Hubnutí - výpočet bazálního metabolizmu

Do redakce nám přišel dopis od paní Marie, která v něm kompletně popisuje svoji úspěšnou snahu o hubnutí, krok po kroku. Tento dopis otiskujeme ve třech dílech. Druhý díl popisuje příčiny dřívějších nezdarů, na které ji upozarnil nutriční terapeut.

Jaké informace získla od nutričního terapeuta paní Marie?

Překyselení mého organismu

Překyselení organismu je v současnosti jednou z nejnebezpečnějších civilizačních chorob, protože zdraví je bezprostředně závislé na rovnováze mezi kyselostí a zásaditostí. Z toho vyplývá, že důkladné odkyselení a doplnění minerálních látek v těle tvoří základ každé terapie, která probíhá za pomoci přirozené stravy, bohaté na zásadité látky.

Prý je to trochu složitější

Napřed je však třeba objasnit si některé pojmy, důležité pro pochopení problematiky.
Je třeba si uvědomit, že je rozdíl mezi kyselou a kyselinotvornou potravinou, stejně tak jako mezi zásaditou a zásadotvornou. Zda je potravina kyselá či nikoliv poznáme podle chuti. Kyselá potravina ovšem v těle může vykazovat zásaditou reakci. Takže kyselé ovoce, které obsahuje kyseliny a chutná nám kysele, naše tělo neokyseluje.

Zní to sice paradoxně, ale kyselé potraviny ve skutečnosti snižují množství kyselin v našem organismu. Například limetky se svým pH 1,9 jsou silně zásaditou potravinou. Jak je vidět na příkladu limetek, chuť potraviny nehraje roli. Proto se většina ovoce a zeleniny i přesto, že někdy obsahuje značné množství kyselin řadí mezi tzv. zásadotvorné potraviny.

Kyselinotvorné a zásadotvorné prvky

  • Kyselinotvorné - síra, fosfor, chlor, Jod
  • Zásadotvorné - sodík, vápník, draslík, hořčík a Železo

Hodnota pH naší životní tekutiny, tedy krve, leží v rozmezí 7,3 a 7,4 maximálně do 7,7 ovšem vyšší a nižší hodnoty jsou pro nás smrtelné. Náš život tedy závisí na tom, že tělo setrvává v neutrálním, pouze lehce zásaditém prostředí. V přírodním léčitelství je rovnováha mezi kyselostí a zásaditostí základem každé léčby. Klasická medicína nepovažuje toto za bezprostřední ohrožení života.

Jak změřit překyselení

Stav kyselosti se běžně určuje z krve. Krev udržuje tělo v přísně neutrálním prostředí. Jako přepravní orgán pro živiny a zplodiny přijímá škodlivé kyseliny z vazivové tkáně a buněk a odplavuje do vylučovacích orgánů. Pokud není k dispozici dostatek zásad, krev se jednou přesytí a nemůže již dobře vykonávat svoji funkci. V těle se hromadí kyselé látky a tím trpí zejména buňky těla, poškozují se a tím také náš zdravotní stav trpí.

K takto špatnému stavu nedojde jistě hned, organismus dělá vše pro správné udržení pH krve, ale zase tím vlastně trpí náš organismus, protože vše potřebné pro správné udržení pH si bere z těla a tak přicházíme o cenné látky a jen se divíme, proč se necítíme dobře, zvlášť když se snažíme dostat vitamíny a minerály do těla. Přitom je to vlastně jednoduché. Můžeme škodit nebo prospívat našemu tělu. Jídlo je lék nebo jed, záleží, jak k tomu přistupujeme. Pro udržení rovnováhy nezáleží jen na tom, co jíme, ale kolik toho sníme, co s čím kombinujeme, jaký máme režim dne, jestli jsme aktivní nebo pasivní, zkrátka jak o sebe pečujeme celkově.

Lakmusový papírek

Moje pH v těle jsme měřili pomocí lakmusového papírku a moči. Lakmusový papírek je pásek papíru napuštěný lakmusem. Je ukazatel kyselého a zásaditého prostředí. Indikační papírek omočíte močí stačí 1 kapka, měření se doporučuje provádět ráno nalačno. Už po 1 sekundě se barva omočené části papírku začne měnit. Papírek pak přiložíte k barevné škále stupnice a porovnáte své pH. Moje pH bylo v té nejjasnější žluté, úplně na konci stupnice – no prostě hrůza!

