Digitální tlakoměr a krevní tlak

Na co se používá digitální tlakoměr? Jaké další funkce kromě měření krevního tlaku nabízí moderní digitální tlakoměry? Hlídejte si svůj krevní tlak pomocí tlakoměru! Digitální tlakoměr vám pomůže odhalit problémy s nízkým či vysokým krevním tlakem!

V čem spočívá princip tlakoměru?

Jak přesně tlakoměr funguje? Nejprve si musíte navléknout manžetu, která se postupně nafukuje. Ta stlačuje tepny, dokud se v nich proudění krve nezastaví. V manžetě vznikne vyšší tlak než v tepně. Poté se manžeta začne pomalu vypouštět, tlak v tepně a manžetě se vyrovnává a v tepně začne proudit krev. Díky tomuto principu tlakoměr naměří systolický i diastolický krevní tlak.

Typy tlakoměrů

Na trhu najdete tři druhy tlakoměrů. Klasický balónkový, který známe z dřívějších dob, a dva typy moderních digitálních tlakoměrů- náramkový a pažní.


Jaké výhody přináší digitální tlakoměr?

Předností digitálních tlakoměrů je především jednoduché ovládání. Digitální tlakoměr si navlečete na paži nebo zápěstí, zmáčknete tlačítko a tlakoměr už sám pracuje. Změří hodnotu krevního tlaku a vy si ho pak jednoduše sundáte.

Jaké další hodnoty měří digitální tlakoměr?

Většina digitálních tlakoměrů měří i jiné hodnoty, nejenom krevní tlak. Jedná se také o měření pulzu a tuhosti artérií.

Další funkce digitálního tlakoměru

Moderní digitální tlakoměry jsou vybaveny několika doplňujícími funkcemi. Jedná se například o paměťovou kartu, můžete se zpětně podívat na hodnoty naměřené například za posledních 7dní, zjištění srdeční arytmie, počítání průměrů naměřených hodnot za určenou dobu...

Náramkový digitální tlakoměr

Jak vypadá? Svým vzhledem připomíná hodinky. Na širokém pásku je upevněn digitální displej, který ukazuje naměřené hodnoty. Pro koho je určen? Vhodný je pro lidi, kteří jsou méně pohybliví a kterým by mohlo činit potíže upevnění manžety na paži.

Proč si kupovat digitální tlakoměr?

Navštěvujete často lékaře? Praktický lékař vám také může změřit krevní tlak. Na druhou stranu, často se stává, že lidem z nervozity v čekárně obvykle krevní tlak stoupne a měření u lékaře není objektivní. Teprve v klidu a pohodlí domova si můžete objektivně naměřit hodnotu krevního tlaku.

Cena digitálních tlakoměrů

Podle počtu funkcí digitálního tlakoměru se samozřejmě odvíjí i cena. Vždy dejte přednost přístroji, který pochází z obchodů se zdravotními potřebami nebo z lékárny, než přístroji, který nabízí pouliční prodejci!

Krevní tlak

Krevní tlak diastolický a systolický

Co se skrývá pod pojmem systolický krevní tlak? Jedná se o nejvyšší hodnotu krevního tlaku. Tedy tlaku, pod kterým je krev vháněna do tepen ihned po stáhnutí srdce.

Mezi jednotlivými stahy- tepy srdce je krev vháněna do tepen pod výrazně nižším tlakem- diastolickým.

Hodnoty krevního tlaku

Pro děti, dospělé i seniory se udávají odlišné hodnoty normálního krevního tlaku. Děti mají nižší krevní tlak než dospělí lidé a u seniorů záleží na jejich aktivitě a zdravotním stavu, ale bývá vyšší. Po namáhavé práci a při rozčilení krevní tlak stoupá, naopak při relaxaci, odpočinku či ve spánku krevní tlak klesá.

Jaká je normální hodnota krevního tlaku?

Uvádí se, že normální krevní tlak má hodnotu 120/75mmHg. O nízkém krevním tlaku hovoříme, pokud je naměřená hodnota nižší než 110/75mmHg. Vysoký krevní tlak se vyznačuje hodnotou vyšší než 140/90mmHg. Samozřejmě vždy je zapotřebí dbát ohled na zdravotní stav každého jedince.

Vysoký krevní tlak

Hypertenze neboli vysoký krevní tlak trápí většinu populace. Souvisí s uspěchaným životním stylem, stresem a nezdravou stravou.

