zhubnout, alkohol byste pít neměli a je jedno kolik cukru obsahuje.

**Tabulka uvádějící množství sacharidů a kalorie ve vybraném alkoholu

**

alkoholmnožstvíobsah cukrukJkalorie
pivo 10°500 ml13 g550 kJ132 kalorií
pivo light 10°500 ml4,5 g500 kJ120 kalorií
červené víno2 dcl1,75 g550 kJ132 kalorií
bílé víno2 dcl1,0 g452 kJ109 kalorií
ginpanák0 g400 kJ96 kalorií
rumpanák0 g500 kJ120 kalorií
vodkapanák0 g463 kJ11 kalorií
Existuje hodně studií, které se zabývají vztahem mezi alkoholem a přibíráním na váze. Některé z nich zjistili, že pití alkoholu zvyšuje ukládání tuku v oblastech břicha a boků, jiné zase mezi alkoholem a váhou nezjistili žádný vztah. Je to způsobené tím, že existuje hodně okolností, které vztah mezi alkoholem a tělesnou váhou ovlivňují:

  • Například geny ovlivňující to, jak tělo alkohol zpracovává.
  • Nebo také záleží na jídle, které konzumujete. Pokud jde o vysoko kalorické potraviny spolu s alkoholem, který je jak jsme si řekli již výše, také vysoko kalorický, je velmi pravděpodobné, že Vaše stravovací návyky povedou k příbytku na váze.
  • Na druhou stranu, pokud pijete hodně a to tak, že alkohol Vám nahrazuje jídlo, potom můžete i hodně zhubnout. Především se tento jev objevuje u alkoholiků.
  • A navíc lidé, kteří se účastní studií rádi zkreslují jejich výsledky tím, že nepřiznají kolik toho ve skutečnosti vypili, což dělá z mnohých studií studie zkreslené.

Jak je to tedy s alkoholem a cukry?

Všechny diety zahrnují skončení s pitím alkoholu. A to kvůli tomu, že alkoholické nápoje dodávají tělu jen kalorie, bez dalších živin a také mohou nabourat Vaše odhodlání hubnout.

Mnoho lidí má o alkoholu zkreslené představy a netuší základní věci:

  • Alkohol není sacharid.
  • Tělo zpracovává nejdříve alkohol, teprve potom bílkoviny, tuky a cukry. Pitím alkoholu tedy zpomalujete spalování tuků.
  • Tvrdý alkohol je destilát a neobsahuje žádné sacharidy. Takže pokud narazíte na tvrdý alkohol, který má na etiketě napsáno bez cukrů je to sice pravda, ale hlavním cílem je zmást spotřebitele.
  • Při výrobě vína se hodně cukrů z hroznů přemění na alkohol, ovšem určité množství cukru ve vínu zůstane.
  • Pivo obsahuje hodně cukrů. Ovšem piva se sníženým obsahem cukru, opravdu obsahují méně cukru, než piva klasická. Klasické pivo obsahuje kolem 13 gramů sacharidů a 150 kalorií, kdežto pivo se sníženým obsahem cukru může obsahovat pouze něco kolem 3 gramů sacharidů a 100 kalorií.

Závěrem - Jak je to s obsahem cukru v alkoholu

I přes silné tendence lidí věřit tomu, že potraviny s nízkým obsahem cukru jsou nízkokalorické a pomohou Vám zhubnout, nebo že jde o zdravé potraviny, neexistuje o tom žádná potvrzující studie. A už vůbec to neplatí pokud jde o alkohol, který obsahuje velké množství kalorií, ale ne díky sacharidům.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id18774 (novesluzby.cz#21273)


Přidat komentář