Interní lékařství - čekárna u lékaře

Přisedám si k pánovi v čekárně interny a ptám se jej zda mohu poprosit o anonymní rozhovor pro naše čtenáře. Pán nejprve váhá, ale když jej ubezpečím, že nikde nezveřejním jeho jméno, souhlasí s několika otázkami.

Díl 3. - Vnitřní hemeroidy - správně hemoroidy

Na otázky nám v nejmenované nemocnici, odpověděl muž 52 let.

Otázka

Tak Vy se obáváte, že máte nádor tlustého střeva?

Odpověď

Jdu na vyšetření prvně, ale protože mám všechny příznaky této nemoci a manželka nedá jinak, než abych navštívil doktora – nakonec jsem přišel. 

To je jistě správné rozhodnutí, jaké máte potíže? 

No to je tedy situace (zdráhá se pán, ale nakonec mi své potíže poví) mám krev ve stolici, často spojené se zácpou a také mám křeče v břiše. 

Myslíte si, že je to tedy nádor tlustého střeva? 

Asi ano, manželka dostala tady ten leták pro vyšetření zdarma – nějaká prevence a nedala jinak než abych sem došel.

…....po vyšetření. Věnujete mi ještě chviličku? 

Velmi rád (odpoví pán s úsměvem) zajímá Vás jak jsem dopadl? Já bych řekl, že super :-) Mám „jen“ vnitřní hemeroidy. Nejprve zkusím čípky a domácí léčbu a až když to nepomůže budu přemýšlet o dalším postupu, doktor mluvil například i o operaci.

Blahopřeji, že to není nic vážného, děkuji za rozhovor a přeji brzké uzdravení.

Z lékařského hlediska

První pomoc

Naleznete-li při stolici malé množství krve v záchodové míse, nepropadejte panice. V drtivé většině případů se jedná o krvácející hemoroidy. Ty ani nemusí být vidět, pokud si prohlédnete konečník (např. zrcátkem). Pokud nekrvácíte stále a množství krve není extrémně velké, tak k lékaři akutně nemusíte. Krvácení spontánně ustane. K lékaři můžete jít až druhý den.

Někdy můžete kolem konečníku nahmatat, případně vidět, více či méně bolestivé uzlíky, které jsou většinou měkké a jdou zastrčit zpět do řitního otvoru. Návštěvu lékaře však neodkládejte. Ne každé krvácení po stolici nebo jiné potíže s konečníkem jsou hemoroidy. Může se jednat i o něco vážnějšího, což Vy jako laik neodlišíte. 

Druhy hemeroidů

Hemoroidy rozlišujeme vnější a vnitřní. Vnější hemoroidy se nacházejí kolem řitního otvoru. Většinou jsou nebolestivé, pokud se v nich ovšem nevytvoří krevní sraženina. Vnitřní hemoroidy obvykle vznikají kolem stěn řitního kanálu. Mohou vystupovat řitním otvorem ven zároveň se stolicí, a poté opět zmizí. Často mohou krvácet. 

Příčiny onemocnění 

 • Vrozená nedostatečnost žilní stěny.
 • Poruchy vyprazdňování - při zácpě, ale i průjmech pacient napíná břišní lis, což vede k přetlaku v žilním řečišti a zvýšenému plnění žilních pletení.
 • Profesionální faktory - zaměstnání v sedě nebo ve stoje, velká fyzická námaha. Dále i některé sporty, např. cyklistika nebo zvedání těžkých zátěží v posilovně.
 • Místní faktory a přetlak v řečišti a přítocích velké jaterní žíly (tzv. portální hypertenze). Při těhotenství děloha tlačí na pánevní žíly, dochází k městnání krve a vzniku hemeroidů – jedná se o nejčastější příčinu hemoroidů u žen. Také nádory v malé pánvi mohou stejným způsobem tento stav vyvolat.
 • Nezdravý způsob života (obezita, kouření, špatné stravovací návyky s nízkým příjmem tekutin, nedostatek vlákniny ve stravě a nadměrná konzumace dráždivé stravy, nadměrné požívání alkoholu, stres). Dále nedostatečná hygiena oblasti konečníku. 

