Domácí dýňový džem

Pokud jste někdy narazili v obchodě na dýňový džem, je velmi pravděpodobné, že jste se do jeho chuti zamilovali. Dýňový džem je u nás ale těžko k sehnání. Následující článek Vám proto poradí, jak si udělat domácí dýňový džem.

Výroba domácího dýňového džemu se na první pohled může zdát obtížná. Pokud se ale budete držet následujících kroků, zjistíte, že se zase až tak neliší od výroby jakékoliv domácí marmelády.

Dýňový džem takto připravený a umístěný v uzavíratelných zavařovacích sklenicích v lednici má trvanlivost 6 měsíců. Ovšem doporučuje se džem po otevření co nejrychleji spotřebovat.

Na přípravu domácího dýňového džemu budete potřebovat

7 litrů dýňového pyré (návod na jeho přípravu se dozvíte níže - 1. Recept na neslazené dýňové pyré), skořici, hřebíček, zázvor, muškátový oříšek, nové koření a hnědý cukr. Dále si připravte zavařovací sklenice, víčka, nálevku, hrnec, parní hrnec nebo mikrovlnnou troubu, velkou lžíci a naběračku. (popřípadě jablečná šťáva na zředění)

Postup přípravy

1. Recept na neslazené dýňové pyré

Na výrobu neslazeného dýňového pyré použijte menší dýně, které jsou obvykle mnohem sladší než ty větší. Vyberte dýně o velikosti přibližně 15 cm v průměru. Z jedné takovéto dýně získáte 2 – 3 šálky pyré.

Příprava

Omyjte dýni ve studené vodě. Rozřízněte ji na polovinu, vyndejte semínka a vyjměte tuhou dužinu například lžící na zmrzlinu. Nezapomeňte tuhou dužinu vyhodit.

Vaření dýně

Existuje několik způsobů jak dýni uvařit. Jde to v mikrovlnné troubě i v parním hrnci.

Mikrovlnná trouba

Odstraňte stopku a dýni umístěte do nádoby do mikrovlnné trouby. Přidejte do nádoby trochu vodu a zavřete ji. Vařte po dobu 20 minut na nejvyšší výkon a zkontrolujte jestli je měkká. Pokud ne, nechte ji vařit ještě 5 minut.

Parní hrnec

Dýni můžete uvařit i v parním hrnci, přičemž doba vaření je přibližně stejná.

Poté co je dýně uvařená, je velmi snadné vydlabat dužinu.

Dýňové pyré

Pokud chcete mít hladké dýňové pyré použijte na dužinu ruční mixér a šlehejte asi 2 – 3 minuty.

2. Recept na dýňový džem z dýňového pyré

Dýňové pyré dejte do hrnce a přidejte 2 lžíce mleté skořice, 1 kávovou lžičku mletého hřebíčku, ½ kávové lžičky nového koření, trošku zázvoru, trošku muškátového oříšku a 4 šálky hnědého cukru. Vařte na středním ohni. Nezapomeňte zčásti zakrýt hrnec pokličkou. Nechte takto vařit 6 – 8 hodin. Při vaření může obsah hrnce prskat. Po 6 hodinách zkontrolujte texturu dýňového džemu. Pokud chcete, můžete jej podle chuti dochutit dalším kořením, nebo přidat ještě trochu cukru.

Pokud chcete mít džem jemný a hladký, budete jej muset vyšlehat. Stačí na to použít ruční mixér.

Je džem moc hustý? Může se stát, že pokud jej vaříte moc rychle může džem příliš ztuhnout. Napravíte to, když přidáte trochu jablečné šťávy a zamícháte.

Džem není dost hustý? Nechte jej vařit o něco déle a odejměte pokličku, aby mohla unikat pára.

Na závěr

Nyní už jen stačí dýňový džem přelít do zavařovacích sklenic a utěsnit víčkem. Nechte sklenice s džemem několik hodin vychládnout a poté je umístěte do leničky. Takto uchovávaný dýňový džem má trvanlivost 6 měsíců, ovšem doporučuje se již otevřenou sklenici co nejdříve spotřebovat.

Využití dýňového džemu

Teď když máte v lednici domácí dýňový džem vyvstává otázka, jak jej využít? Níže se dozvíte 8 tipů jak dýňový džem využít. Obecně se dá říci, že jej můžete konzumovat se stejnými potravinami jako jakýkoliv jiný džem. Dýňový džem jim ovšem dodá nezaměnitelnou chuť.

  • Dýňový džem namažte na suchary a posypte oříšky. Oříšky s dýní a s kořením v džemu se k sobě chuťově velmi dobře hodí.
  • Dýňový džem vmíchejte do ovesné kaše.
  • Vmíchejte džem do vanilkového jogurtu, zmrazte a vytvořte si tak domácí dýňovou zmrzlinu.
  • Dýňovým džemem potřete toustový chléb.
  • Smíchejte dýňový džem s řeckým nebo bílým jogurtem a cereáliemi.
  • Dýňový džem se také hodí k pečenému kuřeti. Stačí jej před pečením trochu potřít dýňovým džemem.
  • Přidejte dýňový džem spolu s oříšky do sýru cottage.
  • Namažte dýňový džem na palačinky nebo vafle.

Závěrem – Domácí dýňový džem

Dýně se dají v supermarketu či v obchodě se zeleninou koupit bez problémů až do Vánoc, výjimkou je muškátová dýně, která je k mání do jara. Pokud jednou dýňový džem ochutnáte, zamilujete si ho a pokud ne, vězte, že z dýně a dýňového pyré se dá připravit další spousta pokrmů.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id18812 (novesluzby.cz#21589)


Přidat komentář