Exotické ovoce - druhy a chutě

Jak chutná nové exotické ovoce? Víte, že některé z nich podporují nevstřebávaní tuku do těla? Chutí se podobají ananasu, jahodám nebo karamele. Tajemná exotická chuť exotického ovoce, Vás vtáhne do dalekých krajin světa...

Exotické ovoce Banány, ananas anebo citrusy jsou pro nás již zdomácnělé druhy ovoce. A i když se v ČR jejich pěstitelství běžně nevyskytuje, šikovní zahrádkáři si mohou vypěstovat samotný pomeranč. Existují však druhy ovoce, které většina z nás zatím nepoznala. Inspirujte se z našeho článku a ochutnejte neochutnané.

Anona cherimoya - někdy také čerimoja, či smetanové jablko

A to opodstatněné - vypadá jako zelené jablko s šupinami. Zralá anonna voní po banánech a chuťově připomíná sladké banány s jahodami. Konzumuje se pouze bílá dužina. Pozor na černá semínka uvnitř plodu, jsou jedovatá, používají se pouze proti mšicím a jiným parazitům. Původ čerimoji bychom našli v Jižní Americe. Nyní se pěstuje také v Keni, Izraeli a Španělsku, odkud se k nám dováží.

Durian - silně zapáchající ovoce - král chutí

o velikosti ragbyového míče má nepopsatelnou chuť. V každém případě má durian buď své odpůrce, nebo milující příznivce. Konzumuje se zralý žlutý vnitřek krémové konzistence. Dužina obsahuje semena velikosti plodu švestky. Durian má svůj původ v Malajsii a pěstuje se zejména v jihovýchodní Asii. Durian je považován za afrodiziakum, ale pozor na kombinaci s alkoholem a kávou. Nebezpečný je i pro osoby s vysokým krevním tlakem, s žaludečními vředy a pro těhotné ženy.

Kaki - chutná jako broskve s dýní

Plod vzhledově připomínající rajče se konzumuje pouze zralý. Je velice sladký, lahodný připomínající broskvi v kombinaci s dýní. Kaki roste na stromě nazývající se Tomel japonský a jak už název napovídá, je hodně rozšířen v Japonsku a sousedské Číně. Dále v subtropech téměř po celém světě a svůj původ má v Koreji. Pokud se rozhodnete kaki koupit, tak vybírejte neotlačené, nezralé a doma na misce nechejte dozrát.

Karambola - krásná hvězdice - barvy

Také se jí říká hvězdice pro její vzhled pěti nebo šesticípého plodu. Má zelenožlutou nebo žlutou barvu a hladký povrch. Uvnitř je šťavnatá dřeň sladké či mírně kyselé chuti. Karambola se často používá jako ozdoba koktejlů nebo různých salátů. Je bohatá na vitamíny, a minerální látky, zejména železo, fosfor, hořčík a vápník. Původ rostliny je v Indii, vyskytuje se v jihovýchodní Asii a Jižní Americe.

Jackfruit - chlebovník chutná jako ananas a fík

Neboli Chlebovník má sladkou chuť, připomínající ananas a fík a je silně aromatizovaný. Samotný žlutozelený plod může vážit i 10 kg a obsahuje dužinu tvořenou z několika žlutých semen, v nichž jsou ukryta černá, podélná semena. Ovoce je bohaté na vápník a fosfor. Chlebovník pochází z Malajsie a pěstuje se v Tropických oblastech. Nejčastěji se dováží z Brazílie a Keni.

Kumquat - chutná jako mandarinka a pomeranč

Vzhledově připomíná malou válcovitou mandarinku. Je to nejmenší citrusový plod bohatý na vitamín C, měď a draslík. Konzumuje se i se slupkou, nejlépe nakrájený na kolečka. Pochází z jihovýchodní Asie a hodně rozšířen je v Číně.

Liči s muškátovou chutí

Plod Liči je velký asi tak jako švestka. Na povrchu je hrubá, červená slupka, uvnitř šťavnatá dužina a nepoživatelná pecka. Konzumovatelná je pouze bílá dužina se svou sladkou, muškátovou chutí a vysokým obsahem vitamínu C, vápníku, sodíku a draslíku. **V Číně pro svou sladkost a aroma platí za pokrm lásky. **

Longan - sladké i kyselé

Název ovoce je od vietnamského města Long-An, odkud pochází tento malý, nažloutlý plod s kožnatou slupkou, bílou dužinou a uvnitř černým semenem. Konzumuje se nedozrálá šťavnatá dužina chuti sladkokyselé. Z černých semen se vyrábí šampony na vlasy.

