Detoxikace těla - 2. díl

Detoxikace přináší spoustu výhod. Více energie, kvalitnější spánek, zlepšení stavu vlasů a pleti, svěžest. Tak neváhejte a začněte s detoxikací už dnes...Nabízíme některé praktické informace.

Detoxikace pomocí cvičení

Fyzické cvičení je obvykle praktikováno za účelem posílení svalstva, redukce váhy, nebo úbytku tuku, nicméně má nezastupitelnou úlohu také v podpoře vylučování toxinů z těla.

Aerobní typ cvičení

Pozitivně působí například běh, chůze, tenis, squash, plavání, aerobik. Dochází k posílení srdce a plic, kostí, imunity a zlepšení spánku.

Při detoxikaci je nutné pamatovat na zásadu umírněnosti. Pokud totiž cvičíme, tvoří se v těle volné radikály. Jestliže je cvičení pravidelné a mírné, organismus se sám s radikály vypořádá. Při dlouhém a intenzivním cvičení je však vyvíjen na detoxikační systém velký tlak. Raději tedy cvičit častěji a v menších dávkách.

Aerobní typy cvičení přirozený samočisticí systém našeho těla, a to těmito způsoby:

 • Pocení

  Pot, který vyloučíme, obsahuje (kromě vody, minerálů atd.) také toxiny. Čím víc se tedy zapotíme, tím víc škodlivých látek odplavíme.

 • Vliv na lymfatický systém

  Cvičení pomáhá lymfu rozproudit po celém těle, a tak se dostane tam, kam má.

 • Zrychlení dechu

 • Stimulace střevní činnosti

 • Odbourávání tuků (ne však nárazové)

Orientální cvičení

Z orientálních cvičení jsou známé třeba jóga nebo tai- chi.

Jóga – účinky:

 • Učí, jak správně dýchat

  Tím lépe fungují plíce a je podpořeno vylučování toxinů.

 • Napínání svalů vede k uvolnění toxinů

  V napjatých svalech se hromadí toxiny jako kyselina mléčná nebo čpavek – pokud budeme svaly procvičovat, toxiny se uvolní do krevního oběhu a následně vyloučí.

 • Stimuluje vnitřní energii

  Podle orientálních zákonů je pokles vnitřní tělesné energie zvané čchi spojen s nárůstem toxinů – při cvičení se tělo uvádí do rovnováhy, je uvolněna energie a podpořeno zdravé fungování těla.

 • Stimuluje lymfatický systém

  Je podpořeno proudění lymfy celým tělem.

 • Redukuje stres

Vnější detoxikace

Skutečná detoxikace zahrnuje jak očistu vnitřní, tak vnější. Nezastupitelné místo v detoxikaci zaujímá i kartáčování těla, tepelné procedury a masáže.

Kartáčování a drhnutí

Odhaduje se, že denně člověk vyloučí pokožkou kolem 450 g toxinů v potu. K tomu je však zapotřebí, aby byly póry pokožky čisté. Dennodenně odumírají staré buňky a tvoří se nové (staré jsou vytlačovány). Se stárnutím se tento proces obnovy zpomaluje a je obtížnější se starých buněk zbavit. Ucpané póry brání vylučování toxinů, proto je odstraňování odumřelé kůže nezbytnou součástí detoxu. Opakované kartáčování a drhnutí těla urychluje proudění všeho v organismu, vede k rychlejšímu vyplavení toxinů a podporuje proudění lymfy.

Pro drhnutí těla se obyčejně v lázních používá navlhčená mořská sůl. Působí se na suchou pokožku, nikoliv na vlhkou. Nakonec se sůl spláchne a výsledkem je hladká a revitalizovaná pokožka.

Ke kartáčování těla je nejvhodnější kartáč s přírodními štětinami, které jsou středně tvrdé (umělé a příliš tvrdé štětiny mohou způsobit poškrábání).

Postup: při kartáčování se doporučuje začínat chodidly, protože tak je odstartováno proudění mízy. Kartáčuje se směrem k srdci. Od chodidel dojdeme k lýtkům, stehnům a kyčlím, následně jsou na řadě paže, prsa, trup a záda. Na závěr následuje žaludek. Po skončení si dopřejte sprchu.

