Elektrický zubní kartáček - výběr

S elektrickým zubním kartáčkem rozhodně nebude nuda při čištění zubů. Navíc Vám kromě perfektního vyčištění chrupu, pomůže vyčistit mezizubní prostory, zuby s fixními rovnátky, odstranit povlak na jazyku, ale i vybělit zuby.

Na jakém principu funguje elektrický zubní kartáček

Elektrický zubní kartáček je poháněn elektrickým proudem. Zdrojem je častěji baterie, než elektrická síť. Tvar pracovní části kartáčku je kruhový, s vlákny uspořádanými přímo do kruhu, anebo podobný jako jsme zvyklí u klasického kartáčku.

Způsob pohybu elektrického zubního kartáčku

Závisle na tvaru je pohyb kartáčku buď otáčivý, tzv. rotační, nebo kmitavý, tzv. vibrační. Lepší je však používat rotační pohyby, ať už se otáčí celá hlava kartáčku, nebo samostatně jednotlivé štětinky. Rotační pohyb je v podstatě oscilačním pohybem, kdy kartáček provádí půlkruhy směrem dopředu a dozadu. Pulzační režim elektrického kartáčku uvolňuje nejodolnější plak, který je pak pomocí oscilačního režimu odstraněn. Některé zdokonalené elektrické kartáčky provádí také pulzační pohyb ve třetí dimenzi, tj. zjednodušeně řečeno vytváří jemný, pulzační pohyb. Tím pomáhají uvolnit plak před jeho odstraněním.

Rychlost elektrického zubního kartáčku & klasického kartáčku

I když je rychlost elektrického zubního kartáčku mnohem vyšší, je to z toho důvodu, že čištění zubu jednoho po druhém Vám zabere zhruba stejný čas, jako když použijete klasický manuální kartáček. Elektrický kartáček však čistí Vaše zuby mnohem důkladněji.

Bělení zubů elektrickým zubním kartáčkem

elektrickým zubním kartáčkem dokážete i výrazně vybělit zabarvené zuby, zejména budete-li používat speciální bělící kartáčkovou hlavu, která bude specificky navržena pro dosažení původní bělosti Vašich zubů.

Čištění zubů s rovnátky elektrickým zubním kartáčkem

Elektrický zubní kartáček si poradí, i když máte na zubech rovnátka. Rovnátka pro něj nepředstavují žádný problém. Kartáček s normální hlavou držte v úhlu 45° k dásním a postupujte zub po zubu. Můžete také použít speciální kartáčkové hlavy, navržené pro zuby s rovnátky.

Prevence zubního kamene s elektrickým zubním kartáčkem

Při používání elektrického zubního kartáčku se můžete vyhnout vzniku zubního kamene, a to oproti klasickému manuálnímu zubnímu kartáčku. Elektrickým kartáčkem totiž dosáhnete i do míst, kam se s manuálním kartáčkem jen stěží dostanete.

Životnost elektrického zubního kartáčku

Rukojeť elektrického zubního kartáčku Vám vydrží několik let.

Kartáčovou hlavu však pravidelně vyměňujte. Je to stejné, jako u klasického kartáčku, kdy je ideální ho měnit zhruba každé tři měsíce. U různých osob se však doba nutnosti výměny může lišit, a to z důvodu, že každý z nás si čistí zuby jinak delší dobu, či jinak častěji. Někteří si také čistí zuby agresivnějším způsobem, jiní jemnějším. Každopádně nejpozději po čtyřech měsících kartáčkovou hlavu vyměňte za novou.

Životnost akumulátorové baterie zubního kartáčku

Budete-li dodržovat návod na použití a údržbu elektrického zubního kartáčku, měla by Vám akumulátorová baterie vydržet zhruba tři až pět let.

Baterii uvnitř pohonné jednotky nelze vyměnit. Pohonná jednotka je zapečetěna, a to z důvodu, aby byla zajištěna ochrana proti průniku vody. Můžete si však zakoupit náhradní pohonnou jednotku.

