Dýňová a slunečnicová semínka

Jak dýňová, tak slunečnicová semínka se považují za součást zdravého jídelníčku. Obsahují mnoho látek, které jsou pro lidský organismus prospěšné. Mezi ně například patří esenciální mastné kyseliny, minerální látky, vitamíny i vláknina.

Dýně (rod Cucurbita)

Dýně je lidový název pro tykev turek nebo tykev velkoplodou. Známo je asi 25 druhů dýní. Tato zelenina pochází pravděpodobně z oblastí Latinské Ameriky.Odkud přesně dýně pochází ovšem není známo, našli se ale důkazy, že se dýně pěstovala již v Mexiku mezi lety 7 000 př.n.l. a 5 500 př.n.l. Do Evropy byla dovezena v 15. století po objevení Ameriky Kryštofem Kolumbem. Dýně obsahuje minerální látky, vodu, i alfa a beta karoten.  V součastnosti se dýně pěstuje po celém světě především pro komerční využití.

Dýňová semínka

Dýňová semínka mají plochý, oválný tvar a oříškově nasládlou chuť. Obsahují především zinek, vitamín A, D, E a vitamíny skupiny B, dále minerály selen, draslík, vápník, fosfor, mangan, železo, hořčík a měď. Jsou také zdrojem nenasycených mastných kyselin. Dýňový semínka se využívají především v mexické kuchyni.

Účinky dýňových semínek

  • Dýňová semínka mají blahodárné účinky na činnost prostaty a slouží jako prevence proti zánětům močového měchýře a močových cest.
  • Obsahují také látky zpomalující stárnutí, působí příznivě na stav vlasů, kůže a kvalitu nehtů.
  • Pomáhají také stabilizovat hladinu glukózy v krvi, jsou tedy vhodné i pro diabetiky.
  • Nenasycené mastné kyseliny obsažené v semínkách snižují cholesterol, vysoký krevní tlak i riziko infarktu.
  • Semínka také obsahují aminokyselinu tryptophan, které je ve stravě většiny lidí nedostatek.
Dýňový olej

Dýňový olej se vyrábí lisováním pražených, loupaných dýňových semen. Olej z dýňových semínek je lisován za studena a patří do kategorie olejů nejvyšší kvality. Dýňový olej má intenzivní ořechovou chuť a je bohatý na mastné kyseliny, je tedy vhodný k dochucení salátů. V Rakousku je dýňový olej velmi oblíbený, používají ho i k dochucení vanilkové zmrzliny, které přidá příjemnou ořechovou příchuť.

Dýňový olej pomáhá k rychlejší obnově poškozených tkání a působí příznivě na trávicí ústrojí.

Konzumace dýňových semínek

Dýňová semínka můžeme jíst samotné. Jsou ale výborné pokud je přidáte do müsli, domácího pečiva, či salátů. Dýňová semínka chutnají také skvěle opražená. Stačí je na mírném ohni na trošce oleje opražit, lehce osolit a usušit.

Výživové hodnoty dýňových semínek:

10 gramů obsahuje přibližně 168 kJ (40 kcal).

Slunečnice (Hellianthus annus)

Slunečnice je vysoká jednoletá bylina z čeledi hvězdicovitých pocházející z Ameriky. Existuje až 67 druhů slunečnic. Většina druhů slunečnic pochází ze Severní Ameriky. V Česku se pěstuje 5 druhů slunečnic. Nejznámější z nich je slunečnice roční (Helianthus annuus). Ze slunečnic využíváme slunečnicová semínka i slunečnicový olej. Jak semínka, tak olej již používali původní obyvatelé Ameriky – ze semínek pekli chleba a olej používali na potírání ran.

Slunečnicová semínka

Slunečnicová semínka obsahují kolem 50 % tuků, 23 % bílkovin a jen kolem 7 % sacharidů. Jsou velmi bohatá na vitamíny B1 a E. Dále obsahují esenciální mastné kyseliny, hořčík, železo, vápník a fosfor. Jsou sice vysoko kalorická, ale lehce stravitelná. Jejich označení semena je ovšem poněkud zavádějící, botanicky jde totiž o nažky.

Účinky slunečnicových semínek

  • Jelikož jsou slunečnicová semínka bohatá na esenciální mastné kyseliny, pomáhají snižovat hladinu cholesterolu v krvi a chránit srdce a cévy.
  • Vitamín E je zase silný antioxidant, spolu s kyselinou linolovou zlepšuje elasticitu kůže, zlepšuje stav nehtů, vlasů.
  • Také pomáhá při ekzémech a zmírňuje výskyt vyrážek.
  • Díky vysokému obsahu hořčíku zase pomáhá při migrénách.
  • Slunečnicová semínka navíc obsahují niacin, který reguluje metabolismus tuků a cukrů.
Slunečnicový olej

Slunečnicový olej se získává ze semínek slunečnice. Existuje několik typů slunečnicového oleje podle obsahu kyseliny olejové. Slunečnicový olej se používá jako jedlý olej k přípravě potravin, ale i v kosmetickém průmyslu. Do kosmetických přípravků je přidáván kvůli zvláčňujícím vlastnostem. Slunečnicový olej patří k nejoblíbenějším druhům stolních olejů a to také kvůli jeho cenové dostupnosti. Slunečnicový olej ovšem obsahuje omega-6 nenasycené mastné kyseliny (jako většina rostlinných olejů), které mohou u žen po menopauze zvýšit riziko vzniko rakoviny prsu.

Konzumace slunečnicových semínek

Loupaná slunečnicová semínka jsou vhodná i k přímé konzumaci. Můžete je ale přidat do domácího pečiva, salátů, či müsli. I slunečnicová semínka, stejně jako dýňová, chutnají dobře opražená. Stačí je na mírném ohni na trošce oleje opražit, lehce osolit a usušit.

Výživové hodnoty slunečnicových semínek

10 gramů obsahuje 244 kJ (59kcal)

Závěrem

Jak dýňová, tak slunečnicová semínka jsou považována za jedny z nejzdravějších potravin vůbec. S jejich konzumací to ovšem nepřehánějte. Obsahují totiž velké množství tuku a jsou energeticky bohatá. Pokud semínka konzumujete přímo, je lepší volit ta nesolená.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id18740 (novesluzby.cz#20941)


Diskuze a zkušenosti

mirka | 17.11.2013 15:45
Re: Dý?ová a slunečnicová semínka semínka když pražím,nesolím ale dám trochu sojovky


Přidat komentář