Výpočet bazálního metabolizmu

Bazální metabolizmus je taková spotřeba energie, která plně kryje energetické požadavky životně důležitých orgánů a systémů pracujících permanentně v těle člověka v naprostém klidu v leže, při teplotě okolí 20° C a 12-ti hodinové pauze bez jídla. Přístroj ukázal hodnoty energie, která je nutná pro samotnou činnost mého srdce, dýchání, udržování látkové výměny a činnost hladkého svalstva.

Výpočet metabolického věku

Přístroj vypočítá Váš bazální metabolizmus a věk a výsledky porovná se statistickým šetřením podle rozsáhlého výzkumu. Pokud je věk zobrazený monitorem vyšší než Váš aktuální věk pak potřebujete zlepšit svůj bazální metabolizmus. Zvýšení úrovně cvičení bude budovat zdravější svalovou tkáň která spálí více kalorií a následkem toho bude zlepšující se uživatelské hodnocení metabolizmu podle věku. Můj metabolický věk je prý 50 let :-(

Obsah vody v těle

Obsah vody v lidském těle činí 60% - 80%, přičemž u malých dětí tvoří voda 80% tělesné hmotnosti a u seniorů se snižuje až pod 60%. Jak lidské tělo stárne, je hlavní příčinou velkého množství nejrůznějších vznikajících nemocí rostoucí úbytek vody v těle. Podle průzkumu Světové zdravotnické organizace je 80% hospitalizovaných pacientů nemocných z důvodu nedostatečného příjmu kvalitní pitné vody Přestože udržování vhodného obsahu vody v lidském těle je pro zdraví člověka nesmírně důležité, většina lidí tento fakt přehlíží a způsobuje si tím řadu zbytečných nemocí.

I když po vypitých nápojích zaženete žízeň, tělo musí látky v nich obsažené odbourávat a vyloučit, což je opak funkce vody v lidském těle - ta naopak tyto látky rozpouští a napomáhá k tomu, aby tělo opustily. Při pravidelném a dostatečném přísunu vody – což je 2 až 3 litru denně- v létě ještě více, se zlepšuje fyzická kondice a celkový zdravotní stav.

Protože ledviny, v případě nedostatku vody v lidském těle, musí regulovat množství moči tak, aby se zachovala potřebná hladina vody v těle, dochází k tomu, že se odpadní látky vylučují koncentrované do malého množství moči. Močový měchýř, ve kterém se neustále škodliviny hromadí, je vystaven vlivu karcinogenů, přítomných ve vylučovaných látkách. Tím, že budete dodržovat pitný režim, dopomůžete k tomu, že se škodlivé látky nahromaděné v ledvinách budou rozpouštět rychleji a začnou se postupně vylučovat močí. Moje hodnoty jsou opět hluboko pod normálem :-(

Obrana těla proti vysušení

Bez jídla jsme schopni přežít 2 měsíce, bez vody jen 2 – 4 dny, proto máme proti nedostatku vody vybudován ochranný systém – jeho čidla jsou rozmístěna po celém těle. Čidla jsou malými laboratořemi, v nichž neustále probíhá rozbor naší krve a tekutiny v buňkách - cytoplazma. Jakmile zjistí, že je v těle vody nedostatek, odešlou zprávu do mozku a ten spustí poplach – dostaneme žízeň.

Jsem změřená a co dál?

Nyní mě pan poradce seznámil se všemi aspekty proč nehubnu a teď přišly na řadu rady co proto musím udělat já sama, abychom mohli začít. Shodli jsme se na tom, že se budeme snažit obnovit moji ideální váhu- kterou jsem si držela spoustu let = 64 až 66 kg. Abychom měli reálný plán, zadali jsme si 6 měsíců a z váhy 85 kg na požadovanou ideální to bude asi 3 kg měsíčně. Takže jaké jsou další kroky?

  • snížení příjmu kalorií
  • zvýšení výdeje energie
  • příjem živin
  • odkyselení organismu
  • detoxikace organismu
  • totální změna režimu

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id18859 (novesluzby.cz#21984)


Přidat komentář