Tepelné procedury

Sauna je neodmyslitelně spjata zejména se zeměmi, jako je Finsko a Švédsko. Sauna má bezesporu pozitivní vliv na lidský organismus a zbavuje tělo toxinů. Doporučená doba pobytu v sauně je kolem 10 – 20 minut. Před saunováním nekonzumujte těžká jídla a dbejte na zvýšený přísun tekutin, jinak by mohlo dojít k dehydrataci, takže by o detoxikaci nemohla být ani řeč.

Pokud trpí jedinec nějakými zdravotními problémy, měl by se o pobytu v sauně poradit s lékařem (to platí zejména pro kardiovaskulární potíže, dýchací potíže a problémy s krevním tlakem). Sauna není vhodná pro těhotné ženy.

Zajímavost: sauna a kuřáci

Je dokázané, že po kuřácích v sauně zůstávají žluté nebo černé skvrny (vyloučený dehet). Pokud tedy máte zájem o detoxikaci, je přirozeně tím základním krokem přestat kouřit!

Masáže

Masáže nejenže snižují stres, ale mají podobné účinky jako cvičení nebo kartáčování těla. Masáže stimulují oběh krve a proudění lymfy. Je řada masáží a některé jsou přímo určeny k detoxikaci.

Lymfatická masáž (lymfatická drenáž)

Takový typ masáže je pro očistu těla jako stvořený. Střídání dlouhých mírných tahů rukama a poklepávání má za cíl stimulaci lymfy. Platí pravidlo, že lymfatické masáže musí provádět pouze školený profesionál, protože by mohlo dojít k porušení lymfy.

Aromaterapie a detoxikace

Éterické oleje jsou také pomocníkem při udržování se v kondici a bez toxinů. Každý z olejů má své specifické charakteristiky a účinky.

Je nutné ještě dodat, že vybrané oleje se nesnášejí s určitými onemocněními, například s epilepsií či cukrovkou. Pokud tedy trpíte nějakým onemocněním, poraďte se s odborníkem. To platí i v případě těhotenství.

Metody použití éterických olejů

Inhalace

Inhalace výrazně působí na duševní rozpoložení.

Postup: 8 – 10 kapek esenciálního oleje nakapejte do horké vody, skloňte tvář nad vodu (ne méně než 10 cm od hladiny) a inhalujte zhluboka a pomalu po dobu 5 – 10 minut. Alternativou je rovněž nakapání oleje na kapesník a inhalování.

Masáže

Lze masírovat celé tělo nebo pouze vybranou část (tu, na kterou chceme působit). Některé éterické oleje se před použitím ještě mísí s rostlinným olejem, což platí zejména při použití na tvář. Každopádně se doporučuje nejdříve udělat test snášenlivosti – může se stát, že na určitý olej budete alergičtí. Vyzkoušejte proto olej nejprve na ucho a nechejte působit 24 hodin. Při přecitlivělosti se objeví vyrážka nebo zčervenání.

Koupel

Prakticky nejjednodušší způsob, jak aplikovat aromaterapii, je prostřednictvím koupele. Kápněte na hladinu pár kapek éterického oleje a pak ještě dopusťte vodu, aby se olej dostatečně promíchal. Koupel vám může pomoci třeba v případě stresu, únavy, kocoviny apod.

Top detoxikační oleje

 • Andělika

 • Citron

 • Cypřiš

 • Fenykl

 • Grapefruit

 • Jalovec

 • Mandarinka

 • Pačuli

 • Pelargonie

 • Pepř

Potravinové doplňky v boji proti toxinům

 • Chlorela (řasa, například ve formě tablet)

 • Pampeliška

 • Ostropestřec

 • Multivitaminy

 • Probiotika (bakterie, které mají pozitivní vliv na střevní mikroflóru)

 • Psyllium (přírodní vláknina)

Detoxikace a vedlejší účinky

V době očistného programu se mohou vyskytnout různé nežádoucí příznaky. Příčinou toho je vaše hladovění, nikoliv proces odbourávání toxinů, jak si řada lidí myslí. Při správném postupu byste se tedy neměli s projevy setkat.

Mezi nejčastější příznaky patří bolesti hlavy, vyčerpanost, podráždění, obtížné dýchání, žaludeční problémy.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id18625 (novesluzby.cz#20414)


Přidat komentář