Jak vysoký krevní tlak ohrožuje naše zdraví?

Hypertenze neboli vysoký krevní tlak je nenápadnou nemocí. Pokud si často neměříte krevní tlak, je možné, že o ní nebudete ani vědět. Často se projeví až onemocněním srdce, cév či ledvin. Může dojít k selhání srdce- infarktu, selhání ledvin nebo mozkové mrtvici.

Jak se vysoký krevní tlak projevuje?

Trápí vás únava, neschopnost se soustředit, bolesti hlavy? Špatně spíte? Pociťujete náhlé silné bušení srdce nebo tlak na hrudníku? Změřte si během těchto stavů krevní tlak, nejspíše jeho hodnoty budou vyšší!

Prevence je lepší než léčba!

Máte nadváhu? Konzumujete často tučná jídla nebo alkohol? Jak moc solíte? Základem prevence je zdravý životní styl. Zdravá strava a pohyb prospějí vašemu organismu. Zamyslete se nad skladbou vašeho jídelníčku a vyřaďte z něj tučné, sladké a slané potraviny!

Vysoký krevní tlak a zdravá strava

Zdravá strava a pravidelný sport mohou snížit hodnotu krevního tlaku. Důležité je vynechat nezdravé tuky, které jsou živočišného původu. Nahraďte je zdravými rostlinnými tuky! Alkohol, kouření, sladká a slaná jídla omezte na minimum.

Měl někdo z vaší rodiny problémy s vysokým krevním tlakem?

Hypertenze patří k nemocím, které se mohou dědit. Pokud vaše rodiče nebo prarodiče trápí vysoký krevní tlak, je pravděpodobné, že se i u vás tato nemoc projeví. Vy máte ale tu výhodu, že o této nemoci víte a tak jí můžete předejít.

Nízký krevní tlak

Ve srovnání s vysokým krevním tlakem se vyskytuje méně často. Jeho důsledky však mohou být stejně závažné jako u hypertenze. Postihuje zejména ženy a mladé lidi.

Jak se nízký krevní tlak projevuje?

Projevy hypotenze neboli nízkého krevního tlaku jsou závratě, neschopnost soustředit se, únava, studené nohy. Stává se vám, že když vstanete z postele nebo si stoupnete tak se vám zatočí hlava, vrávoráte nebo máte tmu před očima? Změřte si svůj krevní tlak a zjistíte, že jeho hodnota je nízká.

Jaké může mít hypotenze následky?

Pokud krevní tlak výrazně klesá při změně polohy, může způsobit poškození organismu. Nebezpečné také je, pokud máte hypotenzi a zároveň i poruchu srdečního rytmu, nebo když se vám výrazně zpomaluje srdeční frekvence.

Hypotenze jako výhoda?

Lidé s nízkým krevním tlakem se podle studií dožívají vyššího věku a jsou méně ohroženi srdečními a cévními příhodami- infarkt, mrtvice. Například v Anglii se hypotenze neléčí, pokud její hodnoty neklesnou pod 100mmHg.

Jak na hypotenzi?

Abyste se vyhnuli závratím, vstávejte pomalu, krevní tlak zaručeně zvyšuje zkřížení nohou ve stoje. Dále existuje několik osvědčených způsobů, které vám zvýší krevní tlak:

Solte zeleninu!

Sůl neboli NaCl obsahuje sodík, který zvyšuje krevní tlak. Vhodné je například jíst osolenou zeleninu, nevhodné jsou však slané uzeniny, potraviny v konzervě a jídla z rychlých občerstvení.

Vitamin C v přírodní formě

Vitamin C je** nejúčinnější** v přírodní formě. Víte, že rozpustné vitaminové tablety ztrácí vysoký obsah vitaminu C rozpuštěním ve vodě? Konzumujte raději čerstvou zeleninu nebo ovoce- například rajčata, petržel, česnek, kiwi, citrusové plody...

Dodržujte pitný režim!

Víte, že když hned ráno vypijete alespoň 200ml vody, stoupne vám krevní tlak? Mezi nápoje, které zvyšují krevní tlak, patří rozmarýnové víno, černý čaj, káva. Pozor na konzumaci kávy a alkoholu! Sice zvyšují krevní tlak, na druhou stranu mohou mít ve větším množství negativní následky!

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id18776 (novesluzby.cz#21328)


Přidat komentář