Dressingy a zálivky - recepty

Dresingy a různé omáčky na ochucování jídel jsou velmi populární. Málokdo ale tuší, že někdy i velmi malé množství dresingu má více kalorií než celý oběd. Tento článek Vám představí tři základní dresingy, jejich složení a také jejich kalorickou hodnotu.

Dále se potom dozvíte recepty na zdravé a přesto chutné dressingy, kterými můžete ty nezdravé nahradit.

Málokdo z nás si dovede představit zeleninový, nebo těstovinový salát bez dresingu. Stejně tak i do baget se dressingy přidávají. Pokud chcete jíst zdravě a vést zdravý život, následujícím dressingům byste se měly vyhýbat.

Pokud si přece jen těstovinové či zeleninové saláty bez dressingu nedokáže představit, zkuste dresing z bílého jogurtu či některé z receptů uvedené níže.

Majonéza

Majonéza patří mezi ochucovadlo, které přináší hodně kil. I když si myslíte, že troška majonézy nic nepokazí, uvědomte si, že pouhá lžíce majonézy přidá až 10 gramů tuku a 90 kalorií k Vašemu jídlu. Přesněji: 13 gramů majonézy hellmann\'s obsahuje 10 gramů tuků, 5 miligramů cholesterolu a 90 miligramů sodíku.  Pokud jste na majonézu zvyklí tak, jako většina populace, nahraďte ji nejdříve majonézou se sníženým obsahem tuku a poté přejděte na hořčici, která je zdravější a maso dokáže dochutit stejně dobře.

Kečup

Kečup má na rozdíl od majonézy jisté výhody, a to je menší množství tuku, ale zato obsahuje velmi mnoho cukru. Jedna polévková lžíce kečupu tak obsahuje přibližně 4 gramy cukru. Obsahuje také méně kalorií než majonéza, a to přibližně 15 kalorií. Jako skvělá náhrada kečupu slouží salsa, která je mnohem zdravější a na ochucení je jí potřeba méně.

Tatarská omáčka

Tatarská omáčka je pravděpodobně oblíbenější než majonéza. Hodně lidí si také myslí, že je zdravější. To není tak docela pravda. Jedna polévková lžíce tatarské omáčky, což je přibližně 15 gramů, obsahuje 40 kalorií, 3, 5 gramů tuků, 5 miligramů cholesterolu, přibližně 150 mg sodíku a 1, 5 gramů cukrů.

Hořčice

Polévková lžíce hořčice, což je přibližně 5 gramů obsahuje jen něco okolo 5 kalorií, 55 mg sodíku a 0, 2 gramů tuku. Pokud se tedy bez ochucovadla neobejdete, sáhněte raději po hořčici. Samozřejmě existují různé druhy hořčice jako je například hořčice plnotučná či kremžská. Jejich kalorické a výživové hodnoty se ale v malém množství jako je polévková lžíce moc neliší.

Krémový Italský dressing

Italské dressingy jsou známy svou vysokou kalorickou hodnotou, většinou jde jen o ochucené majonézy. Tento krémový dressing patří mezi jeden z nejoblíbenjěších. Určitě Vás zjímá z čeho se skládá. Italský krémový dressing se běžně vyrábí ze šálku majonézy, olivového oleje, vinného octa, cukru, sušenných bylinek a také drcenného česneku. Pokud chcete ušetřit kalorie, vyrobte si tento jednoduchý dressing doma, stačí když majonézu nahradíte bílým jogurtem.

Francouzský dressing

Jde o pikantní, přesto sladký dressing založený na chuti rajčat. Francouzský dressing se nejčastěji vyskytuje v bagetách a sendvičech, ale můžete jej použít i na zeleninový salát. Francouzský dressing se běžně vyrábí z následujících ingrediencí: kečup, vinný ocet, rostlinný olej, nasekaná cibule, cukr, šťáva z citrónu a mletá paprika. Pokud nahradíte kečup rajčaty, zdravější varianta Francouzského dressingu je na světě.

Zdravý dressing?

Ani pokud preferujete zdravou výživu, nemusíte se dresingům vyhýbat. Následující dresingy a zálivky dodají Vašemu zeleninovému či těstovinovému salátu chuť a zároveň Vašemu jídlu nedodají mnoho kalorií navíc.

Například Italové si dresing na salát často vyrábějí naprosto jednoduše a ani k němu nepotřebují moc ingrediencí.

Italský dressing

  • Budete potřebovat jen ocet, pepř a olivový olej. Jednoduše vše smíchejte a polijte tím svůj zeleninový salát. Bude chutnat výborně.

Zkusit také můžete jednoduchý jogurtový dressing. Jogurt nahrazuje nezdravou majonézu nebo tatarskou omáčku. Výsledná chuť dressingu se od chuti tatarské omáčky ani moc neliší.

Jogurtový dressing

Ani tento dressing není nijak složitý a jeho výhodou je to, že jej můžete přidat i do těstovinového salátu. Budete potřebovat bílý jogurt, bylinky podle chuti, česnek, sůl a trochu olivového oleje. Pokud máte rádi sýr, můžete do něj přidat i nastrouhaný sýr.

Pikantní zálivka na salát

I tato zálivka se skládá z jogurtu, dále budete potřebovat chilli omáčku, 1 čajovou lžičku strouhaného křenu, sušený česnek a lžičku worcesterové omáčky. Vše vmíchejte do jogurtu a nechte vychladit.

Rajčatový dressing

Budete potřebovat jeden šálek rajčatové šťávy, nasekanou cibuli, nasekanou zelenou papriku, 3 čajové lžičky cukru, 2 čajové lžičky citrónové šťávy, česnek, 1 čajovou lžičku worcesterové omáčky, sušenou bazalku, sušenou majoránku a 1 lžíci olivového oleje.

Všechny přísady umixujte do hladka a nechte vychladit.

Mexická zálivka

Budete potřebovat 3 polévkové lžíce pomerančové šťávy, 2 polévkové lžíce šťávy z limetky (nebo citrónu), kmín, mletý česnek, sůl a mletý pepř. Potom už jen stačí zkombinovat všechny přísady a nechat vychladit.

Závěrem: Dressingy a zálivky

Zeleninové saláty mohou klamat. Obsahují zdravou zeleninu s nízkou kalorickou hodnotou, ale také mohou obsahovat tučné zálivky a dressingy s vysokou kalorickou hodnotou a s vysokým obsahem tuku a cholesterolu. Stejně je to s těstovinovými saláty. Příště až si budete dělat zeleninový salát vynechte majonézu a přidejte některý z dressingů výše.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id18831 (novesluzby.cz#21773)


Přidat komentář