Péče o elektrický zubní kartáček

Po čištění zubů, zapněte pohonnou jednotku a oplachujte kartáčkovou hlavu po dobu několika sekund pod tekoucí vodou. Poté přístroj vypněte a sejměte kartáčkovou hlavu z pohonné jednotky. Každou část zvlášť opláchněte pod tekoucí vodou a pak, než vložíte pohonnou jednotku do nabíjecí jednotky, otřete obě části dosucha. Pohonnou jednotku rozhodně nikdy neponořujte do vody.  Pokud budete nechávat kartáčkovou hlavu nasazenou na pohonu, může se stát, že abrazivní částečky pasty časem naruší těsnění a voda vnikne do přístroje, čímž dojde ke zničení pohonu.

Po každém čištění, kartáček opláchněte pod tekoucí vodou a poté z něj přebytečnou vodu vyklepejte. Kartáček uchovávejte ve svislé poloze, a to nejlépe na dobře větratelném místě, rozhodně ne uzavřený v koupelnové skříňce. V případě, že nemůžete kartáček umístit do běžného držáku, můžete jej jednoduše postavit do sklenice.

Nabíjení elektrického zubního kartáčku

Kartáčkovou pohonnou jednotku můžete při každodenním používání ukládat na nabíjecí jednotku, aby tak byla neustále plně nabitá. Nemusíte se obávat případného přebití baterií. Přebití baterie není možné. Pro udržení maximální kapacity akumulátorové baterie odpojte alespoň každých 6 měsíců nabíjecí jednotku od síťového zdroje a pohonnou jednotku pravidelným používáním plně vybijte.

Doba nutná pro čištění zubů elektrickým kartáčkem

Nelze se obecně držet pravidla, dvě minuty ráno a večer. Spíše, než o sledování času, je důležitější dokonalé vyčištění, správný způsob čištění. Někomu totiž vyčištění zubů trvá kratší dobu, jiný potřebuje dobu delší. Jde také o cvik v čištění zubů. Zpočátku nám může trvat delší dobu, než si zvykneme pracovat s elektrickým zubním kartáčkem, ale postupem času získáme praxi a bude pro nás čištění zubů skutečně jen otázkou krátkého času.

Četnost čištění zubů elektrickým zubním kartáčkem

Ideální by bylo, kdybychom si mohli čistit zuby po každém jídle. Což o to, ten, kdo dělá v kanceláři, tak u něj to prakticky proveditelné je. Ovšem ne všichni mají tu možnost, aby po každém soustu hned odběhli do umývárny v práci, a tam si čistili zuby. Je tedy důležité se alespoň zaměřit na čištění zubů ráno a večer.

Co Vás může překvapit při používání elektrického zubního kartáčku

Počítejte s tím, že během prvního jednoho až dvou týdnů při používání elektrického zubního kartáčku, můžete krvácet z dásní. Je to dáno tím, že Vaše dásně potřebují určitý čas, aby si zvykli na nový způsob čištění. Nemusíte se tedy ničeho lekat, je to zcela normální.

V případě, že Vám nepůjde sejmout kartáčová hlava z rukojeti, opláchněte vrchní část pohonné jednotky pod teplou vodou, aby se snáze kartáčová hlava uvolnila. Je také vhodné po každém použití kartáčku, tuto kartáčkovou hlavu sejmout, a před připevněním zpět na pohonnou jednotku ji opláchnout.

Bakterie v našich ústech

Také se ráno vždy divíte, proč máte tak nelibý pocit v ústech, i když jste si večer zuby poctivě vyčistili? Jde o to, že nebezpečné bakterie z plaku útočí, právě když jsme v klidu a spíme. Při spánku se nám snižuje produkce slin, čímž se omezuje ředění nebezpečných kyselin z plaku.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id18797 (novesluzby.cz#21455)


Přidat komentář