Mangostan - ananas, hroznové víno a broskev

Plod rostliny Garcinie, mangostan je velikostně srovnatelný s jablkem. Na povrchu drsná, tmavá slupka, pod kterou je měkká sladkokyselá dužina připomínající ananas, hroznové víno a broskev, a malá jádra. Ty jsou většinou nepoživatelná. Mangostan je přímo takový malý léčitel. Plod obsahuje minerální látky, bílkoviny, antioxidanty. Bohatý je na vitamin C, vápník či vlákninu. Používá se k antibiotickému hojení ran, tuberkulózy, infekčních onemocnění a malárie. K běžnému užití patří při střevních obtížích, nevolnostech, proti únavě a zažívacích potížích. Výjimkou není ani pomoc při snižování teploty a obklad na bolesti břicha. Původ rostliny je jihovýchodní Asie, nyní je rozšířen v Thajsku, Indonésii, Střední Americe a Brazílii.

Nashi - Japonská křupavá hruška

Nashi je japonské pojmenovaní pro hrušeň a také se podle toho ovoci říká – Japonská hruška. Plod vypadá jako kříženec jablka a hrušky se zlatavě žlutou slupkou a bílou dužinou. Ta bývá křupavá, šťavnatá, na chuť sladká. Obsahuje málo vitamínů, je močopudný, zmírňuje kašel a co je zajímavé – eliminuje účinky alkoholu.

Pitaya - plod kaktusu s chutí angreštu a melounu

Pitaya je plod kaktusu. Může být fialové, červené či žlutozelené barvy. Pod kožovitou slupkou je bílá dužina s malými černými semínky. Obsahuje především hodně vody, vlákninu a minerály. Chuťově připomíná angrešt a vodní meloun. Pitaya se využívá při průjmových onemocněních a původ bychom hledali v Mexiku. Pěstování je rozšířené a Malajsii, Tchaj-wanu, Číně, Thajsku a na Filipínách.

Rambutan - vlasatá třešeň

Vzhledově připomíná liči s vlasy a také se mu takto říká – vlasatá třešeň. Pod chlupatou slupkou se skrývá bílá, rosolovitá dužina chuťově podobná ananasu a meruňce. Rambutan má vysoký obsah vody a vitaminu C. Rostlina je hojně rozšířena v tropech a pochází z Malajsie.

Sapodilla - karamelová hruška

Plod rostliny Sapota je kulovité ovoce, velikostně i barevností připomínající hrušku. Na chuť je sapodilla sladká, až karamelová. Konzumuje se syrová, většinou chlazená. Na povrchu je slupka, uvnitř dužina a černá jadérka, která jsou jedovatá. Po jejich požití se vyskytnou bolesti břicha a zvracení. Sapodilla se vyskytuje převážně v Indii, také na Floridě či Bahamách. Svůj původ má v Mexiku.

Tamarillo - hořká i kyselá švestka

Tamarillo je ovoce rostliny Rajčenky. Oranžové plody připomínají švestky. Chuťově je slupka hořká a vnitřek kyselý. Šťavnatá a masitá dužina obsahuje minerály jako železo, vápník a fosfor. Je bohatá na vitamíny C, A, B1, B2 a B3. Vyskytuje se zejména v oblasti svého původu - Jižní Americe.

Tamarind - Indická datle

Jinak se mu také říká tamaryšek nebo indické datle. Plod stejně nazvané rostliny je hnědý kulovitý lusk, na povrchu s tvrdou, tuhou slupkou. Uvnitř je sladkokyselá dřeň, používaná zejména jakou přísada do jídel nebo koření. Pro vyšší obsah vlákniny a kyselin je lehce projímavá. Domovem této vysoké rostliny je Afrika.

Opuncie - Indiánský fík na hubnutí

Nebo také indiánský fík je plod rostliny Opuncie maxické, tedy rostliny s původem a nejčastějším výskytem v Mexiku. Na povrchu plodu jsou jemné chloupky, které je nutno před konzumací odstranit. Chuť opuncie připomíná sladké hrušky. Dužina obsahuje množství semen, jejichž velké požití může vést k žaludečním potížím. Z opuncie se vyrábí nápoje alkoholické i nealkoholické, tekuté sladidlo a cukrovinky. **Tento fík je vhodný konzumovat při hubnutí – obsahuje sloučeniny, které znesnadňují vstřebávání tuků do těla. **

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id18547 (novesluzby.cz#20176)


Přidat komentář