Stupně podle pokročilosti 

 1. Hemoroidy lehce prolabují (vyhřezávají) do řitního kanálu, projevují se krvácením.
 2. Uzle při stolici vyhřezávají, po vyprázdnění se samy vrací zpět.
 3. Výhřez uzlů může nastat nejen po stolici, ale i při stání a chůzi. Prolaps se spontánně nevrací zpět, bývá pocit tlaku, svědění, pálení.
 4. Trvale prolabované hemoroidy, které již nelze vrátit zpět. Sliznice je v důsledku chronického dráždění ztluštělá. Pacienty obtěžuje hlavně pocit vlhkosti a mívají tlak v konečníku a ekzémy. 

Prevence

Strava bohatá na vlákninu je účinná prevence hemeroidů zahrnuje podporu přirozeného procesu trávení stravou bohatou na vlákninu doprovázenou zvýšeným příjmem tekutin. Jezte hodně celozrnných výrobků, ovoce a zeleninu (nejlépe čerstvou a nevařenou) - křupavou syrovou stravu bohatou na vitamíny. Hodně pijte - nejlépe nesycenou minerálku („bez bublinek”), denně 2-3 litry. Konzumujte málo cukru a sladkostí. Příliš mnoho sušenek, koláčů a čokolády způsobí snadno zácpu.

Uvolněné trávení a zdravá stolice 

Na toaletě si dejte načas - silné tlačení a spěch zatěžuje konečník a podporuje vývoj hemeroidů. Zajistěte dobrou konzistenci stolice stravou bohatou na vlákninu. Stolice nemá být ani příliš tvrdá ani vyloženě kašovitá (zácpa nebo průjem). V případě zácpy neberte žádná projímadla, raději změňte životosprávu. Uměle regulované trávení trvale poškozuje střeva. Péče o řitní otvor Je nutné pečlivě dodržovat hygienu řitního otvoru.

Obyčejný toaletní papír obvykle nepostačuje k tomu, aby bylo možné vyústění střeva zbavit spolehlivě zbytků stolice. Po použití toalety nejprve očistěte řitní otvor suchým způsobem: nepoužívejte k tomu tvrdý, hrubý toaletní papír. Pokud máte vrozené dispozice nebo již existující potíže s hemeroidy, hrozí nebezpečí podráždění kůže a zanícení. Používejte jemný papír s několika vrstvami, který kůži nedráždí.

Pro pečlivou hygienu je třeba řitní otvor dočistit vlhkým způsobem - jemným proudem vlažné vody ze sprchy po každé stolici. Poté řitní otvor vysušte měkkým toaletním papírem nebo froté ručníkem.

Sportovní aktivita se pro zdraví vždy vyplatí a je doporučená i jako prevence hemeroidů. Optimálním sportem je v tomto případě například plavání. Pohyb by měl být pravidelný a bez přepínání. Nemusí to být výkonnostní sport. Střeva udržují v pohybu i časté procházky. Jednou denně, v rytmu 2-3 vteřin, proveďte 20-30 stahů řitního svalstva a zase je uvolněte. 

Léčba

Pro spolehlivou pomoc při rozmanitých problémech konečníku by měly mít prostředky na léčbu hemoroidů co nejširší spektrum účinků.

Čípky nebo mast by při problémech s hemoroidy měly:

 • zastavit krvácení
 • zbavit svědění
 • působit proti bolesti
 • urychlit hojení poraněných míst

  Čípky nebo mast Faktu, které splňují všechny tyto požadavky jsou prověřeným přípravkem, který funguje. Tento přípravek nelze doporučit pro těhotné nebo kojící ženy.

  Z přírodních prostředků je nejdůležitější odvar z dubové kůry. Má silné adstringentní (svíravé, stahující) účinky. Používá se při výhřezu hemoroidů, kdy postižené místo zklidní a zmírní otok. Pravidelná každodenní sedací koupel účinně stáhne zanícené cévy a podpoří zahojení. Odvary z dubové kůry lze též obden střídat s odvary z heřmánku nebo řepíku.

  K dispozici je také gel s výtažkem z dubové kůry, k dostání v lékárnách. Nezbavíte-li se potíží do jednoho až dvou týdnů Váš lékař navrhne další léčebné metody. Zákrok polo invazivní – ambulantní nebo operativní odstranění.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id18686 (novesluzby.cz#20606)


Přidat komentář